Przejdź do treści

Barszcz Sosnowskiego – jak wygląda i jak leczyć oparzenia nim spowodowane?

Barszcz Sosnowskiego – jak wygląda i jak leczyć oparzenia nim spowodowane? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Barszcz Sosnowskiego to roślina znana również pod nazwą „zemsta Stalina”. Jest niebezpieczna dla ludzi, w szczególności dzieci. Kontakt z nią powoduje bolesne oraz trudno gojące się oparzenia (żeby się ich pozbyć potrzeba nawet kilku lat!). Jak wygląda barszcz Sosnowskiego i w jaki sposób leczyć oparzenia nim spowodowane? 

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 50. XX wieku, gdy zaczął być uprawiany na szeroką skalę jako pasza dla bydła. Należy do rodziny selerowatych – wywołuje silne poparzenia skóry, a w niektórych sytuacjach jest w stanie spowodować nawet śmierć osoby mającej z nim kontakt.

Barszcz Sosnowskiego – charakterystyka

Roślina ma łodygę, która u dołu pokryta jest fioletowymi plamami. Liście osiągają duże rozmiary, podobnie jak sama roślina, która jest w stanie osiągnąć nawet cztery metry wysokości (końcówki liści są zaostrzone).

Sok oraz wydzielina pochodząca z włosków gruczołowych Barszczu Sosnowskiego posiada w swoim składzie między innymi furanokumaryny, które wchodzą w reakcję z DNA skóry, powodując wspomniane oparzenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia! Odkryto, że substancje znajdujące się w soku Barszczu Sosnowskiego oraz w wydzielinie włosków gruczołowych mają również działanie rakotwórcze oraz mogą powodować wady płodu.

slonce

Żeby poznać szkodliwe działanie Barszczu Sosnowskiego nie trzeba go nawet dotknąć – w okresie wysokich temperatur szkodliwe substancje wydostają się z niego i osadzają na skórze osób znajdujących się w okolicy (dlatego, w kwietniu i maju nie zaleca się nawet przebywania w pobliżu tej niebezpiecznej rośliny).

Barszcz Sosnowskiego posiada silne zdolności regeneracyjne co przekłada się na szybkie zachwaszczenie terenu, na którym się znajduje. Roślina pojawia się głównie w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, w takich jak brzegi potoków oraz jezior, na polach uprawnych, czy pastwiskach pastwiskach (najczęściej pojawia się on we wschodniej oraz centralnej części kraju, co nie oznacza, że w innych województwach on nie występuje).

Barszcz Sosnowskiego – objawy oparzenia

Objawy po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego pojawiają się maksymalnie do dwóch godzin od styczności z rośliną. To, jak silna będzie reakcja zależy między innymi od wrażliwości skóry oraz warunków atmosferycznych. Nasilają się one w przeciągu doby, gdy na skórze pojawiają się zaczerwienienia oraz bąble wypełnione płynem. Tydzień po oparzeniu następuje hiperpigmentacja w wyniku której miejsca, z którymi kontakt miała roślina zaczynają ciemnieć – pozostają one jednak nadwrażliwe na światło UV (ta nadwrażliwość może trwać nawet kilka lat)

Substancje znajdujące się w wodnistym soku Barszczu Sosnowskiego oraz we włoskach gruczołowych mogą wywoływać wymioty, bóle głowy, podrażnienie dróg oddechowych czy zapalenie spojówek.

Barszcz Sosnowskiego – śmiertelne przypadki

67-letnia kobieta, która w 2015 roku miała kontakt z Barszczem Sosnowskiego zmarła, mimo  że poparzenia znajdowały się na 5 proc. powierzchni ciała i były to wyłącznie oparzenia drugiego stopnia. Najprawdopodobniej do śmierci przyczyniła się obniżona odporność kobiety, która przewlekle chorowała.

Barszcz Sosnowskiego – jak postąpić w przypadku oparzenia?

Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy mieć styczność z Barszczem Sosnowskiego powinniśmy przemyć miejsce mające kontakt z rośliną dużą ilością chłodnej wody z dodatkiem mydła oraz skontaktować się lekarzem. Należy przez 2 dni unikać promieni słonecznych, które sprawiają, że oparzenia są bardziej widoczne, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia blizn.

UWAGA: Jeśli jesteś alergikiem, szczególnie wystrzegaj się Barszczu Sosnowskiego, który może wywołać poza pęcherzami owrzodzenie, a nawet martwicę tkanek!

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Butelki wina

Wieczór bez wina to nie wieczór? Sprawdź, co się dzieje z twoim organizmem, gdy po kieliszek sięgasz codziennie

5 codziennych czynności, które mogą pogorszyć stan twojej skóry

Woda z miodem i cytryną – remedium na wiele dolegliwości czy przereklamowany specyfik?

Zwróć uwagę na te sygnały. Może się okazać, że nie tolerujesz glutenu

Kobieta

Kiepsko sypiasz? 6 wskazówek, dzięki którym będziesz spać jak dziecko

Wzdęcia po seksie? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

Uwielbiasz mięso z kurczaka? Zobacz, jak sprawdzić, czy jest świeże

Chcesz pozbyć się „oponki” z brzucha? Wprowadź te pięć zmian, a będzie ci łatwiej osiągnąć cel

Co może się stać, gdy zjesz spleśniałe jedzenie? Sprawdziłyśmy!

7 sposobów, które pomogą ci przetrwać upały. Znasz je?

Jeśli masz te objawy, to najprawdopodobniej jesz za dużo śmieciowego jedzenia

Latające kleszcze w lasach

Latające kleszcze w lasach. Czy strzyżak jeleni jest niebezpieczny?

Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają

Woda z kranu kuchennego

Siedem błędów, które popełniamy w kuchni. Nie chodzi o gotowanie, ale o… sprzątanie

Spacer po posiłku? Dobry pomysł. A może lepiej trochę poczekać?

Im starsze, tym lepsze? Sprawdziłyśmy!

Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów

Seks oralny zaburza mikroflorę pochwy? Naukowcy widzą związek

Czasem trzeba się porządnie wypłakać. Ale musisz pamiętać o ważnej rzeczy

Brak snu nie jest niczym dobrym, ale jego nadmiar też ma negatywne konsekwencje

Nie wyobrażasz sobie dnia bez “energetyka”? To może być już uzależnienie

Jak wygląda pierwsza pomoc przy wypadku z fajerwerkami?

Fajerwerki. Pierwsza pomoc przy obrażeniach od fajerwerków

Jesteś już zmęczona ciągłym podejmowaniem decyzji? Wypróbuj te sposoby

Jak sikać, by nie szkodzić mięśniom dna miednicy? Kluczowe jest ułożenie… łokci