Przejdź do treści

Badania po zimie – czy warto je robić? Wyjaśnia lekarz

Kobieta wśród kwitnących drzew
Badania po zimie - czy warto je robić? Wyjaśnia lekarz/ Unsplash, fot. Toni Hukkanen
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Koniec zimy i początek wiosny niektórym kojarzą się ze spadkiem energii. Senność, uczucie przemęczenia i niższa odporność często wiązane są ze zmianą pór roku. Czy warto więc zrobić sobie konkretne badania po kończącej się zimie? Tłumaczy dr n.med. Piotr Gryglas. 

Badania po zimie – czy warto je wykonać?

W okresie od marca do kwietnia mówi się często o odczuwanym przesileniu wiosennym. Wiele osób zastanawia się więc, czy po zimie powinno wykonać konkretne badania. Czy faktycznie zmiana pór roku niekorzystnie wpływa na nasz organizm a zimne miesiące powodują spadek witamin i minerałów?

Nie ma medycznych wskazań, aby z końcem zimy robić szczególne badania. Oczywiście, musimy pamiętać o okresowych badaniach ogólnych. Z tego powodu wiosna może być takim czasem, kiedy staramy się odnowić kondycję naszego organizmu i przy okazji sprawdzić, czy wszystko jest w porządku – tłumaczy dr n.med.  Piotr Gryglas.

Przesilenie wiosenne zmęczenie

Jakie badania kontrolne warto wykonywać?

Warto pamiętać, że przesilenie wiosenne nie jest jednostką chorobową. Jeśli jednak wiosna stanie się dla nas okazją do badań kontrolnych lub przez dłuższy czas czujemy się źle, dobrze wiedzieć, jakie badania wykonać.

Badania kontrolne – które zrobić?

Kobieta stoi w lesie i patrzy na drzewa

Jak zaznacza Piotr Gryglas, te badania są szczególnie ważne, dając lekarzowi pełen wgląd na kondycję organizmu pacjenta.

– Wyniki tych badań wskażą, czy nie mamy stanu zapalnego, ryzykownych zaburzeń metabolicznych, złego cholesterolu, wysokich stężeń cukru, niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, a także czy prawidłowo funkcjonują wątroba, nerki i tarczyca – wymienia nasz ekspert i dodaje – Jeśli którekolwiek z nich jest nieprawidłowe, wówczas lekarz rozszerza je o bardziej specjalistyczne badania w kierunku, który nasuwa mu podejrzenie danej nieprawidłowości.

Badania kontrole warto wykonywać raz w roku lub raz na dwa lata, w zależności od tego, w jakim wieku jesteśmy.

– Natomiast, jak mówiłem, nie ma badań, które z powodów zdrowotnych należałoby specjalnie wykonać wiosną – dodaje Gryglas.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.