Przejdź do treści

Chromoterapia (koloroterapia) – na czym polega leczenie kolorami?

Chromoterapia (koloroterapia) – na czym polega leczenie kolorami? Max Andrey/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chromoterapia, nazywana też koloroterapią, to jedna z niekonwencjonalnych metod leczenia wykorzystująca terapeutyczne właściwości kolorów. Zgodnie z jej założeniami kolory wpływają na zdrowie, w tym na nasze samopoczucie, apetyt, a nawet stan skóry. Naświetlanie określoną barwą światła może uruchomić różne procesy regeneracyjne i lecznicze. Jakie znaczenie przypisuje się poszczególnym kolorom i na czym polega leczenie koloroterapią? U kogo zaleca się terapię kolorami? Wyjaśniamy! 

Koloroterapia – co to jest?

Koloroterapia to forma terapii znana już od czasów starożytnych. Powszechnie stosowano ją w Egipcie, Indiach i Chinach -wierzono, że kolory mają działanie uzdrawiające zarówno na poziomie fizycznym, jak i duchowym. Dziś wiadomo, że barwy światła wpływają na pracę mózgu i zachowanie człowieka. Kolory to integralna część naszego życia – zewsząd nas otaczają, determinują pewne reakcje (np. pobudzają do działania lub wyciszają), wpływają na humor. 

W chromoterapii wykorzystuje się widmo widzialne promieniowania elektromagnetycznego, czyli kolory. Koloroterapia najczęściej polega na naświetlaniu określonych punktów na ciele lub większych obszarów ciała i skóry. Światło aplikuje się przy użyciu kolorowych żarówek lub halogenowych lamp do chromoterapii. Chromoterapię oferują m.in. gabinety rehabilitacyjne, salony kosmetyczne, ośrodki spa i salony masażu. 

 

10 sposobów, które pozwolą ci obniżyć poziom stresu /fot.Pexels, Olia Danilevich

Koloroterapia – znaczenie kolorów 

Kolorom przypisuje się zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na samopoczucie. W chromoterapii każda z barw wywołuje określony efekt terapeutyczny. 

Kolor czerwony 

Światło czerwone działa pobudzająco. Stymuluje układ krążenia i układ nerwowy. Naświetlanie światłem czerwonym powoduje wzrost liczby erytrocytów, przyspieszenie przemiany materii, wzrost tętna i podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Terapia czerwoną barwą może zostać zalecona w przypadku anemii, natomiast jest przeciwwskazana u osób z chorobami serca i zaburzeniami nerwowymi. Kolor czerwony w nadmiarze może być szkodliwy, dlatego należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu. 

Kolor niebieski 

Światło niebieskie działa wyciszająco, relaksująco i chłodząco. Pobudza układ przywspółczulny, obniża ciśnienie tętnicze krwi, uspokaja pracę serca, zmniejsza napięcie mięśniowe. Terapia kolorem niebieskim znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń snu (właściwości nasenne), migren, stanów zapalnych żył i stawów, nadciśnienia tętniczego krwi. Ponadto światło niebieskie łagodzi ból spowodowany oparzeniami słonecznymi i ukąszeniami owadów. Terapię kolorem niebieskim można stosować w celu hamowania zachowań agresywnych. Do przeciwwskazań naświetlania kolorem niebieskim zalicza się: przeziębienie, niedowłady, zaburzenia napięcia mięśniowego. Częste stosowanie światła niebieskiego może prowadzić do ospałości. 

Kolor żółty 

Światło żółte daje ciepłe wrażenie, pobudza do działania, ożywia, dodaje energii. Stosuje się je w leczeniu dermatologicznym, jest też wykorzystywane przy depresji i niestrawności. Terapia światłem żółtym nie jest zalecana u osób z chorobami wątroby. 

 

dwie kobiety na plaży

Kolor zielony 

Światło zielone działa uspokajająco, łagodzi stres, odpręża. Przypisuje mu się działanie przeciwbólowe. Terapia światłem zielonym pomaga w czasie infekcji i bezsenności. Zielone światło reguluje ciśnienie tętnicze krwi i wpływa łagodząco na układ nerwowy. 

Kolor pomarańczowy

Światło pomarańczowe dodaje energii, pobudza metabolizm, łagodzi napięcie emocjonalne. Terapia kolorem pomarańczowym znajduje zastosowanie w bólach stawowo mięśniowych, leczeniu reumatyzmu, regulacji ciśnienia tętniczego krwi. 

Kolor fioletowy

Światło fioletowe korzystnie wpływa na układ limfatyczny – zwiększa produkcję białych krwinek. Ponadto wspomaga pracę układu nerwowego, łagodzi bóle głowy i migreny; działa też uspokajająco na serce. 

Kolor biały

Światło białe działa aktywizująco i wzmacniająco. Stymuluje układ odpornościowy, jest pomocne w chorobach skóry. Kolor biały łagodzi stres i koi nerwy, ale jego nadmiar daje wrażenie chłodu i poczucie odizolowania. Z tego względu niewskazana jest duża częstotliwość naświetlań światłem białym u osób ze słabą kondycją psychiczną. 

 

Chromoterapia – zastosowanie leczenia kolorami 

Choć chromoterapia znana jest od wieków, wciąż nie do końca wiadomo, jak kolory wpływają na zdrowie. Nie wszystkie właściwości przypisywane poszczególnym barwom zostały potwierdzone w badaniach, dlatego chromoterapia należy do metod niekonwencjonalnych. Koloroterapia nie powinna być stosowana jako podstawowa metoda leczenia, a jedynie terapia wspomagająca. 

U kogo wykorzystywana jest terapia barwami? Koloroterapia znajduje zastosowanie m.in. u dzieci niepełnosprawnych umysłowo w celu pobudzania lub wyciszania małych pacjentów. W efekcie terapia pomaga w zapobieganiu agresji, zwiększeniu koncentracji i rozwoju funkcji poznawczych. Koloroterapia powszechnie stosowana jest też w kosmetyce. Przeprowadza się ją przy użyciu lampy bioptron. W czasie naświetlania stosuje się 7 kolorów (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy i indygo). Zabieg dedykowany jest osobom ze zwiotczeniem skóry, zmarszczkami, cellulitem. Koloroterapia lampą bioptron służy też do leczenia ran skóry, oparzeń, trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. 

Warto pamiętać o przeciwwskazaniach do koloroterapii. Tej metody leczniczej nie stosuje się u kobiet w ciąży oraz osób z chorobami nowotworowymi, uczuleniem na światło i wszczepionym rozrusznikiem serca. Z terapii światłem nie mogą korzystać osoby przyjmujące leki ulegające fotodegradacji. 

Źródła: 

  1. Samina T. Yousuf Azeemi and S. Mohsin Raza, A Critical Analysis of Chromotherapy and Its Scientific Evolution, eCAM 2005;2(4)481–488. 
  2. Warmiński A., Chromoterapia oraz jej funkcje: symboliczna, terapeutyczna, katartyczna [w:] Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis, Studia philosophica I, 2002. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.