Przejdź do treści

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy

Chlamydiozy to grupa chorób bakteryjnych przenoszonych drogą płciową, kropelkową oraz poprzez kontakt ze zwierzętami. U chorego zarażonego tymi drobnoustrojami może dojść m.in. do zakażenia układu moczowo-płciowego spowodowanego Chlamydią trachomatis czy zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych wywołanego przez Chlamydię pneumoniae. Jakie objawy wskazują na obecność chlamydiozy i na czym polega leczenie tego schorzenia?

Chlamydioza – co to jest?

Chlamydie to niewielkie, wewnątrzkomórkowe bakterie z rzędu Chlamydiales, które wywołują chlamydiozę. Znane są 3 chorobotwórcze gatunki tych bakterii:

 • Chlamydophila pneumoniae – prowadzi do zakażeń układu oddechowego oraz miażdżycy naczyń spowodowanej tworzeniem się płytek zapalnych w naczyniach krwionośnych.
 • Chlamydophila psittaci – wywołuje u ludzi odzwierzęcą chorobę nazywaną papuzicą.
 • Chlamydia trachomatis – powoduje jaglicę, wtrętowe zapalenie spojówek u dorosłych, zapalenie spojówek u niemowląt, zapalenie płuc u niemowląt, zapalenie najądrza, zakażenie układu moczowo-płciowego, zapalenie miednicy małej, ziarnicę weneryczną pachwin.

Na chlamydiozę chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Choć schorzenie to pojawia się u osób w różnym wieku, najwięcej przypadków zachorowań dotyczy dziewcząt w wieku 15–19 lat i młodych kobiet w wieku 20–24 lat. Wyższe ryzyko zachorowania występuje u osób, które mają wielu partnerów seksualnych i uprawiają seks bez zabezpieczenia. Ze względu na częsty bezobjawowy przebieg chlamydiozy wiele osób nie wie, że zostało zarażonych tą bakterią.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

bakterie

Jak można się zarazić chlamydią? Do zakażenia Chlamydią trachomatis dochodzi drogą płciową podczas stosunku seksualnego, seksu oralnego i analnego, a także w czasie porodu. Chlamydia pneumoniae przenosi się drogą kropelkową, a więc zakazić można się poprzez kichanie, kasłanie i kontakt z przedmiotami osoby chorej. Chlamydia psittaci przenoszona jest przez ptaki oraz transmisją człowiek-człowiek. Chlamydioza zaliczana jest do nierzeżączkowych zapaleń cewki moczowej. Oprócz zakażeń cewki moczowej u kobiet może dochodzić do bakteryjnych zapaleń szyjki macicy, natomiast u mężczyzn chlamydia atakuje gruczoł krokowy. Bakteria ponadto zakaża też odbyt, gardło czy spojówki.

bakterie

Jak często występuje chlamydioza?

W Stanach Zjednoczonych chlamydioza jest najczęściej zgłaszaną infekcją przenoszoną drogą płciową. W 2019 roku w USA zanotowano ponad 1,8 mln przypadków zakażenia chlamydią, choć najprawdopodobniej są to dane niedoszacowane. Według danych WHO w 2020 roku chlamydią zarażonych było 129 milionów osób. W Polsce w ostatnich latach zdiagnozowano następującą liczbę przypadków chlamydiozy: 2018 rok – 308 nowych przypadków, 2019 rok – 418 nowych przypadków, 2020 rok – 168 nowych przypadków. W rzeczywistości liczba zachorowań może być znacznie wyższa ze względu na bezobjawowy charakter choroby. Według badań epidemiologicznych aż 40% Polaków miało kontakt z chlamydią w ciągu życia.

bakterie

Chlamydioza – objawy

Po jakim czasie pojawiają się objawy chlamydiozy? Okres inkubacji bakterii trwa średnio 7–14 dni, czasem dłużej. Początkowe stadia choroby są zazwyczaj bezobjawowe bądź skąpoobjawowe. Jeśli symptomy pojawią się, w większości przypadków ma to miejsce w ciągu pierwszych 3 tygodni od zakażenia. Objawy chlamydiozy zależne są od zajętego obszaru ciała.

