Przejdź do treści

Czym grozi niskie ciśnienie tętnicze? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niskie ciśnienie tętnicze krwi (hipotensja) nie jest problemem tak rozpowszechnionym jak nadciśnienie, jednak warto znać jego przyczyny, objawy i możliwe konsekwencje. Zbyt niskie ciśnienie jest dolegliwością, która często bywa lekceważona przez samych pacjentów, ponieważ konsekwencje z niej wynikające są znacznie mniej poważne w porównaniu do innych problemów kardiologicznych.

Problemy wynikające z funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego istotnie wpływają na jakość życia, dlatego warto dysponować podstawową wiedzą na temat jego funkcjonowania. Bardzo niskie ciśnienie może znacznie obniżyć komfort życia i doprowadzić do potencjalnie groźnych sytuacji.

Ciśnieniomierz z wynikami

Niskie ciśnienie – jak prawidłowo ocenić wartości ciśnienia?

Pierwszą wartością, która jest zapisywana przy pomiarze ciśnienia, jest ciśnienie skurczowe, natomiast drugą – ciśnienie rozkurczowe. Odzwierciedla to pracę serca, gdzie pierwsza liczba odpowiada skurczowi lewej komory (wtedy w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie), druga odpowiada rozkurczowi narządu.  Prawidłowe wartości ciśnienia krwi dla kobiet wynoszą od 90/60 mm Hg do 139/89 mm HgU mężczyzn dolna granica niskiego ciśnienia jest większa o 10, tj. 100/70 mm Hg, górna pozostaje bez zmian.

Jeżeli podane wartości są poniżej obowiązujących norm, oznaczają, że występuje niedociśnienie (hipotensja), a jeśli powyżej – mamy do czynienia z nadciśnieniem (hipertensja). Nieprawidłowości nie oceniamy po jednokrotnym pomiarze. Jeżeli ciśnienie nie mieści się w zakresie norm, to należy powtórzyć pomiar, najlepiej po odpoczynku. W przypadku utrzymującej się nieprawidłowości w wartościach ciśnienia należy zgłosić się do lekarza, w celu zdiagnozowania przyczyny.

Niskie ciśnienie – przyczyny

Niskie ciśnienie krwi może być spowodowane przez wiele różnych czynników. Zaliczamy do nich:

  • odwodnienie,
  • niewydolność serca,
  • ciążę (wartość fizjologicznie spada u ciężarnych o ok. 10 mm Hg w obu wartościach),
  • infekcję,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • krwotok.

Warto również wspomnieć o tym, że niskie ciśnienie rozkurczowe może być spowodowane przez niedomykalność zastawki aortalnej serca. Jest to wada, którą koryguje się farmakologicznie i zabiegowo. Nierzadko występuje niskie ciśnienie, którego przyczyn nie udaje się ustalić. Mowa wtedy o tzw. niedociśnieniu idiopatycznym, którego źródła często upatruje się w podłożu genetycznym.

Zobacz także

Niskie ciśnienie – objawy

Hipotensja może wiązać się z wystąpieniem szeregu nieswoistych objawów. Jeżeli nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy, to najprawdopodobniej nie ma powodów do zmartwień. Do najczęstszych dolegliwości zalicza się:

  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • występowanie mroczków przed oczami,
  • senność i uczucie osłabienia,
  • zaburzenia koncentracji,
  • oziębienie skóry dłoni i stóp.

Niskie ciśnienie i ból głowy to powszechnie występująca zależność. Mogą również wystąpić bardziej niepokojące objawy kardiologiczne, takie jak: duszność, uczucie przyspieszonego bicia serca, wysoki puls. Jeżeli mamy do czynienia z niepokojącymi symptomami, oznacza to, że należy zgłosić się do lekarza, który ustali przyczynę dolegliwości. Podstawowa diagnostyka medyczna opiera się na osłuchaniu przez lekarza serca, wykonaniu badania elektrokardiograficznego (EKG) i pakietu badań podstawowych.

Co na niskie ciśnienie?

Istnieje przynajmniej kilka domowych sposobów, jak podnieść niskie ciśnienie. Pierwszym z nich jest wypicie filiżanki kawy, ponieważ kofeina podnosi ciśnienie krwi. Innym sposobem jest dosalanie potraw, ponieważ sód ma właściwość zatrzymywania wody w organizmie. Niezbędne jest więc również odpowiednie nawodnienie – min. 2 litry wody dziennie. Nie należy również zapominać o prowadzeniu zdrowego stylu życiu i dbaniu o zapewnienie codziennej aktywności fizycznej (np. 30 min spaceru, pływania, jazdy na rowerze), która powoduje wzrost niskiego ciśnienia. Sport poprawia ukrwienie organizmu, tym samym korzystnie wpływa na samopoczucie. Kolejnym sposobem jest noszenie zlecanych przez lekarza rajstop uciskowych, których zadaniem jest poprawienie krążenia krwi.

Jeżeli pomimo stosowania domowych środków nie udaje się podnieść niskiego ciśnienia i poprawić samopoczucia, to należy się zgłosić do lekarza, który będzie w stanie zaoferować fachową pomoc.

Bibliografia

1. Interna Szczeklika 2015/16 pod red. Piotra Gajewskiego, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2015.
2. Ściborski C., Pasierski T., Kardiologia dla lekarzy rodzinnych, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.
3. Położnictwo i ginekologia, tom 1 pod red. Grzegorza Bręborowicza, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.