Przejdź do treści

Czym jest fiberoskopia? Przebieg badania i wskazania do jego wykonania

lekarz przeprowadza kobiecie badanie gardła fiberoskopem
Fot. vitleo / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Moja znajoma też miała takie objawy i nic jej nie było”, „Weź się w garść”, „Nie dzwoń do niego”. Zastanów się, zanim udzielisz komuś rady
Emilia Clarke
„Byłam przekonana, że nie przeżyję”. Emilia Clarke z „Gry o tron” przeszła dwie operacje mózgu
Mocno czekoladowe brownie z batatów i awokado – moc witamin i składników mineralnych
Jurek Owsiak i Aleksander Baron
Polacy w walce z hejtem. Jurek Owsiak organizuje „grupę wsparcia”, Tomson i Baron ambasadorami kampanii społecznej #JestNasWięcej
Wskaźniki śmiertelności z powodu nowotworów maleją. „Jesteśmy w stanie wyleczyć ok. 60 proc. przypadków” – mówi onkolog

Fiberoskopia to badanie endoskopowe górnych dróg oddechowych. Dzięki wykorzystaniu miękkiego przewodu zakończonego kamerą uwidacznia trudno dostępne miejsca nosogardła.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewelina Stefanowicz
lekarz

Fiberoskopia jest badaniem bezbolesnym, użytecznym w diagnostyce chorób laryngologicznych, takich jak przewlekłe stany zapalne oraz nowotwory nosogardła. Fiberoskopia jest standardem w ocenie przerostu migdałków u dzieci.

Co to jest fiberoskopia?

Fiberoskopia to badanie obrazujące górne drogi oddechowe. Należy ono do grupy badań endoskopowych, wykorzystujących tzw. endoskopy – różnej budowy wzierniki (półsztywne kable) z własnym źródłem światła, umożliwiające oglądanie wnętrza przewodu oddechowego, pokarmowego oraz jam ciała. Fiberoskopy cechuje bardziej elastyczna budowa oraz mniejsza średnica, dzięki czemu pozwalają one na dokładne obrazowanie nawet trudno dostępnych miejsc, co zwiększa ich zastosowanie w diagnostyce. Szczególnie przydatne są u osób mających silne odruchy wymiotne podczas wprowadzania do gardła sztywnych endoskopów oraz u pacjentów z deformacjami anatomicznymi. Fiberoskopia pozwala też uniknąć naświetlania promieniami rentgenowskimi okolic twarzy, gdyż coraz częściej zastępuje ona klasyczne badania radiologiczne.

Badanie fiberoskopowe pozwala uwidocznić górny odcinek układu oddechowego – jamę nosową, nosogardło (gardło górne) z ujściami gardłowymi trąbek słuchowych, gardło środkowe i dolne, a także migdałki. Następny odcinek dróg oddechowych (krtań) jest obrazowany za pomocą laryngoskopii, a w diagnostyce tchawicy oraz oskrzeli wykorzystuje się bronchoskopię. Badania endoskopowe nie są używane do oceny płuc (do ich badań wykorzystuje się przede wszystkim zdjęcia rentgenowskie i tomografię komputerową).

laryngolog - badanie ucha

Fiberoskopia – na czym polega badanie?

Fiberoskopia jest badaniem bezbolesnym. Może okazać się jednak dość nieprzyjemna, dlatego przed rozpoczęciem są podawane (zwłaszcza dzieciom) leki miejscowo znieczulające śluzówki nosa i gardła.

Pacjent przed badaniem układany jest w pozycji siedzącej z głową odchyloną do tyłu, by ułatwić wprowadzenie fiberoskopu do nosa i przesunięcie go dalej, do nosogardła. Od tego momentu na ekranie obok pacjenta wykonujący badanie laryngolog może obserwować i oceniać na bieżąco wszystkie dostępne struktury. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut, jego czas może się jednak wydłużyć, jeśli pobierane są wycinki do badań histopatologicznych. Po zakończeniu procedury pacjent otrzymuje płytę DVD z zarejestrowanym przebiegiem badania i z opisem. Przed rozpoczęciem badania zalecane jest zaprzestanie przyjmowania posiłków oraz napojów na minimum trzy godziny, aby zmniejszyć ryzyko odruchów wymiotnych. Ze względu na konieczność pozostania w pozycji nieruchomej, fiberoskopia zwykle wykonywana jest u dzieci powyżej 4. roku życia. Po zakończeniu badania wystąpić może krótkotrwałe krwawienie z jamy nosowej jako następstwo urazu mechanicznego błony śluzowej. Cena fiberoskopii w placówkach prywatnych waha się w granicach 150–250 zł.

Zobacz także

Jakie są wskazania do wykonania fiberoskopii?

Fiberoskopia jest jednym z najnowocześniejszych dostępnych badań diagnostycznych w chorobach laryngologicznych. Lista wskazań do jej wykonania jest niezwykle długa, gdyż tę metodę wykorzystuje się do wykrywania większości patologii w obrębie jamy nosowo-gardłowej.

