Przejdź do treści

Ciepła zima a alergie pyłkowe. Jak wyższe temperatury w okresie jesienno-zimowym wpłyną na alergików w sezonie pylenia 2020?

Kobieta stoi w lesie i patrzy na drzewa
Ciepła zima a alergie pyłkowe. Jak wyższe temperatury w okresie jesienno-zimowym wpłyną na alergików w sezonie pylenia 2020?/ Unsplash, fot. Allef Vinicius
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Alergia, czyli nadwrażliwość organizmu na działanie alergenu dotyczy coraz większej liczby osób. Obecnie alergicy mierzą się z pyleniem olchy, leszczyny, topoli i cisu. Czy ciepła zima, która kalendarzowo się kończy, wpłynie istotnie na trwający już sezon alergiczny? Tłumaczy lek. med. Beata Niedźwiedź, alergolog w Centrum Medycznym Damiana

kobieta na bieżni

Ciepła zima a alergia

Czas wczesnowiosenny nie jest przyjaznym dla alergików. Drzewa zaczynają kwitnąć w styczniu, więc niektórzy już zimą mogą zauważyć u siebie pierwsze sygnały alergii. Katar, kaszel, kichanie, trudności z oddychaniem czy swędzenie oczu i skóry mogą towarzyszyć uczulonym osobom nawet do maja. Zmieniający się klimat i coraz wyższe temperatury w okresie jesienno-zimowym także mają znaczny wpływ na rozwój drzew. Im cieplej, tym szybciej alergicy odczują unoszące się w powietrzu alergeny.

Czas rozpoczęcia i zakończenia pylenia przez poszczególne rośliny zależy od krainy geograficznej, warunków klimatycznych i gatunku rośliny. Istotny wpływ ma też zanieczyszczenie środowiska. Najwcześniej, zwykle w styczniu, lutym, zaczyna pylić leszczyna. Jednak w tym roku leszczyna zaczęła pylić w drugiej połowie grudnia, co wynikało głównie z tego, że temperatura powietrza była bardzo wysoka jak na okres zimowy

– tłumaczy lek. med. Beata Niedźwiedź, alergolog w Centrum Medycznym Damiana.

Na co alergicy narażeni są w marcu?

Choć w marcu pyłki olchy i leszczyny standardowo mają wysoki poziom stężenia w powietrzu, w tym roku ich poziom obecnie spada.

Obecnie mamy szczyt pylenia olchy, cisu. Bardzo wysoki poziom jest pyłków topoli. Mamy tez jeszcze w powietrzu zarodniki pleśni oraz zmniejszający się poziom pyłków leszczyny – zaznacza alergolożka i dodaje – Alergicy powinni obserwować codziennie komunikaty pyłkowe ( np.na stronie odetchnijspokojnie.pl). W okresach pylenia możliwe są pewne wahania. Jest to bardzo istotne, gdyż objawy alergii mogą być mylone z objawami infekcji.

Ocieplenie klimatu a alergie sezonowe

Czy w związku z wciąż ocieplającym się klimatem na świecie, alergicy zauważą znaczące zmiany?

Niestety, w związku z ociepleniem klimatu okresy pylenia roślin coraz bardziej się wydłużają, czyli zaczynają pylić wcześniej i pylą dłużej, ale też zwiększa się ich intensywność. Może to spowodować, że objawy alergiczne w tym roku będą bardziej nasilone niż we wcześniejszych latach, zaczną się wcześniej i będą trwały dłużej. Może dochodzić też do pojawiania się nowych objawów, które do tej pory nie występowały, na przykład w zeszłym roku w okresie pylenia alergenów brzozy, wiele osób miało problemy z oddychaniem. Często dokuczają objawy skórne lub wynikające z alergii krzyżowej, dotyczące śluzówek jamy ustnej

– tłumaczy lek. med. Beata Niedźwiedź.

Ważne więc, by w okresie alergicznym wdrożyć odpowiednie leczenie, w celu zminimalizowania odczuwanych nieprzyjemności.

Oczywiście,  w razie objawów alergii, należy stosować odpowiednie leczenie. Warto notować nasilenie objawów, w stosunku do pylących alergenów. Jeśli objawy z każdym sezonem są coraz większe, można pomyśleć o odczulaniu – dodaje ekspertka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.