4 min.
Kiedy warto wykonać wolumetrię ust, policzków i twarzy? Efekty i powikłania po zabiegu

Fot. chika_milan / Adobe Stock
Wolumetria pozwala na modelowanie twarzy bez interwencji chirurgicznej i z tego względu wybierana jest przez wiele kobiet. Istnieją jednak pewne zagrożenia, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Wolumetria twarzy to metoda kosmetyczna modelowania konturów, która ma za zadanie skorygować lub przywrócić utracony np. w procesie starzenia się kształt twarzy. Zabieg wolumetrii wykonuje się przy pomocy odpowiedniego preparatu na bazie kwasu hialuronowego.
Kiedy zdecydować się na wolumetrię?
Po 20. roku życia w skórze zaczynają zanikać włókna kolagenowe, co zapoczątkowuje proces starzenia się. Jednak poważne objawy starzenia u większości kobiet i mężczyzn widać dopiero po 30. i 40. roku życia. Często razem z pierwszymi oznakami starzenia jak i później, kiedy zmiany na twarzy nieuchronnie postępują zarówno kobiety jak i mężczyźni decydują się pomóc naturze. Polega to na zażywaniu suplementów, które mają uelastycznić skórę, a także dokonywaniu niezliczonych ilości zabiegów ujędrniających. Mimo że peelingi, kolagen w tabletkach oraz kremy nawilżające znacząco wyhamowują ten proces, to jednak nie są w stanie całkowicie ukryć postępujących zmian.
Często również w okresie menopauzy lub andropauzy diagnozuje się depresję spowodowaną właśnie niemożnością zaakceptowania oznak starzenia. Jeżeli psychoterapia i farmakoterapia nie pomagają lub nie były jeszcze podejmowane, to często tak kobiety jak i mężczyźni zaczynają myśleć o poddaniu się wolumetrii policzków, wolumetrii ust czy wolumetrii twarzy (żuchwy, podbródka).
Zabieg wolumetrii poleca się osobom, które zauważyły poniższe zmiany:
- zapadnięte kości policzkowe,
- opadające policzki,
- zapadnięta skóra pod oczami,
- zniekształcone rysy twarzy,
- zmarszczki i bruzdy,
- ubytek wagi i tym samym zeszczuplenie twarzy.
Efekty – wolumetria twarzy przed i po
Efekty zabiegu wolumetrii są według opinii pacjentek jak i lekarzy znacznie bardziej zadowalające niż w przypadku botoksu oraz znacznie mniej inwazyjne niż operacja plastyczna. Przede wszystkim dzięki wolumetrii twarz zyskuje lepszy wygląd przy jednoczesnym uelastycznieniu skóry, co w przypadku ostrzykiwania botoksem jest wykluczone. Pozwala również na zmianę kształtu i uwypuklenie ust, zaokrąglenie zapadniętych policzków oraz bruzd wokół ust czy na czole, a nawet poprawienie kształtu nosa. Efekty wolumetrii twarzy utrzymują się nawet do 18 miesięcy.
Sam zabieg jest bezbolesny i przeprowadzać go można u mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Warunkiem uniknięcia powikłań po wolumetrii jest wybranie dobrego gabinetu medycyny estetycznej, a tym samym wykwalifikowanego lekarza. Przy spełnieniu tego warunku skutki uboczne nie powinny w ogóle mieć miejsca lub być niewielkie i nieszkodliwe.
Wolumetria nie jest zabiegiem inwazyjnym, więc od razu można wrócić do normalnego funkcjonowania. Po zabiegu nie należy masować miejsc, w których wprowadzany był kwas hialuronowy. Z ubocznych efektów wolumetrii można doświadczyć jedynie miejscowych obrzęków lub zaczerwienień, które powinny ustąpić w ciągu maksymalnie 4 dni.
Zobacz także
Wolumetria – przeciwwskazania
Mimo że wolumetria twarzy nie jest zabiegiem inwazyjnym, nie wszyscy mogą się jej poddawać, np. jest to wykluczone w przypadku ciąży bądź alergii na kwas hialuronowy. Wiadomo bowiem, że każda substancja wprowadzana do organizmu kobiety ma wpływ na płód. Niezależnie od tego, czy masz skłonności do reakcji alergicznych czy też nie, zapytaj lekarza w jaki sposób możesz wykluczyć uczulenie na tę substancję.
Poddawać się zabiegowi wolumetrii nie powinny również osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju choroby autoimmunologiczne. Zwiększona wrażliwość organizmu mająca wyraz w chorobach autoimmunologicznych może spowodować nie tylko odczyn alergiczny, ale również dużo poważniejsze reakcje, a także wpłynąć bezpośrednio na pracę tarczycy. Wprawdzie lekarze medycyny estetycznej, twierdzą że choroby autoimmunologiczne nie są przeciwwskazaniem do zabiegu, to jednakowoż w tej kwestii zdania są ]podzielone. Pacjent musi wiedzieć czy jest gotów podjąć ryzyko.
Zabiegu wolumetrii nie można również wykonywać w stanach zapalnych skóry, a także przy podatności na przerost blizn oraz w chorobach takich jak bielactwo czy łuszczyca.
Koszt wolumetrii twarzy
Cena wolumetrii twarzy oscyluje pomiędzy 1000 a 3000 tysiącami złotych. Warto natomiast zapłacić więcej i mieć pewność co do profesjonalizmu wybranego salonu. Cena wolumetrii ust oraz cena wolumetrii policzków będą odpowiednio mniejsze od ceny zabiegu obejmującego większy obszar twarzy. Szczegółowy koszt podaje zawsze lekarz po ocenie stanu skóry pacjenta i określeniu dokładnego obszaru, który będzie poddawany zabiegowi.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023