Przejdź do treści

Brakuje leku używanego w terapii raka piersi, endometriozy i prostaty

Półka z lekami w aptece
Brakuje leku używanego w terapii raka piersi, endometriozy i prostaty/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W niemal wszystkich aptekach w Polsce brakuje leku Reseligo w dawce 3,6 mg. Stosowany zarówno przez tysiące kobiet i mężczyzn lek nie jest dostarczany do hurtowni farmaceutycznych. Sytuacja ma zmienić się jednak w przeciągu miesiąca.

Tysiące chorych bez leku Reseligo

Ostatnie sztuki leku hormonalnego Reseligo dawce 3,6 mg można dostać w zaledwie kilkunastu aptekach w naszym kraju. Problem z dostępnością leku stosowanego w leczeniu nowotworów czy endometriozy pojawiły się w już w kwietniu br. Jak informował portal gdziepolek.pl, wygasła ważność pozwolenia na dopuszczenie do obrotu Reseligo w Polsce, jednak zostało ono tymczasowo przedłużone. Po trzech miesiącach pacjenci jednak ponownie zmagają się z brakiem leku w aptekach.

„Zapotrzebowanie na leki tak bardzo rośnie, że producenci nie mogą nadążyć z produkcją” – powiedział w trakcie konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w odniesieniu do braku leków hormonalnych w aptekach.

Producent farmaceutyku firma Zentiva Polska Sp. z o.o. poinformował również w oficjalnym oświadczeniu, że leku nie ma w ofercie. Dodał także, że wystosował do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oficjalne pismo o przedłużeniu tymczasowego wstrzymania wprowadzenia do obrotu leku Reseligo w dawce 3,6 mg. Nie podano jednak do publicznej wiadomości powodów takiej decyzji.

Stale dostępny w aptekach jest natomiast lek w dawce 10,8 mg, jak poinformowała nas przedstawicielka producenta leku Zofia Kurek-Maciejewicz.

„Lek w dawce 3,6 mg, którego dotyczy pismo skierowane do URPL, będzie ponownie dostępny na początku sierpnia 2022 r.” – dodała.

W aptece brakuje 215 leków / unsplash

Reseligo – co to za lek?

Reseligo jest lekiem hormonalnym wykorzystywanym m.in. w leczeniu endometriozy, niedokrwistości z niedoboru żelaza, nowotworów narządów płciowych a także raka piersi oraz łagodnych guzów macicy. Stosuje się go również w leczeniu niepłodności i podczas zapłodnienia in vitro. Lek u kobiet zmniejsza ilość estrogenu oraz pomaga kontrolować uwalnianie komórek jajowych z jajników. Produkt jest wskazany również do stosowania jako alternatywa dla chemioterapii w standardowym leczeniu wczesnego raka piersi.

Lek u mężczyzn zmniejsza ilość testosteronu i wykorzystywany jest w leczeniu raka prostaty. Często stosowany jest jako alternatywa dla kastracji chirurgicznej.

W aptekach dostępne są zamienniki tego leku, jednak i one są aktualnie trudno dostępne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.