Przejdź do treści

Oparzenia ‒ pierwsza pomoc

Oparzenia ‒ pierwsza pomoc
Ilustracja: Ola Dyktyńska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Wystarczy chwila nieuwagi i trochę nieostrożności, żeby się poparzyć. Jak rozpoznać stopień oparzenia i co robić w zależności od intensywności ran? Zobacz, co radzi doświadczony ratownik medyczny.

Największe prawdopodobieństwo poparzenia jest w kuchni. Oparzyć się możemy ogniem, parą wodną z czajnika czy pryskającym gorącym tłuszczem z patelni. Ale też możemy uszkodzić sobie skórę chemicznymi środkami czystości.

Jak rozpoznać?

W zależności od intensywności oparzenia skóra będzie zaczerwieniona, piekąca, bolesna, może się pojawić obrzęk (I stopień), w przypadku II stopnia powstaną do tego pęcherze, bąble na skórze, pojawi się wysięk, może dochodzić do odejścia naskórka. III stopień oparzenia to najcięższy przypadek, kiedy poza skórą właściwą są uszkodzone też tkanki wewnętrzne – skóra jest sucha, zwęglona, spalona.

Jak pomóc?

– Naturalnym odruchem jest schłodzenie oparzonego miejsca na ciele. Powinno się to robić stopniowo, trzymając poparzone miejsce pod bieżącą wodą, zaczynając od letniej, kończąc na chłodnej. Robimy tak przez minimum 15 minut. Często popełniamy błąd i gdy tylko ból ustąpi, kończymy oziębianie. Natomiast ciepło jest jeszcze skumulowane w tkankach, dochodzi do ich dalszego uszkodzenia i ból po chwili powraca – tłumaczy Szymon Kwiatkowski, ratownik Grupy Ratownictwa PCK Warszawa. Przy oparzeniach I stopnia wystarczy skórę chłodzić, przy oparzeniach II stopnia chłodzimy dłużej, nawet do pół godziny, i zakładamy jałowy opatrunek (plaster lub gazę). Oparzenia III stopnia zawsze wymagają hospitalizacji. Poparzoną skórę, tak samo jak w przypadku II stopnia, schładzamy i zakładamy jałowy opatrunek, a następnie zgłaszamy się do lekarza.

Poparzonemu dobrze jest od razu ściągnąć biżuterię. Jeśli dany obszar ciała zdążył już spuchnąć, w celu uniknięcia martwicy tkanek należy rozciąć pierścionek czy bransoletkę.

Jeśli na skórze poparzonego powstały pęcherze, nie należy ich przekłuwać.

Uwaga ‒ w sytuacji gdy poparzeniu uległa twarz lub szyja, ułóż osobę poszkodowaną w pozycji półsiedzącej i obserwuj, czy nie ma kłopotów z oddychaniem. Jeśli tak, wezwij pogotowie ratunkowe.

Czego nie robić?

Poparzonej osoby nie próbuj całej zanurzać na przykład w wannie, bo może dojść do wyziębienia organizmu. Nie okładaj jej lodem czy śniegiem. Nie kombinuj z gencjaną, tłuszczem, kremami. Generalnie niczym nie smaruj poparzonego miejsca. Nie podawaj poparzonemu niczego doustnie. Jeśli w wyniku poważnego poparzenia ubranie wtopiło się w ciało, nie zrywaj go, tylko wytnij materiał wokół rany.

Warto wiedzieć: Uważaj szczególnie na środki do udrażniania rur – potrafią mieć wysokie stężenie szkodliwego i niebezpiecznego wodorotlenku sodu.

Pamiętaj, nawet jeśli oparzenie jest II stopnia, ale jest rozległe, od razu trzeba wezwać pogotowie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

7 rzeczy, które się staną, gdy przestaniesz uprawiać seks

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek

11 szkodliwych nawyków, które robimy codziennie pod prysznicem

7 nieeleganckich nawyków, które mogą ci wyjść na zdrowie

Serce: 5 sygnałów ostrzegawczych

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

6 produktów lepszych dla zdrowia kobiet niż superfoods

11 produktów, które możesz zjeść po terminie ważności

9 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli śpisz nago

7 nawyków, które odbierają ci energię

Wielkanoc – survival dla wątroby

6 teorii na temat bólu