Przejdź do treści

5 jogicznych zasad zdrowego i długiego życia. Skorzystaj z porad Kasi Bem

Kobieta leży ma nacie do jogi
5 jogicznych zasad zdrowego i długiego życia. Skorzystaj z porad Kasi Bem Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wybitny jogin i humanista Swami Sivananda pytał ludzi Zachodu: „Dlaczego dbacie o własne samochody bardziej niż o siebie samych? Dlaczego nie troszczycie się z taką samą uwagą o pojazd, jakim jest wasze ciało, i kierowcę, jakim jest wasz umysł?”. W odpowiedzi stworzył 5 zasad długiego i zdrowego życia.

Po wnikliwej obserwacji zachodniego stylu życia, w oparciu o starożytne nauki jogi Swami Sivananda opracował 5 prostych zasad długiego i zdrowego życia, które stanowią jednocześnie fundamenty jogi Sivananda nauczanej w wielu ośrodkach na całym świecie. Są to tą: właściwy relaks, właściwe ćwiczenia, właściwy oddech, właściwa dieta, pozytywne myślenie i medytacja.

Samochód potrzebuje 5 rzeczy, żeby jeździć – zwykł mawiać Swami Sivananda: oleju silnikowego i smarów, które utrzymują pojazd w dobrym stanie, sprawnego akumulatora, chłodnicy, dobrej jakości paliwa oraz świadomego kierowcy. W odniesieniu do człowieka olejem jest asana, dzięki której odżywiamy, rozciągamy oraz wzmacniamy nasze mięśnie, stawy, więzadła. Pranajama (ćwiczenia oddechowe) pomaga nam podłączyć się do akumulatora w splocie słonecznym, gdzie zgromadzona jest ogromna energia witalna. Dzięki technikom oddechowym energia ta jest uwalniana, regenerując ciało i umysł. Relaks działa jak chłodnica w aucie – nie doprowadza do „przegrzania”. Właściwa dieta jest jak paliwo dobrej jakości. Pozytywne myślenie i medytacja zwiększają świadomość i pozwalają pełniej przeżywać życie.

5 zasad długiego i zdrowego życia

Właściwy relaks

Usuwa napięcia z ciała i umysłu. Jest kluczem do zdrowia, witalności i spokoju. Odświeża jak mocny sen w nocy. Przekłada się na sposób działania, zwiększając efektywność i energię, oraz pomaga pozbyć się trosk, lęków i obaw.

Właściwe ćwiczenia

To asany (postawy jogi). Działają na wszystkie części ciała. Rozciągają i tonizują mięśnie i więzadła, utrzymują ruchomość stawów, uelastyczniają kręgosłup, masują organy wewnętrzne, poprawiają krążenie i trawienie. Rozbudzają na nowo świadomość ciała i panowanie nad nimi, wywierają głęboki wpływ na umysł i ducha: uspokajają, przywracają wiarę w siebie i radość życia.

Kobieta śmieje się a w ręce trzyma drinka

Właściwe oddychanie

Głębokie, spokojne, miarowe i świadome zwiększa ilość tlenu we krwi, a więc i w mózgu. Pranajama (techniki oddechowe jogi) uczy, jak naładować energią ciało i panować na stanem umysłu, regulując przepływ prany (energii życiowej). Przywraca witalność, stabilizuje emocje i rozjaśnia umysł.

Właściwa dieta

Odpowiednio zbilansowana, oparta na pokarmach naturalnych, zapewnia lekkie ciało i spokojny umysł oraz zwiększa odporność. Najbardziej zalecana jest świeża, naturalna żywność oparta na owocach, ziarnach i warzywach. Potrawy sattviczne (czyste) to: przetwory zbożowe, chleb pełnoziarnisty, świeże warzywa i owoce oraz soki, mleko, masło, ser, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kiełki, miód i herbaty ziołowe.

Kobieta

Pozytywne myślenie i medytacja

Nasze myśli tworzą naszą rzeczywistość. Pozytywne myślenie i afirmacje pomagają usuwać złe myśli, medytacja uspokaja umysł i umożliwia dotarcie do głębiej ukrytego ja. Według jogi źródło radości, spełnienia i błogostanu jest w nas samych. Medytacja pomaga dotrzeć do tego źródła.


Swami Sivananda, wybitny hinduski humanista i jogin, z wykształcenia lekarz medycyny, autor ponad 300 książek i artykułów, w których propagował nauki jogi. Założył Akademię Jogi oraz Divine Life Society, szerzącą ideały prawdy, braku przemocy, czystości i samorealizowania się. Na świecie istnieje obecnie kilkadziesiąt ośrodków przekazujących nauki Swamiego Sivanandy.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera

Kobieta ćwiczy jogę

Witaj Słońce! Poświęć 20 minut o poranku na te ćwiczenia, a poczujesz się jak nowo narodzona

4 proste pozycje jogi, dzięki którym wzmocnisz ramiona. Sprawdź, czy to asany dla Ciebie! 

Kobieta

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

Świeca – wymagające ćwiczenie, które wycisza i stymuluje pracę tarczycy

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Oko

Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu

Kobieta

Joga dla twarzy. Ćwiczenia przywrócą skórze blask i wygładzą zmarszczki

Kobieta trenuje

Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy

Mudry – 10 układów dłoni, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne 

Kobieta

10 rzeczy, które mogą mieć wpływ na kłopoty z cyklem

Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

Kobieta ćwiczy jogę

Wakacje z jogą – 6 powodów, dla których warto je wybrać

Medytacja - czas na słuchanie siebie / unsplash

Czas na słuchanie siebie. „Nie musimy być zaawansowanymi medytującymi, aby czerpać korzyści z medytacji”

„Kundalini była jogą dla uprzywilejowanych, tylko wybrani mogli ją praktykować”. Dlaczego mówi się, że modna odmiana jogi zmienia życie, wyjaśnia Monika Wypych

Dziewczyna stojąca na ulicy

„Zejście po schodach też może stać się dla ciebie ścieżką kontemplacji”. Kasia Bem o spacerze medytacyjnym

Barbara Filipczyńska /fot. archiwum prywatne

„Kiedy dusza ustala kierunek działania, a umysł je realizuje, zaczynamy żyć tak, jak chcemy”. Czym jest Soul Coaching® mówi Barbara Filipczyńska

6 nawyków szczęśliwych ludzi. Na liście nie znajdziesz spełniania swoich zachcianek!

Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

„Joga to nie wyścig. Chodzi tylko o to, żeby się czuć dobrze w swoim ciele, nauczyć się je szanować i akceptować” – mówi Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

Kobieta siedzi na łóżku

Nie możesz zasnąć? Poznaj receptę na dobry sen według Kasi Bem

Kobieta

Zastygasz na wieść o wydarzeniach w Ukrainie? „Zwróć uwagę na swój oddech” – apeluje Katarzyna Kucewicz

„Ciało bez wątpienia lubi aktywność. Ale sport trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza”. Jak nie zaczynać aktywności, mówi Andrzej Pyda

„To rodzaj ruchu, który się nie narzuca. Jakby ktoś pociągał nasze kończyny za nitki”. O gyrokinesis®, treningu dla leniwych, mówi Ula Wojtkowiak

Oczyszczanie energetyczne – na czym polega, opinie lekarzy