Chromoterapia (koloroterapia) – na czym polega leczenie kolorami?

się ten artykuł?
Chromoterapia, nazywana też koloroterapią, to jedna z niekonwencjonalnych metod leczenia wykorzystująca terapeutyczne właściwości kolorów. Zgodnie z jej założeniami kolory wpływają na zdrowie, w tym na nasze samopoczucie, apetyt, a nawet stan skóry. Naświetlanie określoną barwą światła może uruchomić różne procesy regeneracyjne i lecznicze. Jakie znaczenie przypisuje się poszczególnym kolorom i na czym polega leczenie koloroterapią? U kogo zaleca się terapię kolorami? Wyjaśniamy!
Koloroterapia – co to jest?
Koloroterapia to forma terapii znana już od czasów starożytnych. Powszechnie stosowano ją w Egipcie, Indiach i Chinach -wierzono, że kolory mają działanie uzdrawiające zarówno na poziomie fizycznym, jak i duchowym. Dziś wiadomo, że barwy światła wpływają na pracę mózgu i zachowanie człowieka. Kolory to integralna część naszego życia – zewsząd nas otaczają, determinują pewne reakcje (np. pobudzają do działania lub wyciszają), wpływają na humor.
W chromoterapii wykorzystuje się widmo widzialne promieniowania elektromagnetycznego, czyli kolory. Koloroterapia najczęściej polega na naświetlaniu określonych punktów na ciele lub większych obszarów ciała i skóry. Światło aplikuje się przy użyciu kolorowych żarówek lub halogenowych lamp do chromoterapii. Chromoterapię oferują m.in. gabinety rehabilitacyjne, salony kosmetyczne, ośrodki spa i salony masażu.
Koloroterapia – znaczenie kolorów
Kolorom przypisuje się zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na samopoczucie. W chromoterapii każda z barw wywołuje określony efekt terapeutyczny.
Kolor czerwony
Światło czerwone działa pobudzająco. Stymuluje układ krążenia i układ nerwowy. Naświetlanie światłem czerwonym powoduje wzrost liczby erytrocytów, przyspieszenie przemiany materii, wzrost tętna i podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Terapia czerwoną barwą może zostać zalecona w przypadku anemii, natomiast jest przeciwwskazana u osób z chorobami serca i zaburzeniami nerwowymi. Kolor czerwony w nadmiarze może być szkodliwy, dlatego należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu.
Kolor niebieski
Światło niebieskie działa wyciszająco, relaksująco i chłodząco. Pobudza układ przywspółczulny, obniża ciśnienie tętnicze krwi, uspokaja pracę serca, zmniejsza napięcie mięśniowe. Terapia kolorem niebieskim znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń snu (właściwości nasenne), migren, stanów zapalnych żył i stawów, nadciśnienia tętniczego krwi. Ponadto światło niebieskie łagodzi ból spowodowany oparzeniami słonecznymi i ukąszeniami owadów. Terapię kolorem niebieskim można stosować w celu hamowania zachowań agresywnych. Do przeciwwskazań naświetlania kolorem niebieskim zalicza się: przeziębienie, niedowłady, zaburzenia napięcia mięśniowego. Częste stosowanie światła niebieskiego może prowadzić do ospałości.
Kolor żółty
Światło żółte daje ciepłe wrażenie, pobudza do działania, ożywia, dodaje energii. Stosuje się je w leczeniu dermatologicznym, jest też wykorzystywane przy depresji i niestrawności. Terapia światłem żółtym nie jest zalecana u osób z chorobami wątroby.
Kolor zielony
Światło zielone działa uspokajająco, łagodzi stres, odpręża. Przypisuje mu się działanie przeciwbólowe. Terapia światłem zielonym pomaga w czasie infekcji i bezsenności. Zielone światło reguluje ciśnienie tętnicze krwi i wpływa łagodząco na układ nerwowy.
Kolor pomarańczowy
Światło pomarańczowe dodaje energii, pobudza metabolizm, łagodzi napięcie emocjonalne. Terapia kolorem pomarańczowym znajduje zastosowanie w bólach stawowo mięśniowych, leczeniu reumatyzmu, regulacji ciśnienia tętniczego krwi.
Kolor fioletowy
Światło fioletowe korzystnie wpływa na układ limfatyczny – zwiększa produkcję białych krwinek. Ponadto wspomaga pracę układu nerwowego, łagodzi bóle głowy i migreny; działa też uspokajająco na serce.
Kolor biały
Światło białe działa aktywizująco i wzmacniająco. Stymuluje układ odpornościowy, jest pomocne w chorobach skóry. Kolor biały łagodzi stres i koi nerwy, ale jego nadmiar daje wrażenie chłodu i poczucie odizolowania. Z tego względu niewskazana jest duża częstotliwość naświetlań światłem białym u osób ze słabą kondycją psychiczną.
Chromoterapia – zastosowanie leczenia kolorami
Choć chromoterapia znana jest od wieków, wciąż nie do końca wiadomo, jak kolory wpływają na zdrowie. Nie wszystkie właściwości przypisywane poszczególnym barwom zostały potwierdzone w badaniach, dlatego chromoterapia należy do metod niekonwencjonalnych. Koloroterapia nie powinna być stosowana jako podstawowa metoda leczenia, a jedynie terapia wspomagająca.
U kogo wykorzystywana jest terapia barwami? Koloroterapia znajduje zastosowanie m.in. u dzieci niepełnosprawnych umysłowo w celu pobudzania lub wyciszania małych pacjentów. W efekcie terapia pomaga w zapobieganiu agresji, zwiększeniu koncentracji i rozwoju funkcji poznawczych. Koloroterapia powszechnie stosowana jest też w kosmetyce. Przeprowadza się ją przy użyciu lampy bioptron. W czasie naświetlania stosuje się 7 kolorów (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy i indygo). Zabieg dedykowany jest osobom ze zwiotczeniem skóry, zmarszczkami, cellulitem. Koloroterapia lampą bioptron służy też do leczenia ran skóry, oparzeń, trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.
Warto pamiętać o przeciwwskazaniach do koloroterapii. Tej metody leczniczej nie stosuje się u kobiet w ciąży oraz osób z chorobami nowotworowymi, uczuleniem na światło i wszczepionym rozrusznikiem serca. Z terapii światłem nie mogą korzystać osoby przyjmujące leki ulegające fotodegradacji.
Źródła:
- Samina T. Yousuf Azeemi and S. Mohsin Raza, A Critical Analysis of Chromotherapy and Its Scientific Evolution, eCAM 2005;2(4)481–488.
- Warmiński A., Chromoterapia oraz jej funkcje: symboliczna, terapeutyczna, katartyczna [w:] Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis, Studia philosophica I, 2002.
Polecamy

„Lekarze, z którymi miałam do czynienia, podchodzą do medycyny cyfrowej z zainteresowaniem, ale również z bardzo wyraźnymi oczekiwaniami” – mówi Agata Błasiak, która stoi na czele wydziału Digital Health Innovation na National University of Singapore

Terapia Bowena pomogła mu wyzdrowieć, teraz sam pomaga innym. „To subtelne, ale bardzo potężne narzędzie” – mówi Eliasz Matuła

„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch
