Przejdź do treści

Rak jajnika ‒ rokowania w różnych stadiach choroby

Lekarka przedstawia pacjentce z rakiem jajnika rokowania na przyszłość
Fot. ake1150 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
Zdrowy obiad za dychę
Przepisy na zdrowy obiad do 10 złotych!
3 problemy ze skórą głowy
Bulion, sałatka, a może stir-fry? Algożercy, szykujcie się na ucztę!
Raw bars - zdrowe mrożone batony
Raw bars – zdrowe mrożone batony

Rak jajnika to nowotwór złośliwy, który obejmuje jajniki, jajowody, macicę i daje przerzuty do węzłów chłonnych oraz innych narządów. Nie daje on charakterystycznych objawów, co wpływa na późne rozpoznanie. Im później wykryta choroba, tym gorsze jest rokowanie.

Stale rośnie liczba wykrywanych nowotworów jajnika. Obecnie stanowi on czwartą przyczynę zgonów wśród chorób nowotworowych u kobiet. Nowotwór ten może się rozwinąć u kobiet w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Jest uważany za niezwykle podstępny nowotwór, ponieważ nie daje charakterystycznych dolegliwości, a kiedy pojawiają się niepokojące objawy, jest już w wysokim stadium zaawansowania. Często wraz z nowotworem pierwotnym wykrywane są przerzuty np. do otrzewnej, wątroby lub węzłów chłonnych. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu stosowane są różne formy terapii, odmienne są także rokowania.

Diagnostyka raka jajnika

W początkowym okresie rak jajnika nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy guz osiąga większe rozmiary, pojawiają się bóle podbrzusza, krwawienia z dróg rodnych, utrata masy ciała, zaparcia, częste oddawanie moczu. Podstawowym narzędziem do wykrywania zmian w jajnikach jest badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne. Zdarza się, że dzięki regularnym kontrolom ginekologicznym nowotwory jajnika, które klinicznie nie powodują dolegliwości, są wykrywane przypadkowo i znajdują się jeszcze w niskim stadium zaawansowania. Umożliwia to wczesne włączenie leczenia i daje najlepsze rokowanie. Przydatnym i stosowanym badaniem jest także tomografia komputerowa miednicy mniejszej i jamy brzusznej. Pokazuje ona dokładnie lokalizację guza, jego stosunek do naczyń krwionośnych i struktur sąsiadujących oraz obecność przerzutów. Ze względu na to, iż rak jajnika ma podłoże genetyczne, w diagnostyce wykorzystywane jest badanie genów odpowiedzialnych za nowotwory narządów rodnych – BRCA1 i BRCA 2.

Rak jajnika ‒ stopnie zaawansowania

Do określania zaawansowania raka jajnika stosowana jest klasyfikacja zaproponowana przez Międzynarodową Federację Ginekologii i Położnictwa (FIGO). W przypadku raka jajnika jest to klasyfikacja czterostopniowa (stopnie I – IV), dodatkowo w każdym ze stopni wyróżnia się podklasy oznaczone literami alfabetu a, b i c.

  • Stopień I określa nowotwór ograniczony do jajników lub jajowodów.
  • Stopień II to nowotwór ograniczony do jajników lub jajowodów z zajęciem struktury miednicy mniejszej (poniżej płaszczyzny wchodu miednicy) lub pierwotny rak otrzewnej.
  • Stopień III definiuje nowotwór obejmujący 1 lub 2 jajniki lub jajowody lub pierwotny nowotwór otrzewnej z przerzutami do otrzewnej poza miednicą mniejszą i/lub przerzuty do węzłów chłonnych zaotrzewnowych.
  • Stopień IV to nowotwór z odległymi przerzutami (wyłączając przerzuty do otrzewnej).

Zobacz także: Rokowania dla raka jajnika z przerzutami 

Zobacz także

Rak jajnika ‒ rokowanie

Przy raku jajnika rokowania nie są optymistyczne. Zależą one od stopnia zaawansowania choroby w chwili jej zdiagnozowania. Nowotwory I i II stopnia mają rokowanie dość pomyślne, natomiast III i IV stopnia zdecydowanie gorsze. Co istotne, około 60% wszystkich zmian nowotworowych jajników wykrywanych jest w III i IV stopniu. Leczenie obejmuje zabieg operacyjny, chemioterapię albo połączenie obydwu metod. Rokowanie przy raku jajnika zależy od radykalności zabiegu. Różna jest również odpowiedź na chemioterapię.

Niestety, niezależnie od stadium zaawansowania, ponieważ jest to choroba nowotworowa o charakterze złośliwym, rokowanie zawsze jest poważne, a wyniki leczenia są często niezadowalające.

U około 40% pacjentek, nawet jeżeli pierwszy zabieg był radykalny i uzupełniony chemioterapią, dochodzi do wznowy w ciągu 5 lat. Przeżycie pięcioletnie to częsty termin używany w onkologii niezależnie od rodzaju i lokalizacji nowotworu. Określa on, ile procent osób z całej populacji chorych przeżyje 5 lat bez wznowy.

Jeśli zabieg był radykalny, przeżycie pięcioletnie wynosi w I stopniu 85-100%, w II stopniu 40-50%, a w III już jedynie 17%. Przy raku jajnika IV stopniu rokowania dotyczące pięcioletniego przeżycia wynoszą jedynie 5%.

Rak jajnika z przerzutami ‒ rokowania

Przerzuty raka jajnika mogą mieć charakter miejscowy, węzłowy lub do narządów odległych. Przy raku jajnika przerzuty do wątroby mają złe rokowania. Prawidłowa czynność wątroby jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a liczne guzy przerzutowe w wątrobie upośledzają jej pracę i prowadzą do wielu powikłań zagrażających życiu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!”. Anna Puślecka apeluje do Ministra Zdrowia

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Karmienie piersią

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

usg

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

Pamiętacie hit „Bal wszystkich świętych”? Romuald Lipko z Budki Suflera walczy z nowotworem

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

gettyimages.com

Rozwój czerniaka, jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u młodych dziewczyn, zależy też od ciebie! Dlaczego? Wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta na wakacjach

5 chorób, które możesz przywieźć z wakacji

Zdrowe pary na talerzu. Zobacz, co korzystnie jest łączyć w swoim menu

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?