Przejdź do treści

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o inhalacji

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wielu rodziców twierdzi, że inhalator to pierwsza pomoc w każdej chorobie w obrębie dróg oddechowych. I słusznie, inhalacje pomagają na katar, kaszel, wspomagają leczenie zapalenia krtani, oskrzeli i płuc, łagodzą objawy alergii. Czy wiemy, jak prawidłowo to robić?

Tam gdzie dzieci, tam inhalator. Cudowny sposób na nawilżenie dróg oddechowych dostępną bez recepty solą fizjologiczną (przy banalnym przeziębieniu czy w czasie walki ze skutkami smogu) i na wygodne podanie przepisanych przez pediatrę leków rozkurczających, wykrztuśnych lub przeciwzapalnych bez obciążania żołądka. Tak podane lekarstwa działają szybko i skutecznie, bo trafiają dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Same zalety! Żeby jednak inhalacje pomogły, a nie zaszkodziły, trzeba trzymać się kilku zasad.

Kiedy maseczka, kiedy ustnik?

Aby inhalacja miała sens, wytwarzana przez nebulizator mgiełka nie może uciekać na boki. Jeśli do inhalacji używacie maseczki, musi ona ściśle przylegać do buzi dziecka (maseczki dla najmłodszych obejmują usta i nos). Źle dopasowana, zbyt luźna maseczka to nie tylko mniej leku trafiającego do płuc, ale też ryzyko podrażnień oczu i zapalenia spojówek.

Dla dzieci starszych, już od 3. roku życia, zaleca się stosowanie znacznie skuteczniejszego, jeśli chodzi o ilość preparatu dostarczaną do dróg oddechowych, ustnika. Podsumujmy: maluchy – dobrze dopasowana maseczka, starszaki – ustnik.

Kobieta chodzi po parku i trzyma chusteczkę przy nosie

W pionie czy w poziomie?

Na skuteczność inhalacji wpływa też pozycja, w jakiej dziecko wdycha lek. Gdy uniemożliwimy mgiełce zejście do oskrzeli/płuc, osiądzie na podniebieniu i niewiele pomoże. Trudno wyobrazić sobie energicznego malucha spokojnie inhalującego się na baczność, ale im bliżej pionu, tym lepiej. Dla niemowląt zalecana jest pozycja półleżąca, dla starszych dzieci siedząca.

Oklepywanie

Jeśli zadaniem inhalacji ma być rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania, samo wdychanie to za mało. Żeby maluch skutecznie oczyścił drogi oddechowe, trzeba mu pomóc. Oklepywanie wykonuje się dłonią ułożoną w „łódeczkę”, z dołu do góry pleców, omijając nerki i kręgosłup. Po oklepaniu spodziewajcie się porządnego ataku produktywnego kaszlu!

chłopiec podczas inhalacji

Płukanie jamy ustnej

Gdy do inhalacji używacie czegoś więcej niż sól fizjologiczna, po zabiegu trzeba przepłukać usta wodą. Płukanie ust, a gdy to możliwe także umycie zębów, i obmycie buzi jest niezbędne po inhalacji lekami sterydowymi. Sterydy wziewne, oprócz niewątpliwych zalet, mogą mieć też nieprzyjemne działania uboczne (od chrypki przez podrażnienie gardła po grzybicę jamy ustnej, a nawet uszkodzenie szkliwa zębów) – spłukanie resztek leku ze śluzówek pomaga im zapobiec.

Jak dbać o inhalator?

Po każdym użyciu elementy urządzenia trzeba umyć i dokładnie wysuszyć. Zazwyczaj wystarczy do tego bieżąca woda i odrobina łagodnego detergentu, ale zalecenia dotyczące konserwacji najlepiej sprawdzić w ulotce producenta. W inhalatorze nie powinny zostać ani resztki leku, ani krople wody. Proces schnięcia można przyspieszyć, włączając umyty sprzęt na kilka minut. Sprężone powietrze doskonale przedmucha wszystkie zakamarki. Pamiętajcie też o regularnej wymianie filtra w maszynie!

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziewczynka pływa w basenie

Nie kupuj dziecku kostiumu kąpielowego w tym kolorze – apelują ratowniczki. „Trudno w to uwierzyć, wiemy!”

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Toksokaroza – podstępna choroba brudnych rąk. Jak się objawia?

Opryszczka u dziecka – jakie są jej przyczyny? Jak ją leczyć?

Natalie Bright

„Życie bez dzieci nadal może być satysfakcjonujące i szczęśliwe” – podkreśla 42-letnia TikTokerka, która usłyszała, że „poniosła porażkę”

Poród

Piękno narodzin uchwycone w jednym kadrze. Wyłoniono zwycięzców Birth Photography Image Competition 2023!

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Bliźnięta

Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa

Diane Kruger

Diane Kruger wyznała, dlaczego zmieniła zdanie odnośnie do posiadania dzieci. „Zawsze bałam się utknąć”

Noworodek

Odmówiono im nadania nietypowego imienia córce. Według urzędników było „zbyt męskie”

Kobieta kładzie niemowlę do łóżeczka

Niezwykły projekt polskich uczniów. Stworzyli kamizelkę wykrywającą zanik oddechu u noworodka

Bliźnięta

Niezwykły poród w warszawskim szpitalu. Na świat przyszł bliźnięta o różnym kolorze skóry. Jak to możliwe?

„Bycie rodzicem nie znaczy, że możemy wszystko”. Autorka „Ogarnij Hashimoto” ostro o publikowaniu wizerunku dziecka w sieci

Kobieta leży z noworodkiem

Zabawny pomysł tiktokerki na biznes dla zmęczonych młodych mam. Pomysł na „spa w śpiączce” po porodzie stał się hitem!

Maggie Maurer

Modelka pokazała zdjęcie, na którym karmi piersią dziecko za kulisami pokazu mody. „To jedyna rzecz, która się liczy”

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

Wcześniak

Dziewczynka ważyła 390 gramów, kiedy się urodziła. „Stanowi ewenement wśród pacjentów z grupy skrajnych wcześniaków”

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Marta Stoberska o macierzyństwie: „Nigdy nie zdecyduję się na drugie dziecko”

Dziecko ma gorączkę, a w przychodni słyszysz, że nie ma miejsc do lekarza? Wyjaśniamy, czy placówka może cię odesłać do domu / AdobeStock

Dziecko ma gorączkę, a w przychodni słyszysz, że nie ma miejsc do lekarza? Wyjaśniamy, czy placówka może cię odesłać do domu

Pozytywna Dyscyplina

„Jeśli chcemy wychować dziecko na pewnego siebie człowieka, nie wymagajmy od niego, żeby było zawsze posłuszne” – mówi Katarzyna Kamionka

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta w ciąży pokazuje brzuch

„TAK dla in vitro”. Wystartowała akcja zbierania podpisów pod projektem finansowania zabiegów w całej Polsce

Czworaczki

W opolskim szpitalu urodziły się czworaczki. „Długo staraliśmy się o dziecko” – przyznała mama… czterech chłopców

W tężni solankowej zadbasz o swoje zdrowie? Poznaj jej niezwykłe właściwości i zastosowanie