Przejdź do treści

Brak satysfakcji seksualnej? Fizjoterapeutka uroginekologiczna może pomóc

Satysfakcja z seksu / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmagasz się z brakiem satysfakcji seksualnej? Możesz sobie pomóc. Wystarczy, że umówisz się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej. „Naszym zadaniem jest wykluczenie patologii, która może współistnieć z brakiem satysfakcji seksualnej, orgazmu lub bólu w trakcie współżycia oraz celowana terapia” – pisze Katarzyna Galińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna, na swoim profilu na Instagramie.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Odczuwasz brak satysfakcji seksualnej? To nie twoja wina. Nie musisz się także bać, że jesteś w tym sama. Z brakiem orgazmu czy z dyspareunią, czyli bólem w trakcie współżycia, zmaga się wiele kobiet. I każda z nas może sobie pomóc, wybierając się na konsultację do specjalisty.

„Bardzo mało kobiet wie, że fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w przypadku braku satysfakcji seksualnej, a o ewentualnych problemach dowiadujemy się dopiero, gdy sami zadamy pytanie w wywiadzie podczas wizyty…” – pisze Katarzyna Galińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna na swoim profilu na Instagramie.

Jakie mogą być przyczyny problemów w seksie?

Katarzyna Galińska wymienia kilka z nich. To m.in.:

  • poczucie rozluźnionej pochwy lub zbyt napiętej, również u kobiet które nie rodziły, ale za to bardzo intensywnie uprawiały sport mocno wysiłkowy;
  • nietrzymanie moczu, gazy pochwowe – tutaj często występuje czynnik psychologiczny, czyli wstyd – dziewczyny boją się utraty moczu, więc się blokują i zaciskają. Efektem jest ból i brak orgazmu, ponieważ krew nie dopływa naczyniami do łechtaczki;
  • obniżenie narządów rodnych;
  • bolesna blizna po nacięciu krocza przy porodzie siłami natury;
  • wzmożone napięcie w obrębie wejścia do pochwy często skorelowane z cesarskim cięciem;
  • nadreaktywny pęcherz i parcia naglące – w trakcie seksu pacjentki zgłaszają uczucie ciągłego parcia na pęcherz, przez co nie mogą skoncentrować się na oddechu;
  • ból w wyniku endometriozy – sklejenia powięziowe, brak ruchomości tkanki, gorsza trofika w miejscu zrostów;
  • zespoły bólowe miednicy mniejszej – vestibulodynia (ból przedsionka pochwy), coccygodynia (ból kości guzicznej – ogonowej), pochwica (brak możliwości współżycia w wyniku mimowolnego skurczu mięśni okalających pochwę).

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Bardzo mało kobiet wie, że fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w przypadku braku satysfakcji seksualnej, a o ewentualnych problemach dowiadujemy się dopiero, gdy sami zadamy pytanie w wywiadzie podczas wizyty. Naszym zadaniem jest wykluczenie patologii, która może współistnieć z brakiem satysfakcji seksualnej/ orgazmu lub bólu w trakcie współżycia oraz celowana terapia. Jakie mogą być przyczyny wyżej wymienionych problemów przez seksie? – poczucie rozluźnionej pochwy lub zbyt napiętej, również u kobiet które nie rodziły, ale za to bardzo intensywnie uprawiały sport mocno wysiłkowy np. Crossfit lub zawodowo – nietrzymanie moczu, gazy pochwowe – tutaj często występuje czynnik psychologiczny WSTYD – dziewczyny boją się utraty moczu, więc się blokują zaciskają i nie dość że zaczyna boleć to orgazmu brak, bo krew nie dopływa naczyniami do łechtaczki – nauka odpowiedniej aktywacji mdm i oddechu – obniżenie narządów rodnych – dobranie treningu mięśni dna miednicy oraz w niektórych przypadkach pessaroterapia (kostka lub tampon podtrzymujący trzewia miednicy mniejszej na „odpowiedniej wysokości”) – bolesna blizna po nacięciu krocza przy porodzie SN – mobilizujemy oraz uczymy mobilizacji pacjetnkę -wzmożone napięcie w obrębie wejścia do pochwy często skorelowane z cesarskim cięciem – otóż tak! Bardzo często trafiają do nas pacjentki z powodu bolesnego współżycia w wyniku cięcia cesarskiego – nauka relaksu – nadreaktywny pęcherz i parcia naglące – w trakcie seksu pacjentki zgłaszają uczucie ciągłego parcia na pęcherz przez co nie mogą skoncentrować się na oddechu – poprawa nawyków- terapia – ból w wyniku endometriozy – sklejenia powięziowe brak ruchomości tkanki, gorsza trofika w miejscu zrostów – poprawa odżywiania tkanki w wyniku drenażu -zespoły bólowe miednicy mniejszej- vestibulodynia (ból przedsionka pochwy) , coccygodynia (ból kości guzicznej – ogonowej) pochwica (brak możliwości współżycia w wyniku mimowolnego skurcxu mięśni okalających pochwę) tutaj też jest potrzeba współpracy z psychologiem/ ginekologiem/ seksuologiem

Post udostępniony przez Katarzyna Piotrowska (@kasiagalinska_fizjoterapia)

„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów

Katarzyna Galińska – kim jest?

Katarzyna Galińska to certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, certyfikowana Instruktorka – Body Control Pilates oraz mgr fizjoterapii. Profil specjalistki na Instagramie z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. I nic dziwnego, to źródło wielu merytorycznych postów. Fizjoterapeutka stara się także pomagać swoim obserwującym, odpowiadając na wiele nurtujących pytań związanych z dolegliwościami kobiecymi. Obecnie profil Katarzyny Galińskiej obserwuje już niemal 19 tys. osób!

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Katarzyna Piotrowska (d. Galińska)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.