3 min.
Zdrowe jelita to zdrowsze piersi

Zdrowe jelita to zdrowsze piersi Istock.com
Mikrobiom jelit – takie badanie mogłoby wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, np. o tym, jakie mamy ryzyko zachorowania na raka piersi. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Bo od składu bakteryjnego naszych jelit, zależy zaskakująco dużo.
Spis treści
Co mają jelita do piersi?
Słowo klucz to: estrogeny. Bakterie jelitowe pomagają w przetwarzaniu tych najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Odpowiadają za to, czy estrogeny i ich fragmenty ponownie wrócą do obiegu, czy może jednak obiorą kierunek do wyjścia i zostaną wydalone z organizmu.
Badanie opisane w naukowym piśmie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dowiodło, że panie mające więcej dobrych bakterii w jelitach, pozbywały się nadmiaru fragmentów estrogenów, co sprawia, że ryzyko rozwoju raka piersi spadło. To zaczyna tworzyć spójną całość. Z innych badań wynika na przykład, że kobiety otyłe mają zaburzenia mikroflory jelit i jednocześnie podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi. I tym paniom lekarze zalecają probiotyki.
Na tym nie koniec. Dobre bakterie mają mnóstwo innych zasług i właściwości ochronnych. Znajdujące się w jelitach Bifodobacterium czy Lactobacillus hamują rozwój szkodliwych patogenów, pobudzają układ odpornościowy do działania, zwiększają wykorzystanie składników żywności oraz biorą udział w produkcji witamin.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Choroby a jelita
Jedno z badań (przeprowadzone w Oregon State University) pokazało, że wiele problemów zdrowotnych, począwszy od chorób autoimmunologicznych, przez depresję i otyłość, może mieć związek z nieodpowiednimi reakcjami zachodzącymi właśnie w jelitach! Autorzy tego badania uważają, że jednym z podstawowych badań, obok badania krwi czy moczu, powinien być tzw. „mikrobiom”, dzięki któremu dowiedzielibyśmy się, jaki jest stan naszej mikroflory oraz jakie probiotyki powinniśmy zażyć, aby odzyskać równowagę w organizmie.
Póki co możemy się posiłkować dostępną wiedzą. Wiadomo, że z wiekiem ilość dobrych bakterii w jelitach spada, dlatego trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i dostarczać ich z żywnością – regularnie: z jogurtami, kefirami, zsiadłym mlekiem czy kwaszonkami (kapusta, ogórki).
Co więcej, ich ilość zmniejszają:
- antybiotyki,
- przetworzona żywność,
- zanieczyszczenie środowiska,
- hormony,
- stres,
- niektóre leki,
- choroby.
Dlatego w czasie antybiotykowej kuracji albo na przykład podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej koniecznie pamiętajmy o probiotykach w diecie. A najlepiej – pamiętajmy o nich zawsze i spożywajmy regularnie.
Zobacz także

Bergamotka to skarbnica witamin A i C. Poznaj jej właściwości i działanie

Hashimoto a gluten – dieta bezglutenowa przy Hashimoto

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023