Przejdź do treści

Biegunka po jedzeniu – co powoduje biegunki poposiłkowe?

Biegunka po jedzeniu – co powoduje biegunki poposiłkowe? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Biegunka po jedzeniu kojarzy się przede wszystkim z zatruciem pokarmowym po spożyciu skażonej lub nieświeżej żywności. Pojawienie się wodnistych stolców po posiłku może mieć także wiele innych przyczyn, np. może wynikać z nietolerancji pokarmowych bądź schorzeń układu pokarmowego. Skąd biorą się biegunki poposiłkowe i kiedy należy udać się do lekarza? 

Przyczyny biegunki po jedzeniu

Biegunka po jedzeniu to stan, w którym wkrótce po spożyciu posiłku oddaje się zwiększoną ilość stolca o luźnej konsystencji. O rozwolnieniu mówi się, gdy chory oddaje więcej niż trzy luźne stolce dziennie. Czasem czynności tej towarzyszą różne nieprzyjemne objawy, takie jak bóle brzucha, bolesne parcie na stolec czy nadmierna ilość gazów. 

Biegunki mogą mieć różnorodne przyczyny. Wyróżnia się: 

Biegunki bakteryjne i wirusowe

Ostra biegunka po jedzeniu najczęściej spowodowana jest infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Pierwsze objawy zatrucia pokarmowego występują już po kilku godzinach po posiłku. Biegunkę wywołują przede wszystkim bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella, Campylobacter, Staphylococcus, Escherichia, Listeria. Patogeny dostają się do organizmu po spożyciu skażonych produktów, głównie czerwonego mięsa, drobiu, niepasteryzowanego mleka, jaj, owoców morza, lodów, nieumytych warzyw czy nieprzegotowanej wody. Ostra biegunka trwa zwykle do 7 dni i nie wymaga leczenia. 

Biegunka po pikantnych potrawach

U niektórych osób może pojawić się biegunka po ostrym jedzeniu. Pikantne przyprawy takie jak papryczka chili, czosnek, kurkuma, chrzan, wasabi, curry czy pieprz cayenne zwiększają ukrwienie przewodu pokarmowego i podrażniają go. Biegunka po zjedzeniu pikantnego posiłku zazwyczaj ustępuje po 1-2 dniach. 

Biegunki po tłustym jedzeniu

Biegunka po zjedzeniu tłustego posiłku wynika z upośledzenia wchłaniania lub trawienia tłuszczów. Biegunka najczęściej pojawia się po zjedzeniu smażonych, ciężkostrawnych potraw długo zalegających w żołądku. Przyczyną są przede wszystkim potrawy smażone na oleju, dania garmażeryjne i typu fast food. 

W przewlekłej biegunce tłuszczowej stolec ma jasny, żółty lub pomarańczowy kolor, oleistą konsystencję oraz nieprzyjemny zapach. Stolce tłuszczowe to objaw chorób trzustki (przewlekłego zapalenia trzustki, mukowiscydozy, niedoboru lipazy trzustkowej), kamicy, celiakii oraz chorób jelit – choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. 

Biegunka w chorobach przewlekłych

Powtarzająca się biegunka po jedzeniu może mieć podłoże chorobowe. Biegunka występuje w następujących schorzeniach: 

Biegunka w nietolerancji glutenu

Biegunka po jedzeniu może być symptomem nietolerancji glutenu. Wyróżnia się trzy rodzaje chorób związanych z nieprawidłową reakcją organizmu na gluten: alergię na gluten, celiakię oraz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Chorzy z nietolerancją glutenu po zjedzeniu produktów zawierających pszenicę, jęczmień i żyto odczuwają różne dolegliwości trawienne, w tym nudności, wymioty, biegunki, bóle i wzdęcia brzucha. Ponadto może dojść do utraty masy ciała oraz niedokrwistości. 

