Przejdź do treści

Czym jest fiberoskopia? Przebieg badania i wskazania do jego wykonania

lekarz przeprowadza kobiecie badanie gardła fiberoskopem
Fot. vitleo / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

Fiberoskopia to badanie endoskopowe górnych dróg oddechowych. Dzięki wykorzystaniu miękkiego przewodu zakończonego kamerą uwidacznia trudno dostępne miejsca nosogardła.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewelina Stefanowicz
lekarz

Fiberoskopia jest badaniem bezbolesnym, użytecznym w diagnostyce chorób laryngologicznych, takich jak przewlekłe stany zapalne oraz nowotwory nosogardła. Fiberoskopia jest standardem w ocenie przerostu migdałków u dzieci.

Co to jest fiberoskopia?

Fiberoskopia to badanie obrazujące górne drogi oddechowe. Należy ono do grupy badań endoskopowych, wykorzystujących tzw. endoskopy – różnej budowy wzierniki (półsztywne kable) z własnym źródłem światła, umożliwiające oglądanie wnętrza przewodu oddechowego, pokarmowego oraz jam ciała. Fiberoskopy cechuje bardziej elastyczna budowa oraz mniejsza średnica, dzięki czemu pozwalają one na dokładne obrazowanie nawet trudno dostępnych miejsc, co zwiększa ich zastosowanie w diagnostyce. Szczególnie przydatne są u osób mających silne odruchy wymiotne podczas wprowadzania do gardła sztywnych endoskopów oraz u pacjentów z deformacjami anatomicznymi. Fiberoskopia pozwala też uniknąć naświetlania promieniami rentgenowskimi okolic twarzy, gdyż coraz częściej zastępuje ona klasyczne badania radiologiczne.

Badanie fiberoskopowe pozwala uwidocznić górny odcinek układu oddechowego – jamę nosową, nosogardło (gardło górne) z ujściami gardłowymi trąbek słuchowych, gardło środkowe i dolne, a także migdałki. Następny odcinek dróg oddechowych (krtań) jest obrazowany za pomocą laryngoskopii, a w diagnostyce tchawicy oraz oskrzeli wykorzystuje się bronchoskopię. Badania endoskopowe nie są używane do oceny płuc (do ich badań wykorzystuje się przede wszystkim zdjęcia rentgenowskie i tomografię komputerową).

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

laryngolog - badanie ucha

Fiberoskopia – na czym polega badanie?

Fiberoskopia jest badaniem bezbolesnym. Może okazać się jednak dość nieprzyjemna, dlatego przed rozpoczęciem są podawane (zwłaszcza dzieciom) leki miejscowo znieczulające śluzówki nosa i gardła.

Pacjent przed badaniem układany jest w pozycji siedzącej z głową odchyloną do tyłu, by ułatwić wprowadzenie fiberoskopu do nosa i przesunięcie go dalej, do nosogardła. Od tego momentu na ekranie obok pacjenta wykonujący badanie laryngolog może obserwować i oceniać na bieżąco wszystkie dostępne struktury. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut, jego czas może się jednak wydłużyć, jeśli pobierane są wycinki do badań histopatologicznych. Po zakończeniu procedury pacjent otrzymuje płytę DVD z zarejestrowanym przebiegiem badania i z opisem. Przed rozpoczęciem badania zalecane jest zaprzestanie przyjmowania posiłków oraz napojów na minimum trzy godziny, aby zmniejszyć ryzyko odruchów wymiotnych. Ze względu na konieczność pozostania w pozycji nieruchomej, fiberoskopia zwykle wykonywana jest u dzieci powyżej 4. roku życia. Po zakończeniu badania wystąpić może krótkotrwałe krwawienie z jamy nosowej jako następstwo urazu mechanicznego błony śluzowej. Cena fiberoskopii w placówkach prywatnych waha się w granicach 150–250 zł.

Zobacz także

Jakie są wskazania do wykonania fiberoskopii?

Fiberoskopia jest jednym z najnowocześniejszych dostępnych badań diagnostycznych w chorobach laryngologicznych. Lista wskazań do jej wykonania jest niezwykle długa, gdyż tę metodę wykorzystuje się do wykrywania większości patologii w obrębie jamy nosowo-gardłowej.

Choroby okolic nosogardła u dzieci są dość powszechnym problemem. U najmłodszych pacjentów fiberoskopia jest tzw. złotym standardem przy podejrzeniu przerostu migdałka gardłowego, potocznie nazywanego trzecim. Ma zastosowanie także przy „uczuciu ciała obcego” w gardle, jeśli dziecko połknie np. małą zabawkę – możliwe jest wtedy jednoczesne usunięcie tego przedmiotu.

U osób dorosłych w ten sposób diagnozuje się przede wszystkim zapalenia zatok przynosowych, przewlekłe nieżyty nosa, zaburzenia połykania, bóle w okolicach gardła. Umożliwia także wykrycie przyczyn częstych krwawień z nosa, takich jak polipy. Użyteczna jest przy podejrzeniu zmian nowotworowych (szybko rosnące guzy szyi, powiększone węzły chłonne, niegojące się rany), takich jak np. bardzo agresywny rak nosogardła. Fiberoskopia wykorzystywana jest także w diagnostyce zaburzeń: drożności nosa, emisji głosu z chrypką oraz bezdechów sennych i chrapania. Dzięki miękkiej budowie endoskopu pozwala również zobrazować obrzęk ujść trąbek słuchowych, które mogą być odpowiedzialne za występowanie niedosłuchu czy przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

Fiberoskopia umożliwia także, w przypadku podejrzenia nowotworu, pobranie (po umieszczeniu w świetle endoskopu specjalnych szczypiec) wycinków zmienionej chorobowo błony śluzowej, powiększonego węzła chłonnego lub owrzodzenia. Fragmenty tkanek są następnie wysyłane do badania histopatologicznego. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania fiberoskopii jest aktualna infekcja górnych dróg oddechowych z bardzo wyraźnym obrzękiem błony śluzowej, utrudniającym wprowadzenie endoskopu oraz z nasilonym kaszlem, który uniemożliwia poprawne wykonanie badania.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

Sekwencjonowanie DNA – cel, etapy i metody badania

Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym?

Nagłośnia – rak i zapalenie nagłośni. Czym różni się choroba krtani od zapalenia nagłośni?

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy i radzenie sobie z brakiem przyjemności przy wykonywaniu codziennych obowiązków

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

×