Ból zęba w ciąży – usuwanie, leczenie, znieczulenie. Jak uśmierzyć ból zęba w ciąży?
Ból zęba w ciąży może być spowodowany przez zapalenie dziąseł lub ubytki. Wymaga leczenia stomatologicznego, ponieważ nie wszystkie leki dostępne bez recepty mogą być stosowane przez ciężarną, a stan zapalny może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.
O stan uzębienia najlepiej jest zadbać przed zapłodnieniem, ponieważ zmiany zachodzące w jamie ustnej pod wpływem ciąży nasilają i sprzyjają chorobom szkliwa. Dziąsła stają się nadwrażliwe i obrzęknięte, co powoduje stany zapalne. Kiedy pojawi się ból zębów w ciąży, konieczna jest wizyta u dentysty.
Ból zęba w ciąży – przyczyny
Nagły wzrost poziomu hormonów płciowych, który ma miejsce po zapłodnieniu, powoduje nadwrażliwość zębów z ciąży. Dziąsła stają się obrzęknięte i mają tendencję do krwawień. Spada także pH śliny i nieco zmienia się jej skład, co remineralizuje szkliwo, sprzyja próchnicy oraz namnażaniu się bakterii. Uleganie zachciankom, a tym samym dostarczanie posiłków zawierających cukier, także wpływa na niszczenie szkliwa i infekcje w obrębie jamy ustnej. Ich pierwszą oznaką jest ból zęba w ciąży, który wymaga pilnej konsultacji stomatologicznej.
Ból zęba w pierwszym trymestrze ciąży może pojawić się w wyniku uszkodzeń tkanki pokrywającej zębinę, związanych z występowaniem częstych i uporczywych wymiotów oraz refluksu. Kwaśny odczyn treści żołądkowej rozmiękcza szkliwo, przez co staje się ono podatniejsze na działanie drobnoustrojów.
Stan zapalny zęba w ciąży niczym nie różni się od dolegliwości ze strony jamy ustnej w innym okresie. Pojawiają się opuchlizna, zaczerwienienie, ból okolicy zęba, połowy twarzy, głowy i ucha, tkliwość okolicy zęba, problemy ze spożywaniem pokarmów, wrażliwość na ciepło i zimno, krwawienie z dziąseł. Natężenie symptomów ma charakter indywidualny.
Ból zęba w ciąży – 3. trymestr
Ból zęba w 8. i 9. miesiącu ciąży najczęściej jest spowodowany ciążowym zapaleniem dziąseł, zwanym ziarniniakiem ciążowym. Jest to niewielki guzek w okolicy zębów, który ma tendencję do krwawień. Ustępuje samoistnie pod koniec ciąży lub po porodzie. Jednak zalecana jest konsultacja stomatologiczna, ponieważ łatwo może dojść do zainfekowania tkanki i rozwinięcia się stanu zapalnego, który jest groźny dla płodu.
Co na ból zęba w ciąży? Leczenie zębów w ciąży
Leczenie zębów w ciąży jest możliwe, a nawet konieczne, ponieważ stan zapalny i infekcje bakteryjne zagrażają rozwijającemu się płodowi. Toksyny produkowane przez drobnoustroje mogą stymulować czynność skurczową macicy, co stwarza ryzyko przedwczesnego porodu. Leczenie powinno odbywać się zawsze u stomatologa. Domowe sposoby na ból zęba w ciąży i środki farmaceutyczne mogą być jedynie wsparciem terapii, ponieważ nie zlikwidują one przyczyny, a jedynie ulżą w uporczywych dolegliwościach. Leki przeciwbólowe w ciąży na ból zęba mogą być stosowane po wcześniejszej konsultacji lekarskiej, ponieważ nie wszystkie z nich są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.
Większość procedur stomatologicznych jest bezpieczna dla ciężarnych, zwłaszcza w 2. trymestrze ciąży. Nie oznacza to, że w pozostałym okresie należy unikać stomatologa. Zaniechanie leczenia jest bardziej szkodliwe niż zabiegi dentystyczne. O swoim szczególnym stanie zawsze należy poinformować lekarza, aby mógł zastosować środki diagnostyczne i lecznicze, które w żaden sposób nie wpłyną na płód.
Ból zęba w ciąży można leczyć za pomocą następujących zabiegów:
- uzupełnianie ubytków,
- oczyszczanie ubytków,
- usuwanie zęba.
Zobacz także
Wyrywanie zęba w ciąży
Usuwanie zęba w ciąży jest zabiegiem wykonywanym w ostateczności, kiedy leczenie ubytków nie jest możliwe lub nie przynosi pożądanych skutków. Przeprowadzane jest zawsze z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, do którego stomatolog używa środka bezpiecznego dla rozwijającego się płodu. Procedura ta nie jest zalecana w 1. trymestrze ciąży, ponieważ istnieje ryzyko zwiększonego krwawienia z dziąseł.
Znieczulenie zęba w ciąży
Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem wzbudza obawę przyszłej mamy przed tym, jak zastosowany środek wpłynie na rozwijający się płód. Lek znieczulający przeznaczony dla ciężarnych jest podawany miejscowo i nie ma działania obkurczającego naczynia krwionośne, dlatego jest bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.
Prześwietlenie zęba w ciąży
Od dłuższego czasu trwają badania, które mają na celu ustalenie, jakie działanie na płód mają promienie rentgenowskie. Do tej pory odkryto, że mają one wpływ na niską masę urodzeniową dziecka. Prześwietlenie zęba w ciąży powinno być wykonywane tylko w koniecznych przypadkach. Podczas jego wykonywania na brzuch nakładany jest specjalny fartuch, który ogranicza przenikanie promieniowania do organizmu.
Wybielanie zębów w ciąży
Wybielanie zębów w ciąży nie jest wskazane, ponieważ brak jest jakichkolwiek badań, które wskazywałyby, jak użyte w tym celu środki wpływają na rozwijający się płód. Zabieg ten należy wykonać przed planowanym zajściem w ciążę lub po porodzie.
Polecamy
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
się ten artykuł?