3 min.
Blizna po nacięciu krocza. Co powinnaś wiedzieć?

Pielęgnacja blizny / Instagram
Epizjotomia to zabieg nacięcia krocza podczas porodu. Dochodzi do niego bardzo często. Tak samo jak do pęknięcia krocza. „Jeśli po porodzie w twoim ciele został ślad w postaci blizny, powinnaś zadbać o jej ruchomość i elastyczność” – pisze Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna. W jaki sposób ją pielęgnować?
Fizjoterapia Kobieca
Fizjoterapia Kobieca to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje ponad 3 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dot. kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej. Tym razem fizjoterapeutka wyjaśniła, w jaki sposób możemy pielęgnować bliznę po epizjotomii bądź po pęknięciu krocza.
Blizna po nacięciu krocza – pielęgnacja
Tkanka regeneruje się ok. 6 tygodni, praktycznie przez okres połogu. Jak mówi jednak specjalistka, nie oznacza to, że dopiero po tym czasie należy rozpocząć pracę nad blizną.
„Kilka wskazówek:
♦️ Od porodu powinnaś rozpocząć wietrzenie rany. Przez dostęp powietrza usprawnisz proces gojenia i zapobiegniesz pojawieniu się infekcji.
♦️ Używaj bawełnianej bielizny z siatki, a w domu spędzaj czas bez bielizny, jedynie leżąc na podkładzie, np. karmiąc.
♦️ Pamiętaj o higienie, po każdym oddaniu moczu i stolca podmyj ranę, jak i po karmieniu. Jako że w pierwszych tygodniach, podczas karmienia wskutek działania oksytocyny (podczas ssania sutka) zwiększy się obkurczanie macicy.
♦️ Przez połóg unikaj kąpieli, używaj prysznica.
♦️ Podcieraj krocze jednorazowym ręcznikiem.
♦️ Masuj okolice krocza kostką lodu, jeśli czujesz ból i nabrzmienie.
♦️ Nie używaj pompowanych kółek do siedzenia, gdyż wywierają zbyt duży nacisk na osłabione tkanki. Zamiast tego możesz użyć zwiniętych ręczników, które podłóż pod guzy kulszowe” – pisze Monika Grzegorzewicz.
Niedawno urodziłaś? A może jesteś w ostatnim miesiącu ciąży i zastanawiasz się, jak to będzie, gdy przyjdzie czas połogu? Ze wskazówkami od fizjoterapeutki uroginekologicznej na pewno będzie to łatwiejsze. Pamiętaj, połóg to czas nie tylko dla dziecka, ale i dla ciebie. To właśnie w ciągu tych kilku tygodni twoje ciało bardzo powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Zwracaj uwagę na każdy sygnał, który wysyła ci organizm.
Zobacz także
Udostępnij artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023