Objawy chlamydii w gardle (chlamydiowe zapalenie dróg oddechowych) to:

 • ból gardła,
 • kaszel,
 • chrypka,
 • owrzodzenia w jamie ustnej,
 • powiększenie węzłów chłonnych szyi,
 • ból mięśni i stawów,
 • zmęczenie,
 • podwyższona temperatura ciała.

Objawy chlamydialnego zapalenia spojówek to:

 • świąd oczu,
 • pieczenie,
 • zaczerwienienie oczu,
 • uczucie piasku pod powiekami,
 • ból,
 • światłowstręt.

Objawy chlamydialnego zapalenia cewki moczowej to:

 • pieczenie,
 • świąd,
 • ból podczas mikcji,
 • zaczerwienienie skóry,
 • wodnisty, ropny lub śluzowy wyciek z cewki moczowej.

Objawy chlamydialnego zapalenia odbytu to:

 • świąd odbytu,
 • ból okolicy odbytu
 • wydzielina z odbytu,
 • krew w stolcu.

Symptomy chlamydiozy można także podzielić w zależności od czynnika etiologicznego. Chlamydia pneumoniae daje objawy zapalenia górnych lub dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia gardła, krtani, ucha środkowego i zatok, a także zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Badania sugerują, że Chlamydia pneumoniae może też wywoływać objawy neurologiczne – coraz więcej dowodów wskazuje na to, że patogen ten bierze pewien udział w rozwoju przewlekłych zaburzeń neurologicznych, a szczególnie choroby Alzheimera.

Chlamydia trachomatis objawia się zapaleniem narządów układu moczowego-płciowego. U mężczyzn powoduje dyskomfort podczas oddawania moczu, może też przyczyniać się do pojawienia się wydzieliny z cewki moczowej lub odbytu. Ponadto czasem dochodzi do obrzęku i bólu jąder. Chlamydia u kobiet powoduje z k0lei m.in. wydłużenie czasu trwania miesiączki, pojawienie się krwawień z pochwy i ropno-śluzowej wydzieliny. Chlamydia psittaci to ornitoza objawiająca się gorączką, kaszlem, bólem głowy oraz objawami skórnymi pod postacią grudkowo-krostkowej wysypki.

Obecność chlamydii u kobiety w ciąży może spowodować przedwczesny poród i urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową. Początkowe objawy zakażenia u noworodka obejmują zapalenie spojówek, infekcje nosogardzieli, układu moczowo-płciowego i odbytnicy. Zapalenie spojówek u noworodków rozwija się od kilku dni do kilku tygodni po zakażeniu. C. trachomatis może również powodować u dziecka zapalenie płuc.

Lekarz pokazuje na rentgen i tłumaczy pacjentce przyczyny zapalenia płuc

Chlamydioza – badania

Występujące objawy chlamydiozy nie pozwalają na jednoznaczne rozpoznanie choroby, dlatego konieczne jest wykonanie odpowiedniego testu na chlamydię. Podstawą diagnostyki chlamydii są testy wykrywające przeciwciała wytwarzane przeciwko bakteriom. Wykonuje się również badania molekularne pozwalające na wykrycie materiału genetycznego patogenu. W przypadku podejrzenia zakażenia Chlamydią pneumoniae najczęściej wykonuje się oznaczenie przeciwciał w klasie IgA, IgG i IgM w surowicy krwi metodą ELISA. Pozwala to na zdiagnozowanie obecnie występującego zakażenia, a także przebytego zakażenia i zakażenia przewlekłego. W diagnostyce ostrej infekcji Chlamydią trachomatis zalecane jest badanie antygenu w pobranym wymazie komórek lub wydzieliny z miejsca zakażenia. Przy utrzymujących się i przewlekłych zakażeniach oznacza się przeciwciała klasy IgA, IgG i IgM. Takie badanie serologiczne wykonuje się również u noworodków oraz pary spodziewającej się dziecka.

