2 min.
Mech zamiast marihuany?

zdjęcie: unsplash.com
Mech o właściwościach przeciwbólowych? Jak się okazuje nie tylko lecznicza marihuana ma działanie kojące ból. Wątrobowce to gromada roślin, która przypominają zwyczajny mech. Naukowcy z uniwersytetu w Bernie i politechniki w Zurychu dowodzą, że jest to gatunek, który ma działanie przeciwbólowe podobne do THC zawartego w marihuanie.
Rośliny o właściwościach przeciwbólowych
Naukowcy od lat szukają alternatywy dla leczniczej marihuany. Dr Jürg Gertsch z uniwersytetu w Bernie zbadał grupę roślin z gromady wątrobowców – mszaki. Badania opublikowane w czasopiśmie „Science Advances” dowodzą, że substancją czynną, która miałaby wykazywać medyczne działanie wątrobowców, jest perrotetinen (PET). To związek, który wiąże się z receptorami kanabinoidowymi w mózgu, przez co skutecznie łagodzi odczuwanie bólu. W odróżnieniu od THC perrotetinen nie wskazuje działania psychoaktywnego.
„To badanie jest doskonałym przykładem tego, jak nowe pomysły na ekstrakcję związków mogą wzbogacić naszą wiedzę farmaceutyczną na temat biologicznie aktywnych substancji” — powiedział Michael Schafroth, doktorant zuryskiej politechniki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PET – alternatywa dla THC?
Tetrahydrokannaibnol (THC) jest substancją chemiczną, która występuje w marihuanie i jest odpowiedzialna za większość efektów psychoaktywnych marihuany. THC jest skuteczną alternatywą w łagodzeniu bólu czy skurczów mięśni. Krytycy twierdzą jednak, że marihuana jest środkiem psychoaktywnym i silnie uzależniającym, a jej medyczne wykorzystywanie przeplata się z rekreacyjnym, co negatywnie wpływa na społeczeństwo.
O badaniu wątrobowców poinformował portal qz.com. „Czasami można znaleźć związki medyczne w nieoczywistych roślinach” – powiedział Michael Schafroth.
W szwajcarskim badaniu wykorzystywano myszy, którym podawano PET i THC. „Zakładamy, że perrotetinen będzie działał w ten sam sposób na ludzki mózg, jak to ma miejsce w przypadku myszy” – twierdzi zespół kierowany przez dr. Gertscha.
Naukowcy chcą dodatkowo przeprowadzić badanie wpływu PET na chroniczne i zapalne bóle. W Szwajcarii obecnie tylko jeden produkt z THC jest legalny i dostępny jako lek — Sativex. Prawo dopuszcza produkcję i sprzedaż preparatów, o zawartości TNC mniejszej niż 1 procent.
Zobacz także
Udostępnij zwolennikom leczniczej marihuany
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023