Przejdź do treści

Dr n. med. Grzegorz Południewski: zgrubienia w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór!

Dr Grzegorz Południewski / Zdrowa ONA
Dr Grzegorz Południewski / Zdrowa ONA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
ryby
Pewnie dużo o nich słyszałaś, pewnie (słusznie) kojarzą ci się z rybami. Ale czy wiesz, po co nam kwasy omega-3?
zmartwiona kobieta
Martwisz się? To dobrze! Dlaczego i w jakim stopniu warto się zamartwiać?
kobieta w łóżku rozkosz orgazm
Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?
zupa z batatów
3 patenty na batata. Wytrawnie, na słodko, a może jako zupa-krem – co wybierasz?
lustrzane neurony
Lustrzany mózg, czyli zachowania zaraźliwe

Przy samobadaniu wykryłaś guzki w piersiach? Spokojnie. Zgrubienia nie zawsze oznaczają nowotwór! – W piersiach bardzo często występują zmiany łagodne, które mogą mieć charakter guzełkowaty, a i sam gruczoł ma taką budowę. Gdy stwierdzimy przy badaniu piersi zgrubienia czy twardy różniący się od otoczenia guzek, to najlepiej jest zweryfikować jego charakter, udając się do lekarza – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert Zdrowa ONA.

Zmiany w piersiach

Stało się. Podczas samobadania piersi wyczułaś guzki, których wcześniej nie było. Zaczynasz panikować. „Mam raka!” – myślisz od razu. I nie jesteś w tym sama. Z rozmów z pacjentkami wynika, że wiele z nich – zamiast od razu wybrać się do specjalisty – odkłada badanie mammografem. Nie chcemy potwierdzać tego, co podejrzewamy. Czas to zmienić!

Im szybciej sprawdzimy przyczynę zmian w piersiach, tym lepiej dla nas. Warto też zdawać  sobie sprawę z tego, że większość z nich jest całkowicie niegroźnych.

– Takich zmian łagodnych jest bardzo dużo, to mogą być małe torbiele, mogą być małe włókniaki, zmiany absolutnie niezwiązane z jakimkolwiek ryzykiem. Co zrobić? Przede wszystkim należy je obserwować i sprawdzać czy się nie zwiększają, nie zmniejszają czy nie zmieniają swojej struktury. Jeżeli zaobserwujemy jakieś powiększenie należy udać się do lekarza i wykonać USG, które jest badaniem podstawowym – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert Zdrowa ONA.

istockphoto.com

Stany zapalne w piersiach

Lekarze często diagnozują tzw. stany zapalne w piersiach. I chociaż najczęściej pojawiają się one podczas karmienia piersi, w niektórych wypadkach mogą być szczególnie niebezpieczne. Co robić w takiej sytuacji?

– Stany zapalne w piersiach są częstym problemem w okresie laktacji. Zmiany te zawsze należy leczyć, często konieczna jest antybiotykoterapia, aby nie dopuścić do rozwoju ropnia. Stany zapalne w piersiach poza okresem laktacji są o wiele rzadsze. Jeżeli występują, to mają albo podłoże mechaniczne, np. uraz albo też są skutkiem jakiegoś innego stanu zapalnego. Powinny być one zawsze konsultowane z lekarzem, gdyż podobnie mogą wyglądać niektóre postacie zmian nowotworowych w piersiach – tłumaczy specjalista.

Torbiele w piersiach

Lekarz zdiagnozował u ciebie torbiel? To inaczej cysta, która najczęściej występuje u kobiet między 30. a 50. rokiem życia, rzadziej w młodszym wieku. Zazwyczaj nie jest groźna.

Jak wyjaśnia dr Południewski, torbiele są zbiornikami płynu otoczonymi tkanką łączną.

– To taki balonik z płynem. Mogą one powstawać w różnych miejscach organizmu, najczęściej w tkance gruczołowej. Jeżeli chodzi o piersi, to tego typu torbiele powstają w obrębie gruczołów mlecznych i są dosyć typowymi zmianami łagodnymi. Nie mają one charakteru złośliwego. Jeżeli w obrębie torbieli lekarz stwierdzi jakieś nierówności bądź wyrośla to dopiero wtedy jest się czym martwić i wymaga to dalszego wyjaśnienia – dodaje.

Gruczolakowłókniaki

Zmianami w piersiach mogą być także gruczolakowłókniaki. Ekspert wyjaśnia, że to zmiany łagodne, bardzo często diagnozowane, które nie są związane z predyspozycjami genetycznymi. Mogą pojawić się u każdej z nas.

– Zawsze zmiana w piersi powinna być wyjaśniona i dopiero diagnoza histopatologiczna daje nam pewne rozpoznanie. Należy zdawać sobie sprawę, że jeżeli taką zmianę o charakterze gruczolakowłókniaka stwierdzimy, to należy ją bacznie obserwować. Jeżeli nie ulega ona powiększaniu, to zawsze powinna być konsultowana z lekarzem – tłumaczy ekspert.

Brodawczaki

W piersiach mogą rozwinąć się także brodawczaki. Po czym je poznać? Po wydzielinie wydobywającej się z piersi. To zmiany pojawiające się wewnątrz gruczołów i przewodów mlekowych.

