Przejdź do treści

Dlaczego ściskające brzuch spodnie i legginsy to zły pomysł? Basia Tworek wyjaśnia

Kobieta w obcisłych legginsach
Noszenie obcisłych legginsów / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nosisz legginsy, które ściskają brzuch? Nauczycielka jogi Basia Tworek mówi: nie warto. „Bo ściśnięty brzuch skończy jako wzdęty brzuch, a oprócz tego zafundujemy sobie sporo dodatkowych konsekwencji, pogarszających nasze zdrowie i samopoczucie” – pisze joginka w swoim poście na Instagramie.

Brzuch ściśnięty przez legginsy

„Brzuch, ściśnięty przez legginsy albo pasek spodni, wysyła wiadomość do mózgu, nakazując mięśniom core 'coś zrobić'” – pisze Basia Tworek na swoim profilu na Instagramie.

Jak dodaje joginka, nasz core może odpowiedzieć na dwa sposoby:

 1. Wciągnięcie brzucha
  „Nacisk na brzuch może sprawić, że nieświadomie 'wciągniesz’ brzuch. Kiedy trzymamy brzuch wciągnięty, ograniczamy oddychanie i zwiększamy ciśnienie w jamie brzusznej. Podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej może powodować zbyt duży nacisk na mięśnie dna miednicy” – wyjaśnia Basia Tworek.
 2. Wypychanie
  „Jeśli nie masz tendencji do wciągania brzucha, możesz wypychać brzuch, aby 'zwalczyć’ kompresję ze strony ciasnych spodni/legginsów. Kiedy 'walczysz’ o wypchnięcie brzucha, to również zwiększa to nacisk na dno miednicy” – pisze ekspertka.

Noszenie obcisłych ubrań

Jak wyjaśnia Basia Tworek, noszenie obcisłych ubrań z wysokim stanem może potencjalnie wpływać na zdrowie całego układu pokarmowego i miednicy poprzez:

 • uniemożliwianie prawidłowego oddychania, ponieważ pas ogranicza ruchomość przepony;
 • wyłączanie wewnętrznych mięśni core: mięśnie dna miednicy i poprzeczny brzucha nie mogą się swobodnie rozprężać i kurczyć podczas wdechu i wydechu;
 • spowalnianie trawienia: brzuch nie może się swobodnie poruszać, przez co niemożliwy jest naturalny masaż narządów jamy brzusznej przy każdym oddechu, co utrudnia przepływ limfy, gazów i pokarmu;
 • zakłóca przepływ krwi i limfy w miednicy oraz przewodnictwo nerwowe.

Ucisk brzucha ubraniami

Basia Tworek w swoim poście opisuje także, czym może grozić ucisk brzucha ubraniami:

 • zwiększyć wzdęcia,
 • prowadzić do zgagi,
 • prowadzić do zaparć,
 • nasilać bóle krzyża,
 • zwiększyć poziom stresu,
 • utrudnić gojenie się brzucha (i rozejście mięśnia prostego) po ciąży,
 • prowadzić do dysfunkcji mięśni dna miednicy.

Basia Tworek – kim jest?

Basia Tworek jest nauczycielką jogi i psychologiem. Jak sama pisze, całe swoje dorosłe życie poświęciła poszukiwaniu połączeń pomiędzy tym, czego o ciele i emocjach uczą joga oraz nasza zachodnia psychologia (a zwłaszcza neuropsychologia, w której centrum leży nasz układ nerwowy).

„Jestem tu po to, żeby pomóc ci w odkrywaniu twojej własnej jogowej ścieżki, w stawaniu się prawdziwym Ninja-Yogi, który polega na sobie i sobie ufa” – pisze joginka.

Basia Tworek pisze bloga, prowadzi jogowy kanał na YouTube, razem z redaktorem Czciną nagrywa podcast JOGAPDEJT, tworzy autorskie programy online do praktyki w domu. Czasem pojawia się w mediach albo gościnnie na trasie BeActive Tour Ewy Chodakowskiej. Można ją też czasem spotkać w kameralnej szkole Stan Skupienia na warszawskim Placu Zbawiciela, którą założyła w 2017 roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.