Biegunka w alergii pokarmowej

U osób z alergią pokarmową biegunkę może wywoływać spożycie mleka, orzechów, soi, ryb i owoców morza, niektórych warzyw i owoców oraz zbóż. Symptomy ze strony przewodu pokarmowego obejmują nudności, wymioty, kurczowy ból brzucha, wysypkę, pokrzywkę, kaszel, nieżyt nosa. Alergia pokarmowa może ujawnić się w każdym wieku, choć najczęściej diagnozuje się ją u niemowląt i małych dzieci. 

Biegunka w nietolerancji laktozy

Biegunka przy nietolerancji laktozy występuje po zjedzeniu mleka i jego przetworów. Typowymi objawami nietolerancji laktozy są bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty, wzdęcia, nadmierne wydzielanie gazów. Laktoza (cukier mleczny) w znacznej ilości występuje w różnych rodzajach mlek. Przykładowo w mleku krowim znajduje się 4,6-4,9 grama laktozy/100 gramów produktu, a w mleku owczym 5,1 grama laktozy/100 gramów produktu. W przetworach mlecznych laktozy jest nieco mniej. Cukier mleczny znajduje się m.in. w serze twarogowym chudym (3,1 gramów) i tłustym (2,9 gramów), śmietanie 12-18% (3,6-3,9 gramów), serze żółtym (0,1 gram) czy jogurcie naturalnym (4,6 gram). Osoby z nietolerancją laktozy muszą zrezygnować lub ograniczyć spożycie produktów zawierających laktozę. Ilość laktozy w diecie, która powoduje niepożądane objawy, jest kwestią indywidualną, dlatego nie zawsze konieczna jest całkowita eliminacja z diety produktów mlecznych. 

Biegunka w chorobach jelit

Przyczyn biegunki po jedzeniu można też doszukiwać się w chorobach zapalnych jelit. Zespół jelita drażliwego (IBS) przebiega z naprzemiennymi biegunkami i zaparciami. Biegunka, wraz z bólem brzucha pojawiającym się po posiłku, osłabieniem, chudnięciem i niedokrwistością wskazują na chorobę Leśniowskiego-Crohna. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego występuje biegunka o różnym nasileniu, często z domieszką krwi, bóle brzucha w lewym dolnym kwadrancie brzucha lub w odbytnicy, gorączka, osłabienie. 

To, jak wygląda twoja kupa świadczy o twoim zdrowiu

Biegunka po jedzeniu – leczenie

Jeśli borykasz się z biegunkami po jedzeniu, istotna jest obserwacja, bo jakich posiłkach występują luźne stolce oraz czy towarzyszą im inne objawy. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego, dzięki któremu łatwiej będzie zidentyfikować pokarm wywołujący biegunkę. 

Gdy biegunka powtarza się i występuje przez dłuższy czas, konieczne jest poszerzenie diagnostyki w celu znalezienia przyczyny dolegliwości. Do konsultacji lekarskiej powinny skłonić też takie objawy towarzyszące, jak krew w stolcu, bóle brzucha, gorączka, utrata masy ciała. W zależności od opisywanych symptomów chorobowych lekarz kieruje pacjenta na wybrane badania diagnostyczne. 

Szybkie znalezienie przyczyny biegunki jest ważne, ponieważ przewlekła biegunka może prowadzić do znacznego odwodnienia organizmu, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej oraz niedoborów witamin i minerałów. 

Bibliografia:

 

  1. Nemeth V., Pfleghaar N, Diarrhea, StatPearls Publishing; 2022. 
  2. Panezai M., Ullah A., Ballur K., Gilstrap L., Khan J., Tareen B., Kakar M., Khan J., Rasheed A., Waheed A., Ghleilib I., White J., Cason F, Frequency of Celiac Disease in Patients With Chronic Diarrhea, Cureus. 2021 Dec; 13(12). 
  3. Wasielica-Berger J, Ostra biegunka, Gastroenterologia Kliniczna 2018, tom 10, nr 1: 14–22. 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

Zalecano jedzenie jednego posiłku na dobę, unikanie wody, ćwiczenia i częste chodzenie nago. Jak kiedyś leczono otyłość