Przejdź do treści

Co może oznaczać ból w kościach? Przyczyny, charakter, sposoby łagodzenia dolegliwości

kobieta siedząca na łóżku trzymająca się za lędźwie
Fot. WavebreakMediaMicro / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból kości pojawia się w wyniku licznych czynników. Najczęściej dochodzi do niego na skutek urazów, chorób zwyrodnieniowych, zakaźnych, metabolicznych, przeciążeniowych oraz nowotworów. Bóle kości mogą mieć różny charakter w zależności od etiologii i miejsca dolegliwości.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Ból kości może występować jako izolowany objaw, jednak zwykle pojawia się w towarzystwie dodatkowych symptomów, np. osłabienia mięśniowego, parestezji czy ograniczenia ruchomości stawowej, charakterystycznego dla schorzenia i jednostki chorobowej, która go wywołała. Ból kości można łagodzić, stosując leczenie przyczynowe i zachowawcze uwzględniające szereg metod.

Bóle kości

Ból kości to objaw o zróżnicowanym podłożu. Dolegliwość może powstać na skutek schorzeń i czynników mechanicznych bezpośrednio wpływających na układ kostny lub wystąpić jako pośrednia reakcja w odpowiedzi na zaburzenia i patologie ogólnoustrojowe. Dolegliwości kości mogą pojawić się również w określonych stanach fizjologicznych, nie tylko na skutek chorób i patologii, np. ból kości łonowej w ciąży czy ból kości ogonowej po porodzie. Bóle kości mogą występować miejscowo i dotyczyć jednej kości lub danej okolicy ciała, np. ból kości piszczelowej albo ból kości miednicy bądź stanowić rozległy, bardziej ogólny obraz, np. ból wszystkich kości, ból kości nóg. Tego typu nieprzyjemne objawy zwykle występują w towarzystwie dodatkowych symptomów chorobowych, najczęściej na tle neurologicznym, takich jak parestezje, choć pośrednio ból kości może również wpływać na stan psychiczny pacjenta. Przewlekłe bóle kości pogarszają kondycję psychiczną, wyzwalają u chorego poczucie bezsilności, apatię, wycofanie i inne negatywne stany emocjonalne.

Kobieta zakrywa twarz z powodu zapalenia okostnej

Ból kości: przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn bólu kości wymienia się:

  • osteoporozę i osteomalację, czyli przewlekłe choroby polegającą na stopniowym ubytku tkanki kostnej wywołanej niedoborami mikroelementów budulcowych (m.in. witaminy D czy wapnia) oraz zaburzeniami gospodarki metabolicznej, prowadząc do osłabienia struktury kości i w konsekwencji złamań osteoporotycznych, bólu kości przy siadaniu i wstawaniu, bólu kości miednicy i kręgosłupa oraz klatki piersiowej;
  • jałowe martwice kości, czyli obumieranie tkanki kostnej i chrzęstnej danej kości w wyniku nieprawidłowego ukrwienia miejscowego. Choroba dotyczy najczęściej kości nogi i wywołuje ból kości udowej;
  • nowotwory kości, np. szpiczak mnogi czy mięsak Ewinga, osłabiają strukturę tkanki kostnej, prowadzą do złamań i wywołują bóle kości w zależności od lokalizacji;
  • zapalenie szpiku kostnego, czyli ból wszystkich kości i ogólne osłabienie mięśniowe, wysoka gorączka, opuchlizna;
  • torbiele, choroby spichrzeniowe i urazy wszelkiego rodzaju – złamania, zwichnięcia, stłuczenia, pęknięcia, nadłamania.

Ból w kości ogonowej

Bóle kości ogonowej, czyli bóle kości guzicznej, często związane są z siedzącym trybem życia, chronicznymi zaparciami, hemoroidami czy torbielą włosową w kości. Ponadto, często obserwuje się ból kości ogonowej po upadku. Dolegliwość może pojawić się również na skutek schorzeń kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, z którymi wiąże się ból kości ogonowej promieniujący do pośladka w wyniku uciskania struktur nerwowych rdzenia kręgowego i zablokowania drożności przewodnictwa elektrycznego. Ból w kości ogonowej to także wynik przeciążenia mięśni dolnego odcinka pleców oraz zaawansowanej ciąży.

Ból kości śródstopia

Ból kości w stopie może wynikać z:

  • nieprawidłowej mechaniki chodu, wad postawy i zaburzeń anatomii stopy, co objawia się zwykle jako ból kości piętowej, spłaszczenie sklepień podeszwy i deformacje palców;
  • nieodpowiednio dobranego obuwia, tzn. zbyt płaskiej lub zbyt wysokiej podeszwy czy ciasnych cholewek;
  • chorób ogólnoustrojowych, takich jak otyłość, dna moczanowa, RZS;

Ból kości nóg od kolan w dół stanowi również efekt urazów stawu skokowego, kości śródstopia i palców, np. złamania, zwichnięcia, stłuczenia.

Zobacz także

Ból kości miednicy: biodrowej, łonowej, kulszowej

Ból kości miednicy może wynikać ze zmian w obrębie jej trzech składowych kości oraz stawu biodrowego czy krzyżowo-biodrowego. Przykładowo, ból kości biodrowej powstaje w wyniku zapalenia i zwyrodnienia biodra, przeciążenia, a także urazów kości udowej i talerzy biodrowych czy przepukliny pachwinowej. Ból kości w pośladku, czyli dolegliwości ze strony kości kulszowych, mogą wynikać ze stłuczenia, upadku na wyrostki kulszowe. Z kolei ból kości łonowych pojawia się w reakcji fizjologicznej na rozejście się ich spojenia na etapie przygotowywania miednicy do porodu. Ból kości w ciąży może utrzymać się również w okresie połogu.

Jak łagodzić ból kości?

Bóle kości zwykle ustępują w trakcie leczenia przyczynowego, tj. zatrzymania postępu pierwotnej choroby oraz usprawniania zachowawczo-objawowego, czyli stosowania wszelkich środków o doraźnym działaniu, takich jak leki, ćwiczenia, ortezy, zabiegi fizykalne, ograniczenie aktywności ruchowej.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.