Przejdź do treści

Masz rozstępy? Poznaj przyczyny ich powstawania oraz metody leczenia

Masz rozstępy? Poznaj przyczyny ich powstawania oraz metody leczenia Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rozstępy to problem, który dotyka ponad połowy społeczeństwa. W większości ryzykiem ich powstania obarczone są głównie kobiety, dla których rozstępy na piersiach, brzuchu czy udach to częsta nieestetyczna pamiątka po ciąży. Niekiedy borykają się z nimi jednak także mężczyźni, a nawet osoby w wieku nastoletnim. Jak sobie z nimi radzić? Czy można skutecznie usunąć rozstępy?

Co to są rozstępy? 

Rozstępy (z łac. striae, striae distensae) to defekt skórny, który po raz pierwszy został opisany w literaturze w XVIII wieku przez Roederera, a szczegółowej jego charakterystyki i opisu dokonał w 1936 roku Nardelli. Zmiany przybierają postać wrzecionowatych pasm cienkiej i pomarszczonej skóry, a wyglądem przypominają blizny i to właśnie jako blizny są klasyfikowane w medycynie estetycznej. Warto zwrócić uwagę, że skóra w części dotkniętej rozstępami pozbawiona jest przydatków, czyli mieszków włosowych, gruczołów łojowych czy gruczołów potowych.  

Rozstępy najczęściej pojawiają się na takich częściach ciała jak brzuch, uda, pośladki, a także ramiona. Dlaczego? Ma to ścisły związek z etiologią ich powstawania. 

Kobieta siedząca przy biurku

Jak powstają rozstępy – przyczyny i fazy tworzenia

Powstanie rozstępów związane jest z rozciąganiem skóry i uszkodzeniem struktury włókien kolagenowych w skórze właściwej. To właśnie dlatego są pozostałością po blisko 90 proc. ciąż. Dodatkowo pojawiają się one także u osób, które szybko i znacząco przybrały na wadze oraz u dzieci i nastolatków, co związane jest z rośnięciem i zachodzącymi zmianami hormonalnymi 

Rozstępy nie omijają też mężczyzn, którzy intensywnie trenują i uprawiają kulturystykę. Mogą być jednak również wynikiem schorzeń ogólnoustrojowych np. zaburzeń hormonalnych – w tym choroby Cushinga – i nadmiernego wydzielania kortyzolu, który powoduje nieprawidłowości w działaniu fibroblastów, w wyniku czego produkują one kolagen oporny na rozciąganie.  

Powstawanie zmian można podzielić na dwie fazy: 

  • fazę zapalną,  
  • fazę dojrzałą.  

Faza zapalna stanowi pierwszy etap powstawania rozstępów i trwa od roku do dwóch lat. W skórze właściwej pojawia się wówczas miejscowy stan zapalny, naczynia krwionośne są rozszerzone, a włókna tkanki łącznej zniekształcone i częściowo przerwane. Fazie zapalnej może towarzyszyć niekiedy świąd. Rozstępy przybierają zaś czerwono-fioletową barwę 

Faza dojrzała, nazywana także zanikową to etap, w którym stan zapalny ustępuje, a włókna kolagenowe są całkowicie zdegradowane. Rozstępy stają się zaś wówczas białe lub biało-perłowe. 

Domowe sposoby na rozstępy 

Jak pozbyć się rozstępów domowymi metodami? Przede wszystkim należy pamiętać o przeciwdziałaniu ich powstawaniu, ale niestety nie zawsze mamy na to wpływ. Bardzo ważne jest zatem, aby działania podjąć wtedy, gdy rozstępy są świeże, czyli w fazie zapalnej. Warto sięgnąć wówczas po specjalistyczne kremy na rozstępy, które – co potwierdzają liczne badania – stosowane regularnie są w stanie znacznie poprawić wygląd zmienionej rozstępami skóry. Należy jednak szukać w takich produktach określonych składników. Jakich? Olejów, kwasu hialuronowego, witaminy E i C, masła shea i kakaowego, panthenolu i allantoiny. Możesz również sięgnąć po olejki na rozstępy, które w czystej postaci wmasujesz w skórę. 

Do pielęgnacji skóry z rozstępami możesz także wykorzystać naturalne produkty i samodzielnie przygotować z nich maseczki lub wcierać w wybrane części ciała. Sięgnij po sok z cytryny lub sok z ziemniaka, które działają rozjaśniająco, a także po silnie nawilżający aloes. Koniecznie pamiętaj o usuwaniu martwego naskórka. Domowy peeling wykonasz, łącząc zmieloną kawę z cukrem i odrobiną olejku. Doskonałe efekty przynosi również szczotkowanie rozstępów na sucho lub mokro, które poprawia krążenie i przepływ limfy, uelastycznia skórę i delikatnie usuwa naskórek. 

Kaya Szulczewska ogłasza promocję cellulitu

Usuwanie rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej 

Należy podkreślić, że wszystkie domowe sposoby walki z rozstępami mogą jedynie je wygładzić lub zmniejszyć widoczność. Trwałe usunięcie rozstępów wymaga bowiem oddziaływania na głębsze warstwy skóry. Warto ponadto pamiętać, że profesjonalne zabiegi pozwolą pozbyć się dojrzałych rozstępów, które pojawiły się na twojej skórze nawet wiele lat wcześniej.  

Wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, których efektem jest wygładzenie i zmniejszenie zmian, można wymienić: 

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów? Lasery wykorzystywane podczas zabiegu opierają swoje działania na wiązkach światła, które powodują liczne mikronakłucia i mikrouszkodzenia. Tym samym dochodzi do pobudzenia fibroblastów i syntezy włókien kolagenowych, a w konsekwencji do regeneracji skóry. Mechanizm nakłuwania i kontrolowanych uszkodzeń wykorzystują także pozostałe zabiegi, dzięki którym można skutecznie pozbyć się rozstępów. 

 

Bibliografia: 

  1. Faruga-Lewicka W., Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, Aesthetic Cosmetology and Machine and Medicine 2021, 2, vol. 10.  
  2. M. Jastrzębska-Więsek, Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farmakologia Kliniczna 2018, tom 74, nr 7. 
  3. Kam A., Załęska I., Starosta A., Różnica zasadna serii zastosowań mikrodermabraz diamentowej i kwasu glikolowego w terapii postępów w początkowej fazie zanikań, Kosmetologia Estetyczna 2018, 2, vol.7. 
  4. Przylipiak A., Podstawy Medycyna Estetycznej, Białystok 2014. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.