5 min.
Rozstępy – jak sobie poradzić z nieestetycznymi zmianami na skórze? Czy można się ich pozbyć?

Fot. Cherries/AdobeStock
Domowe sposoby na rozstępy są zalecane głównie w początkowym etapie ich rozwoju, a więc w momencie wystąpienia sinoczerwonych, wrzecionowatych pasm. Do najskuteczniejszych metod likwidowania tego typu zmian na skórze należy laserowe usuwanie rozstępów.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Rozstępy mają postać wrzecionowatych linii ścieńczałej skóry, które swoim wyglądem przypominają blizny. Przyczyną ich powstawania jest nadmierne rozciągnięcie skóry przewyższające jej naturalną elastyczność, co w konsekwencji prowadzi do jej pękania. Mogą mieć również podłoże chorobowe. Do usuwania rozstępów stosuje się kremy, maści oraz metody medyczne, np. karboksyterapię.
Rozstępy – czym są i kto jest na nie narażony?
Rozstępy są zmianami na skórze powstającymi w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry, np. w czasie szybkiego wzrostu ciała. Pojawiają się w momencie, gdy fibroblasty zlokalizowane w skórze nie nadążają z produkcją wystarczającej ilości kolagenu i elastyny. W efekcie dochodzi do powstawania pęknięć wypełnionych tkanką bliznowatą. Najpowszechniej występują rozstępy na udach, pośladkach, brzuchu, plecach, biodrach, ramionach oraz rozstępy na piersiach. W początkowej fazie rozwoju rozstępy mają sinoczerwony kolor, są nabrzmiałe i wypukłe. Po upływie około pół roku ich barwa ulega zmianie na perłowobiałą, a wypukłość zanika, co skutkuje delikatnym zapadnięciem rozstępów. Na powstawanie rozstępów najbardziej narażone są osoby z nadwagą i otyłością, kobiety ciężarne, kulturyści, kobiety w okresie menopauzy oraz nastolatki w fazie intensywnego wzrostu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak pozbyć się rozstępów?
Usuwanie rozstępów może nastręczać wiele trudności i zwykle jest procesem długotrwałym. Metody zwalczania rozstępów można podzielić na trzy podstawowe grupy:
- kosmetyczne usuwanie rozstępów – za pomocą specjalnych kremów, maści, zabiegów wykorzystujących kwasy,
- domowe sposoby na rozstępy – stosowanie naturalnych olejków, peelingów oraz ćwiczeń na rozstępy,
- medyczne metody zwalczania rozstępów – np. laserowe usuwanie rozstępów, karboksyterapia, kuracja za pomocą retinoidów.
Kosmetyczne metody usuwania rozstępów
Kosmetyczne metody usuwania rozstępów polegają na stosowaniu specjalnych preparatów, takich jak kremy i maści na rozstępy. Tego rodzaju środki przyniosą jednak skutek jedynie w początkowej fazie rozwoju zmian na skórze. Krem na rozstępy zaleca się wprowadzić do codziennej pielęgnacji natychmiast po zaobserwowaniu charakterystycznych różowych lub czerwonych wrzecionowatych pasm. Działanie kremu przeciw rozstępom polega na stymulowaniu produkcji włókien odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry, czyli kolagenu i elastyny. Pożądanymi składnikami preparatów zwalczających rozstępy są: alantoina, kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, związki krzemu, wyciąg z soi oraz witaminy. Preparat na rozstępy zaleca się stosować dwa razy dziennie. W trakcie jego aplikacji na skórę warto wykonać kilkuminutowy masaż, który pobudza mikrokrążenie i zapewnia lepsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w kosmetyku.
Laserowe usuwanie rozstępów
Laserowe usuwanie rozstępów jest skuteczną metodą na pozbycie się tych nieestetycznych zmian na skórze. Ciepło produkowane przez laser likwiduje martwe i zbliznowaciałe tkanki oraz oczyszcza i zamyka mikrokanaliki. Okres regeneracji skóry po zabiegu trwa około miesiąca. Usuwanie rozstępów laserem nie powinno być stosowane u kobiet w ciąży, osób chorych na cukrzycę, epilepsję, przy niektórych chorobach skóry oraz u osób z rozrusznikiem serca. Laserowe usuwanie rozstępów nie powinno być przeprowadzone u osób z intensywną opalenizną oraz u przyjmujących niektóre leki, suplementy i zioła.
Zobacz także
Domowe sposoby na rozstępy
Domowe sposoby na rozstępy są skuteczne głównie w początkowej fazie ich powstawania. Jedną z metod jest olejowanie skóry. Olejek na rozstępy wmasowuje się delikatnie w skórę w miejscach powstałych zmian. W domowej kuracji zastosowanie mają m.in. olejek migdałowy, arganowy, z kiełków pszenicy, a także olej kokosowy i z orzechów macadamia. W usuwaniu rozstępów wykorzystuje się również olejek lawendowy, różany i sandałowy. Masaż naturalnymi olejkami zaleca się wykonywać 1–2 razy dziennie. Domowym sposobem na rozstępy jest także peeling z kawy. Wystarczy zalać pół szklanki zmielonych ziaren kawy wrzątkiem, a następnie dodać balsam do ciała lub żel pod prysznic.
Sposoby na rozstępy w ciąży
Co na rozstępy w ciąży? Powszechnie stosowanymi sposobami usuwania rozstępów są domowe metody w postaci peelingów i masaży naturalnymi olejkami. Krem na rozstępy w ciąży nie powinien zawierać kofeiny, wyciągu z alg oraz z kasztanowca, kwasów owocowych AHA, kwasu salicylowego, a także witaminy A i jej pochodnych – retinolu i retinoidów. A co na rozstępy po ciąży? Kobieta niedługo po porodzie może zacząć stosować maść na rozstępy z witaminą A. Przy bardzo widocznych zmianach na skórze warto rozważyć zastosowanie zabiegów dermatologii estetycznej, takich jak laserowe usuwanie rozstępów, mezoterapia, peeling chemiczny lub mikrodermabrazja.
Najnowsze w naszym serwisie

24.03.2023
Fokomelia – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

24.03.2023
Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

23.03.2023
Amylaza w moczu – kiedy jej poziom powinien wzbudzić niepokój?

23.03.2023
Ultrafiolet, czyli promieniowanie ultrafioletowe – zastosowanie, szkodliwość
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023