–  Jednym z objawów może być pojawianie się wydzieliny z piersi – brodawki o kolorze zielonym lub krwistym. Pomimo, że są to zmiany łagodne, zawsze wymagają badania lekarskiego i oceny histopatologicznej. Nie należy takich objawów lekceważyć, gdyż mogą być one podobne we wczesnych zmianach bardziej niebezpiecznych. Częściej takie zmiany występują u palaczek – dodaje dr Południewski.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Badania profilaktyczne – dla każdej z nas!

Zaraz obok samobadania, ważne są również badania profilaktyczne. USG piersi powinno być wykonywane mniej więcej raz na 2 lata. Jeżeli lekarz stwierdził zmiany, co roku. W ten sposób w łatwy sposób sprawdzi, czy ulegają one modyfikacji. Po 40.-45. roku życia USG piersi warto robić naprzemiennie z mammografią.

Czym różnią się od siebie te badania? W czasie wykonywania USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a podczas mammografii – promieniowanie rentgenowskie

– Mammografia jest dla kobiet w trochę późniejszym wieku. Dla kobiet, u których piersi mogą być poddane temu badaniu. Nie każde piersi da się prześwietlić i jest to raczej badanie zalecane po 40.-45. roku życia – dodaje dr Południewski.

KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem. Najczęściej padającą diagnozą jest właśnie rak piersi. I nie dopuszczamy do siebie myśli, że będzie źle.

Czy wiesz, czym jest KIORP?

Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który radzi i podpowiada, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdują się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy. Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.

 


Dr n. med. Grzegorz Południewski – praktykujący lekarz ginekolog i położnik. Studia medyczne odbył na Akademii Medycznej w Białymstoku. W kolejnych latach uzyskał specjalizację I i II stopnia z położnictwa i ginekologii, a w 1990 roku obronił doktorat z dziedziny nauk medycznych. Jako asystent a następnie adiunkt pracował w Klinice Położnictwa Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Białymstoku.

Aktualnie prowadzi prywatny gabinet ginekologiczny w Warszawie. Jest autorem publikacji naukowych oraz współautorem książek przeznaczonych dla młodzieży z zakresu edukacji seksualnej i antykoncepcji. Wielokrotnie brał udział w programach radiowych i telewizyjnych związanych z propagowaniem wiedzy z zakresu antykoncepcji i wychowania seksualnego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak się przygotować do USG piersi

Jak przygotować się do USG piersi?

Janina Ochojska

Janina Ochojska pokazała zdjęcie po chemioterapii. Kończąc swoją walkę z rakiem piersi, chce wesprzeć Tomasza Lisa

Anna Puślecka

Anna Puślecka: Raka należy leczyć i zaakceptować stan, w którym się jest. Może być przejściowy, ale może też zostać z nami na lata

Joanna Górska w związanych włosach na antenie

Joanna Górska pierwszy raz w związanych włosach na antenie. „To tylko włosy. Dla mnie AŻ”

Iga Górecka o Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi

Iga Górecka wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „Będziecie wiedzieli, jak pomóc osobom w swoim otoczeniu”

Badaj swoje piersi! / pexels.com

„Z czym ci się kojarzę? Z cyckami, którymi świecisz!” Blogerka ma dla każdej z nas ważny apel

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

Joanna Górska pod szpitalem

Joanna Górska o życiu po raku: Żyję najpiękniej jak umiem. I to jest najważniejsze!

Rekonstrukcja piersi po mastektomii to powrót do normalności

Rekonstrukcja piersi. Jak wygląda zabieg oraz jakie są największe obawy? Rozmawiamy z chirurgiem plastycznym

Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała

„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Patryk Vega Krótka Instrukcja obsługi raka piersi

Patryk Vega wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „To poradnik, który pomaga oswoić raka, dzieli się wiedzą i daje ogromne wsparcie”

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Rak piersi - co powinnaś o nim wiedzieć?

Rak piersi. Co powinnaś o nim wiedzieć?

Zbadaj sama własne cycki! Jak to zrobić? Podpowiada słynny „kołcz rzyci” Daniel Qczaj

„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”

Anna Puślecka choruje na raka piersi

Anna Puślecka pokazała śniadanie za 600 zł, ujawniając prawdę o polskiej służbie zdrowia. „Czyszczę swoje konto do cna”

Danuta Stenka wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „Możemy zrobić coś dobrego”

Vans / mat. prasowe

Samobadanie, profilaktyka, motywacja i wsparcie na butach z nowej kolekcji Vans. Tak marka wspiera walkę z rakiem piersi

Agnieszka Hyży / AKPA

Agnieszka Hyży wspiera chorujących na raka piersi. Nie wszyscy to jednak zrozumieli

Janina Ochojska wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „To jest poradnik dla Was”

Kayah, Maja Hirsch, Magdalena Cielecka biorą udział w akcji #badampiersi

Cielecka, Drzyzga, Młynarska, Kayah badają piersi, a ty? Dołącz do ogólnopolskiej akcji #badampiersi

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kleszcze

Borelioza: objawy po wielu latach. Jak można wykryć chorobę?

8 sposobów na podniesienie libido

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?