Przejdź do treści

Mech zamiast marihuany?

Mech o właściwościach przeciwbólowych i jego wpływ na organizm.
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mech o właściwościach przeciwbólowych? Jak się okazuje nie tylko lecznicza marihuana ma działanie kojące ból. Wątrobowce to gromada roślin, która przypominają zwyczajny mech. Naukowcy z uniwersytetu w Bernie i politechniki w Zurychu dowodzą, że jest to gatunek, który ma działanie przeciwbólowe podobne do THC zawartego w marihuanie.

Rośliny o właściwościach przeciwbólowych

Naukowcy od lat szukają alternatywy dla leczniczej marihuany. Dr Jürg Gertsch z uniwersytetu w Bernie zbadał grupę roślin z gromady wątrobowców – mszaki. Badania opublikowane w czasopiśmie „Science Advances” dowodzą, że substancją czynną, która miałaby wykazywać medyczne działanie wątrobowców, jest perrotetinen (PET). To związek, który wiąże się z receptorami kanabinoidowymi w mózgu, przez co skutecznie łagodzi odczuwanie bólu. W odróżnieniu od THC perrotetinen nie wskazuje działania psychoaktywnego.

„To badanie jest doskonałym przykładem tego, jak nowe pomysły na ekstrakcję związków mogą wzbogacić naszą wiedzę farmaceutyczną na temat biologicznie aktywnych substancji” — powiedział Michael Schafroth, doktorant zuryskiej politechniki.

PET – alternatywa dla THC?

Tetrahydrokannaibnol (THC) jest substancją chemiczną, która występuje w marihuanie i jest odpowiedzialna za większość efektów psychoaktywnych marihuany. THC jest skuteczną alternatywą w łagodzeniu bólu czy skurczów mięśni. Krytycy twierdzą jednak, że marihuana jest środkiem psychoaktywnym i silnie uzależniającym, a jej medyczne wykorzystywanie przeplata się z rekreacyjnym, co negatywnie wpływa na społeczeństwo.

O badaniu wątrobowców poinformował portal qz.com. „Czasami można znaleźć związki medyczne w nieoczywistych roślinach” – powiedział Michael Schafroth.

W szwajcarskim badaniu wykorzystywano myszy, którym podawano PET i THC. „Zakładamy, że perrotetinen będzie działał w ten sam sposób na ludzki mózg, jak to ma miejsce w przypadku myszy” – twierdzi zespół kierowany przez dr. Gertscha.

Naukowcy chcą dodatkowo przeprowadzić badanie wpływu PET na chroniczne i zapalne bóle. W Szwajcarii obecnie tylko jeden produkt z THC jest legalny i dostępny jako lek — Sativex. Prawo dopuszcza produkcję i sprzedaż preparatów, o zawartości TNC mniejszej niż 1 procent.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.