Choroby okolic nosogardła u dzieci są dość powszechnym problemem. U najmłodszych pacjentów fiberoskopia jest tzw. złotym standardem przy podejrzeniu przerostu migdałka gardłowego, potocznie nazywanego trzecim. Ma zastosowanie także przy „uczuciu ciała obcego” w gardle, jeśli dziecko połknie np. małą zabawkę – możliwe jest wtedy jednoczesne usunięcie tego przedmiotu.

U osób dorosłych w ten sposób diagnozuje się przede wszystkim zapalenia zatok przynosowych, przewlekłe nieżyty nosa, zaburzenia połykania, bóle w okolicach gardła. Umożliwia także wykrycie przyczyn częstych krwawień z nosa, takich jak polipy. Użyteczna jest przy podejrzeniu zmian nowotworowych (szybko rosnące guzy szyi, powiększone węzły chłonne, niegojące się rany), takich jak np. bardzo agresywny rak nosogardła. Fiberoskopia wykorzystywana jest także w diagnostyce zaburzeń: drożności nosa, emisji głosu z chrypką oraz bezdechów sennych i chrapania. Dzięki miękkiej budowie endoskopu pozwala również zobrazować obrzęk ujść trąbek słuchowych, które mogą być odpowiedzialne za występowanie niedosłuchu czy przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

Fiberoskopia umożliwia także, w przypadku podejrzenia nowotworu, pobranie (po umieszczeniu w świetle endoskopu specjalnych szczypiec) wycinków zmienionej chorobowo błony śluzowej, powiększonego węzła chłonnego lub owrzodzenia. Fragmenty tkanek są następnie wysyłane do badania histopatologicznego. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania fiberoskopii jest aktualna infekcja górnych dróg oddechowych z bardzo wyraźnym obrzękiem błony śluzowej, utrudniającym wprowadzenie endoskopu oraz z nasilonym kaszlem, który uniemożliwia poprawne wykonanie badania.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy

„Nie bójmy się negatywnych emocji, nie ukrywajmy ich, pokażmy dziecku, że one też są w porządku”. Psycholog Ewa Sękowska-Molga o depresji wśród dzieci

Zainteresują cię również:

Kobieta z rakiem pcherza moczowego trzyma się za brzuch.

Jak objawia się rak pęcherza moczowego? Czy jest wyleczalny?

Kobieta podczas konsultacji lekarskiej.

Zespół Cushinga – choroba endokrynologiczna o wielu objawach

Chłopiec zakażony mięsakiem zakaźnym podczas badania dermatologicznego.

Mięczak zakaźny – choroba, która dotyka nie tylko dzieci

Kobieta cierpiąca na narkolepsję ziewa.

Narkolepsja, czyli kiedy nie możesz wygrać ze snem. Czy narkolepsja jest groźna?

Kobieta trzyma się za gardło, które jest czerwone

Zapalenie tchawicy – dowiedz się, jaki jest jego przebieg, przyczyny, objawy oraz jak wygląda leczenie

kobieta pracuje

Chudnięcie ze stresu jest niebezpieczne! Rozmawiamy z internistą Arkadiuszem Millerem

kobieta ze złamaną nogą

Złamana noga – objawy urazu, istota pierwszej pomocy, przebieg rehabilitacji

kobieta na konsultacji u psychologa

Psycholog – kto to jest? Jak wygląda wizyta u psychologa?

kobieta z bólem pleców

Osteochondroza – obraz choroby, czyli przyczyny, objawy, postacie oraz sposoby leczenia

leki

Pregabalina – lek nie tylko na padaczkę. Mechanizm jej działania oraz zastosowanie

kobieta

Ból pochwy po stosunku – z czego wynika i jak mu zapobiec?

kobieta, która źle się czuje

Czym jest dyskineza – rodzaje, przyczyny, obraz dolegliwości

dziecko pod prysznicem

Charakterystyka ablutofobii – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed wodą

dziecko z matką

Dyslalia – zaburzenie mowy, którego nie należy lekceważyć. Rodzaje dyslalii oraz terapia.

kobieta z niedowagą

Niedowaga – dlaczego jest taka niebezpieczna. Jak poradzić sobie ze zbyt niską wagą?

kobieta trzymająca się za szyję

Przyczyny, terapia i leczenie afonii psychogennej oraz somatycznej

uśmiechnięta kobieta

Okluzja w kosmetyce i stomatologii – różne znaczenia terminu. Co opisują?

bakterie w 3D

Co to jest tularemia? Objawy, diagnostyka i leczenie choroby

kobieta ciągnąca się za włosy

Przyczyny, objawy oraz leczenie trichotillomanii. Choroby współtowarzyszące

rozsypane leki

Lekomania – czym się objawia. Jakie objawy należy uznać za alarmujące?

niemowle

Kręcz szyi u niemowlaka a kręcz szyi u dorosłych – postacie schorzenia, objawy, sposoby leczenia i rehabilitacji

sprzęt USG

USG kolana – jak wygląda badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego?

lekarz i usg

USG bioderek – badanie zalecane dla wszystkich maluchów w pierwszych tygodniach życia

złamana ręka

Złamanie typu Collesa – jak wygląda obraz złamania, leczenie i rehabilitacja?