Wykonywanie testu ELISA w laboratorium

Chlamydioza – leczenie

Jak leczyć zakażenie chlamydią? Podstawą leczenia chlamydiozy jest antybiotykoterapia. Dobór preparatów uzależniony jest od rodzaju bakterii wywołującej schorzenie. W przypadku Chlamydii trachomatis stosuje się przede wszystkim antybiotyki: doksycyklinę, azytromycynę bądź erytromycynę. Leczenie trwa 5–4 dni, w czasie których należy zrezygnować ze współżycia, aby uniknąć zarażenia drugiej osoby. U osób z zapaleniem spojówek podaje się miejscowo tetracyklinę lub erytromycynę, a sama terapia trwa 2–3 tygodnie.

Źródła:

 1. E. Lanjouw, S. Ouburg, H. J. de Vries, A. Stary, K. Radcliffe, M. Unemo, Europejskie zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego i leczniczego w zakażeniach Chlamydia trachomatis 2015, „Przegląd Dermatologiczny” 2017, 104, e1–e17.
 2.  Z. Gliński, A. Żmuda, Chlamydie i chlamydofile człowieka i zwierząt, „Życie Weterynaryjne”, 2018, 93(12).
 3. E. B., Górska, E. Galoch, U. Jankiewicz, P. Kowalczyk, Chlamydophila pneumoniae jako przyczyna chorób układu oddechowego, „Medycyna Rodzinna” 2013, 3: 99-105.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Żabka wycofuje bagietki z obrotu / istock

Popularna sieć sklepów wycofuje z obrotu bagietki. Powodem groźne bakterie

Zgony z powodu małpiej ospy / gettyimages

Małpia ospa w Europie. Pierwsze zgony poza Afryką

ręce zarazki bakterie

7 miejsc (nie tylko publicznych!), w których jest najwięcej zarazków

Obowiązek izolacji przy małpiej ospie / istock

Będzie obowiązek izolacji przy małpiej ospie. Zmiany mają spowodować ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w Polsce

Małpia ospa jest już globalnym zagrożeniem / istock

Małpia ospa jest globalnym zagrożeniem. WHO wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego

Wirus małpiej ospy jest niebezpieczny dla dzieci / istock

Małpia ospa może uderzyć w dzieci. Najmłodsi zaczną chorować jeszcze w tym roku?

Probówki z krwią pobraną do badań

Potwierdzono nowe przypadki wąglika w Europie. Wśród zakażonych są dzieci

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Szczepienie

W tym kraju ruszyły szczepienia na małpią ospę. Zainteresowani mogą umawiać się na wizytę anonimowo

Bakteryjne zapalenie skóry – jak rozpoznać i leczyć? Czy łupież to stan zapalny skóry?

Choroba zabrała jej cztery narządy / istock

Choroba zabrała jej cztery narządy. „Każdy może złapać meningokoki. Jesteśmy narażeni na nie w każdym wieku”

Wirus Marburg w Afryce / istock

Wirus Marburg znów atakuje – dwie osoby zmarły. Przypadki nie były ze sobą powiązane

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Dwulatek na OIOM-ie. Groźna choroba z ubiegłego stulecia powróciła

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Kobieta w laboratorium

Wirus polio wykryty w londyńskich ściekach! To pierwszy taki przypadek od lat

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Kobieta z kolorowym językiem

Jak czyścić język i jak często trzeba to robić? Podpowiada stomatolożka Anna Jaśkowska

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Epidemia czerwonki i cholery w Mariupolu / gettyimages

Czerwonka i cholera w Mariupolu. „Na ulicach gniją odpadki, a skażenie mogą wywołać prowizoryczne groby”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×