Przejdź do treści

Ból nóg na zmianę pogody – jak sobie pomóc?

Ból nóg na zmianę pogody - jak sobie pomóc? Tyler Nix/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból nóg na zmianę pogody, zmęczenie, rozdrażnienie i bóle głowy – to częste dolegliwości zgłaszane przez meteopatów, czyli osoby wrażliwe na zmiany pogody. Nikt nie ma dziś wątpliwości, czy pogoda wpływa na samopoczucie – przybywa osób zgłaszających złe samopoczucie zawsze wtedy, gdy  zmienia się pogoda. Niestety – nie ma żadnego skutecznego leczenia, które wyeliminowałoby bóle stawów, bóle głowy czy zawroty głowy. Można jednak łagodzić ból nóg na zmianę pogody, stosując domowe sposoby.

Ból nóg na zmianę pogody – prawda czy mit?

Wiele osób – zarówno młodych, jak i starszych – skarży się na ból nóg na zmianę pogody. Czy zależność „zmiana pogody i samopoczucie” jest oczywista? Z jednej strony, mnóstwo osób zauważa u siebie ból kości na zmianę pogody, bóle i zawroty głowy. Z drugiej strony – pojawiają się badania przeczące związkowi pomiędzy samopoczuciem a pogodą.

Jeśli ból stawów czy kręgosłupa zrzucamy na zmiany pogodowe, to niekoniecznie jest to zależność odnajdująca potwierdzenie w badaniach. Naukowcy pod kierunkiem prof. Anupama B. Jena z Harvard Medical School sprawdzili na ogromnej grupie osób (dane ponad 11,5 mln ludzi), czy wilgotność powietrza, opady deszczu lub ciśnienie atmosferyczne mogą skutkować bólem. Porównali zgłaszane lekarzowi dolegliwości z prognozami pogody. Okazało się, że z całej grupy ok. 2 mln osób skarżyło się na dolegliwości bólowe, gdy było deszczowo. Oszacowali też, jaka grupa pacjentów zgłaszała się konkretnie z bólem stawów i pleców – i doszli do wniosku, że więcej takich przypadków pojawiło się, gdy było sucho (6,39 proc. w suche dni vs. 6,35 proc. w deszczowe dni). Różnica była tak niewielka, że nie ma większego znaczenia klinicznego.

– Pogoda nie wywołuje bólu stawów – twierdzi wprost prof. Anupam B. Jena, dodając w uproszczeniu: – Jeśli jest deszczowo i bolą cię stawy, łączysz to z pogodą. Kiedy jest słonecznie i bolą cię stawy, nie łączysz tego z pogodą. Ludzie są zawiedzeni, gdy im się mówi, jak jest – ocenia autor.

Potwierdza się zatem, że możliwość wytłumaczenia własnych dolegliwości fizycznych niezależnymi od nas czynnikami zewnętrznymi jest dla nas bardziej pożądaną opcją. Badania badaniami, a życie to życie – wszak gdy pogoda nas nie rozpieszcza, cały organizm protestuje. Na wiele sposobów. I to jest fakt niezaprzeczalny.

 

przegrzewanie organizmu

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na ból nóg

To, czy pogoda ma wpływ na samopoczucie najlepiej potwierdzą ci, u których każda zmiana pogody wiąże się z wystąpieniem takich dolegliwości jak bóle kości i stawów, bóle i zawroty głowy, senność czy rozdrażnienie. U kogo najczęściej występuje ból nóg na zmianę pogody? Problem meteopatii dotyczy głównie osób, u których występują schorzenia układu krążenia, układu oddechowego czy układu nerwowego. Nie bez znaczenia jest także współwystępowanie zaburzeń hormonalnych, np. w przebiegu menstruacji czy menopauzy. Dlatego to kobiety są bardziej narażone na takie dolegliwości jak ból kości i stawów czy ból głowy. A pogoda jest jednym z czynników sprzyjającym powstaniu dolegliwości bólowych. Dotyczy to zwłaszcza zmian ciśnienia atmosferycznego, gdyż towarzyszy mu zmiana zawartości tlenu we wdychanym powietrzu. Gdy tlenu jest za mało, układ krążenia i oddechowy muszą pracować ciężej – a stąd już tylko krok dzieli cię od wystąpienia bólu głowy.

A dlaczego stawy bolą na zmianę pogody? Wciąż jeszcze nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Nie wiadomo, czy wiąże się to z tym, jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na człowieka. Być może większe znaczenie mają odczuwalne temperatury – im zimniej, tym dolegliwości bólowe są bardziej dotkliwe. Bez względu na przyczynę faktem jest, że bóle stawów na zmianę pogody występują u dużego odsetka osób.

Czy temperatura i wiatr mogą powodować ból nóg?

Wiele osób uskarża się na ból nóg czy ból głowy podczas gorących dni. Wysoka temperatura otoczenia powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych i nasilony przepływ krwi, nasila potliwość, przyspiesza oddech. Nadmierne przeciążenie układu termoregulacji może wpływać negatywnie na układ krążenia, przyczyniając się do wystąpienia bólu głowy czy bólu nóg na zmianę pogody. Dolegliwości te może nasilić intensywny wiatr, a także silne słońce. Z kolei małemu nasłonecznieniu towarzyszy spadek syntezy witaminy D w skórze – zwiększa to ryzyko wystąpienia bólów głowy czy stanów depresyjnych i rozdrażnienia.

kobieta

Ból nóg na zmianę pogody u dziecka

Niektóre dzieci skarżą się na ból kolan na zmianę pogody, ból kości czy bóle głowy. Trudno jednoznacznie ocenić, czy to pogoda ma realny wpływ na wystąpienie tych dolegliwości. Częstszą przyczyną bólu nóg u dzieci mogą być tzw. bóle wzrostowe, czyli związane z intensywnym wzrostem organizmu. W celu określenia przyczyny bólu zalecana jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia dziecka.

Ból nóg na zmianę pogody – jak sobie radzić?

Nie masz wpływu na warunki atmosferyczne, możesz jednak złagodzić objawy towarzyszące zmianom pogody. Przede wszystkim – warto dostosować się do pogody. W gorące dni unikaj słońca, dbaj o schłodzenie organizmu letnim prysznicem, pij dużo wody. W dni zimne zadbaj o swój komfort termiczny, nie narażając organizmu na wychłodzenie. Wysypiaj się i regularnie uprawiaj sport – taki zdrowy styl życia wpływa tonizująco na układ krążenia.

W celu wzmocnienia układu krążenia można sięgać po korzeń żeń – szenia, czosnek, niewielkie ilości kofeiny. W celu złagodzenia bólu nóg na zmianę pogody i innych dolegliwości, wskazane jest sięganie po takie zioła jak:

  • passiflora
  • kozłek lekarski
  • melisa
  • rumianek
  • lawenda

Stosuj lekkostrawną, urozmaiconą dietę, unikaj stresu i odpoczywaj. Dzięki temu ryzyko wystąpienia bólu nóg na zmianę pogody na pewno się zmniejszy, a jeśli już wystąpi – objawy będą łagodniejsze.

Bibliografia:

Jena A., Newhouse R., Association between rainfall and diagnose of join or back pain: retrospective claims analysis; BJM 2017, Dec

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.