Przejdź do treści

Cholina – czym jest? Jakie jest jej działanie i jaką rolę odgrywa w ciąży?

Cholina - czym jest? Jakie jest jej działanie i jaką rolę odgrywa w ciąży?
Cholina - czym jest? Jakie jest jej działanie i jaką rolę odgrywa w ciąży?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cholina odpowiada za budowę błon komórkowych – utrzymanie ich właściwej elastyczności, przepuszczalności dla pewnych związków i szczelności dla innych. Bierze udział w budowie czerwonych krwinek. Jest składnikiem otoczek mielinowych komórek nerwowych – przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy neuronami i do komórek mięśniowych. Składnik neuroprzekaźnika acetylocholiny. Bierze udział w wytwarzaniu żółci, przemianach tłuszczów i cholesterolu, a także w odtruwaniu organizmu z metali ciężkich, m.in. ołowiu. 

Objawy niedoboru choliny

Zmęczenie i bezsenność; zaburzenia lipidowe, m.in. spadek poziomu cholesterolu VLDL (zapewnia największy stopień ochrony przed miażdżycą) i wzrost stężenia trójglicerydów; stłuszczenie i zaburzenia pracy wątroby; problemy z zagęszczaniem moczu; zwiększone ryzyko rozwoju chorób krążenia, neurodegradacyjnych i osteoporozy; częste infekcje; bezpłodność.

Skutki przedawkowania choliny

Obniżenie ciśnienia krwi, zawroty głowy, intensywne pocenie się i zmieniony zapach ciała, nadprodukcja śliny, wymioty.

Źródła występowania choliny

W postaci lecytyny, czyli fosfatydylocholiny: żółtka jaja; nasiona roślin strączkowych, m.in. soja i jej przetwory, soczewica, orzechy ziemne, zielony groszek, mięso, zwłaszcza wołowe; ryby i owoce morza, m.in. krewetki, przegrzebki, sardynki, sezam, siemię lniane, warzywa: kalafior, botwina, ziemniaki.

W postaci betainy: buraki, szpinak, pełnoziarniste produkty z pszenicy, np. kiełki, zarodki, kasza pęczak.

Poziom choliny w produktach spożywczych spada przy ich nadmiernym ogrzewaniu i rozgotowywaniu w wodzie.

Zwiększone zapotrzebowanie: podczas niedoboru w diecie składników potrzebnych do przemian choliny: niacyny, folianów, wit. B12 i aminokwasu siarkowego metioniny, przy marskości wątroby i nadużywania alkoholu, przy stosowaniu antykoncepcji doustnej przyjmowania niektórych leków, m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycy czy przeciwdrgawkowych, zaburzeniach pamięci i pracy mózgu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.