Przejdź do treści

Dlaczego nie należy nosić stringów? „Bakterie po paseczku biegną jak po autostradzie” – ostrzega ginekolożka

Stringi
Noszenie stringów pozwala bakteriom na przemieszczanie się i prowadzi do infekcji intymnych/ fot. Jonaorle/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Noszenie stringów nie jest dobre dla zdrowia. „Cienkie stringi to droga dla bakterii do okolicy cewki” – ostrzega lek. Agnieszka Nalewczyńska na swoim profilu na Instagramie. Ginekolożka tłumaczy, że w ten sposób narażamy się na infekcje okolic intymnych.

Po sznurku do infekcji

Stringi są uwielbianą bielizną przez wiele kobiet. Charakteryzują się mocno wyciętym krojem z cienkim paskiem między pośladkami i niezbyt dużym trójkątem z przodu. Sięgamy po nie szczególnie latem, kiedy częściej wybieramy dopasowane ubrania. Jak jednak podkreślają lekarze, noszenie stringów nie jest dobre dla naszego zdrowia. Cienki pasek wbija się w krocze o wiele bardziej niż zwykłe majtki przez co drażni srom i odbyt. Z tego powodu powinny unikać ich osoby, które cierpią na wulwodynię lub mają różnego rodzaju problemy w okolicach odbytu.

Noszenie stringów jest także krótką drogą do infekcji pochwy, przed czym ostrzega ginekolożka Agnieszka Nalewczyńska. Ekspertka na swoim profilu na Instagramie nagrała krótkie wideo, w którym opowiedziała, dlaczego ten typ bielizny nie sprzyja zdrowiu intymnemu.

„Takie cienkie stringi to droga dla bakterii do okolicy cewki” – podkreśliła.

Nalewczyńska wyjaśniła, że w okolicach analnych mnożą się bakterie. Na przykładzie fantomu pokazała, w jaki sposób przenoszą się one dalej. Jak widać, dzieje się tak w szczególności, jeśli stringi mają cienki pasek, który łatwo się przesuwa i drażni okolice pochwy.

„My się pocimy – to jest normalne. I te bakterie na tym paseczku jak po autostradzie sobie biegną do góry, do okolicy pochwy, do okolicy cewki” – tłumaczyła i dodała – „Escherichia coli, welcome”.

"Błona dziewicza to przestarzała i wprowadzająca w błąd nazwa" - podkreśla ginekolożka Marta Wójcik

Stringi a bakterie E. coli

Escherichia coli to urzęsiona Gram-ujemna bakteria żyjąca naturalnie w jelicie człowieka. Bakteria ta uczestniczy w trawieniu pokarmu oraz przyczynia się do wytwarzania witamin z grupy B oraz K. Pałeczki E. coli zawierają jednak również szczepy, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Infekcje u ludzi wywołują, gdy z odbytu dostaną się poza obszar fizjologicznego występowania, na przykład do cewki moczowej. Mężczyźni mają mniejsze szanse na rozwój infekcji dróg moczowych, ponieważ ich anatomia nie sprzyja zakażeniu tak jak u kobiet  – żeńska cewka moczowa jest krótsza, co ułatwia przemieszczanie się bakterii, a także odległość do cewki jest mniejsza, co także sprzyja przedostawaniu się drobnoustrojów do dróg moczowych.

Zakażenie pałeczką okrężnicy w pochwie może zaburzać naturalną równowagę bakteryjną pochwy i prowadzić do zakażenia objawowego. Jeśli często nosimy stringi, warto zwrócić uwagę, czy nie zmienił się kolor wydzieliny z pochwy. E. coli może także powodować infekcję układu moczowego (m.in. zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego). Należy więc zrezygnować z noszenia stringów, jeśli zauważymy u siebie takie objawy jak krew w moczu, nacisk na pęcherz czy ból podczas oddawania moczu.

"Cipka to nie piwonia!" - pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu

Agnieszka Nalewczyńska

Dr Agnieszka Nalewczyńska to ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej. Jest założycielką fundacji Jeszcze, która zajmuje się między innymi edukacją seksualną oraz właścicielką kliniki Estebelle Wilanów. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie.

Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza różne posty dotyczące m.in. higieny intymnej, depilacji czy ginekologii estetycznej. Jej profil na Instagramie obserwuje 205 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.