Przejdź do treści

Dziewczyno, wiesz jak przetrwać na SORze i nie umrzeć? Skorzystaj z poradnika dla pacjenta

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Idąc na Szpitalny Oddział Ratunkowy, przede wszystkim weź kogoś ze sobą! Po tragicznych wydarzeniach w Sosnowcu, kiedy pacjent czekając na pomoc 12 godzin na SORze, nie otrzymał odpowiedniej opieki i zmarł, powstał krótki poradnik, jak przetrwać na SORze. 

Nigdy nie idź sama! Weź ze sobą osobę, która nie boi się ludzi, która nie boi się pytać, która nie ufa i nie jest naiwna. Nie ufajcie do końca – nigdy nie wiecie na kogo traficie. A bywa różnie… Każą ci chorego zostawić za drzwiami? Zastanów się czy jest to konieczne. „Siedzisz tam za tymi magicznymi drzwiami, myślisz że skoro osoba tam trafiła to już jest pod dobrą opieką, a może się okazać, że to nieprawda bo za drzwiami jest kolejna poczekalnia – gdzie bliski przez następne godziny będzie czekał na swoją kolej.” Druga osoba TO PODSTAWA! – to jedna z zasad wymienionych w poradniku opublikowanym na stronie „Pacjent w sieci”.

Po tragicznej śmierci 39-latka, który nie otrzymał odpowiedniej pomocy i zmarł, powstał poradnik 10 zasad mówiących, jak powinniśmy zachować się na SORze, by otrzymać odpowiednią pomoc. Bo nie tylko lekarze muszą walczyć o nasze zdrowie i życie, ale przede wszystkim my sami.

Poradnik szybko rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych, udostępniają go nawet lekarze.

Śmierć na SORze

20 marca Pani Anna Siwecka zamieściła w mediach społecznościowych dramatyczny wpis o tym, jak został potraktowany na SORze jej szwagier, który nie uzyskał odpowiedniej opieki i zmarł. 39-letni pacjent przez 12 godzin oczekiwał na pomoc, z jego nogi sączyły się krew i płyny, jednak – jak wynika z relacji rodziny – nikt nie zainteresował się jego stanem. Mężczyzna słabł z godziny na godzinę, aż w końcu zmarł. Prawdopodobną przyczyną jego śmierci był zator. Gdyby otrzymał odpowiednią pomoc na czas, być może zamiast do kostnicy trafiłby do domu.

Post wywołał wiele emocji, doczekał się ponad 30 tys. komentarzy i 93 tysięcy udostępnień.

To z jaką bezdusznością personelu medycznego został potraktowany mój szwagier śp Krzysztof na izbie przyjęć szpitala na…

Gepostet von Anna Siwecka am Mittwoch, 20. März 2019

 

Sprawa rozniosła się szerokim echem w mediach, odniósł się do niej też Dyrektor Sosnowskiego Szpitala Miejskiego, wymieniając 10 badań, którym podobno pan Krzysztof został poddany. Podkreślił też, że w mediach społecznościowych pojawia się także wiele nieprawdziwych informacji, które chciałby zdementować. Obecnie trwa śledztwo, czy doszło do zaniechań ze strony personelu szpitala.

Szanowni Państwo, w związku z ostatnim wydarzeniem w szpitalu, chcielibyśmy, mając na celu pełną przejrzystość działań…

Gepostet von Sosnowiecki Szpital Miejski sp z oo am Montag, 25. März 2019

Poradnik „Jak przeżyć”

W celu ostrzeżenia i wyedukowania potencjalnego pacjenta powstał krótki i bardzo rzeczowy poradnik o tym, jak przeżyć na SORze. Spisał go Piotr Piotrowski, szef Fundacji 1 Czerwca, walczącej o prawa pacjenta, który lata temu sam doświadczył nieprawidłowości na SORze, trafiając do szpitala z zatorem płucnym. Przeżył, ponieważ wiedział dokładnie, jak należy domagać się ratunku. W celu ostrzeżenia i pomocy innym stworzył poradnik 10 zasad „Jak przetrwać na SORze”.

Przeczytajcie wszystkie punkty i „wykujcie je na blachę”, by w momencie, gdy panika i strach o zdrowie wasze lub waszych bliskich weźmie górę, wiedzieć, jak domagać się o pomoc.

Jak przeżyć w systemie? Na początek SOR… Szpitalny Oddział Ratunkowy1) Kolory. Na SORze zamiast numerków możesz zostać…

Gepostet von Pacjent w sieci am Dienstag, 26. März 2019

 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.