Przejdź do treści

Dr n. med. Grzegorz Południewski: zgrubienia w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór!

Dr Grzegorz Południewski / Zdrowa ONA
Dr Grzegorz Południewski / Zdrowa ONA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Ze względu na pamięć o osobach zmarłych na COVID-19, cierpieniu ich oraz ich bliskich, negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe”. Polska Akademia Nauk apeluje
Magdalena Lamparska
Magdalena Lamparska: Starą panną nazwano przy mnie świadomą, niezależną finansowo kobietę. Miała 34 lata
Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Mama i stetoskop apeluje o rozsądek
Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Lekarka apeluje o rozsądek
Skutkiem koronawirusa może być wypadanie włosów? Aktorka pokazała nagranie, na którym widać, jak to może wyglądać
Puchnięcie nóg latem - jak sobie radzić?
Puchnięcie nóg latem i obrzęki – jak sobie pomóc i jak zapobiegać?

Przy samobadaniu wykryłaś guzki w piersiach? Spokojnie. Zgrubienia nie zawsze oznaczają nowotwór! – W piersiach bardzo często występują zmiany łagodne, które mogą mieć charakter guzełkowaty, a i sam gruczoł ma taką budowę. Gdy stwierdzimy przy badaniu piersi zgrubienia czy twardy różniący się od otoczenia guzek, to najlepiej jest zweryfikować jego charakter, udając się do lekarza – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert Zdrowa ONA.

Zmiany w piersiach

Stało się. Podczas samobadania piersi wyczułaś guzki, których wcześniej nie było. Zaczynasz panikować. „Mam raka!” – myślisz od razu. I nie jesteś w tym sama. Z rozmów z pacjentkami wynika, że wiele z nich – zamiast od razu wybrać się do specjalisty – odkłada badanie mammografem. Nie chcemy potwierdzać tego, co podejrzewamy. Czas to zmienić!

Im szybciej sprawdzimy przyczynę zmian w piersiach, tym lepiej dla nas. Warto też zdawać  sobie sprawę z tego, że większość z nich jest całkowicie niegroźnych.

– Takich zmian łagodnych jest bardzo dużo, to mogą być małe torbiele, mogą być małe włókniaki, zmiany absolutnie niezwiązane z jakimkolwiek ryzykiem. Co zrobić? Przede wszystkim należy je obserwować i sprawdzać czy się nie zwiększają, nie zmniejszają czy nie zmieniają swojej struktury. Jeżeli zaobserwujemy jakieś powiększenie należy udać się do lekarza i wykonać USG, które jest badaniem podstawowym – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert Zdrowa ONA.

istockphoto.com

Stany zapalne w piersiach

Lekarze często diagnozują tzw. stany zapalne w piersiach. I chociaż najczęściej pojawiają się one podczas karmienia piersi, w niektórych wypadkach mogą być szczególnie niebezpieczne. Co robić w takiej sytuacji?

– Stany zapalne w piersiach są częstym problemem w okresie laktacji. Zmiany te zawsze należy leczyć, często konieczna jest antybiotykoterapia, aby nie dopuścić do rozwoju ropnia. Stany zapalne w piersiach poza okresem laktacji są o wiele rzadsze. Jeżeli występują, to mają albo podłoże mechaniczne, np. uraz albo też są skutkiem jakiegoś innego stanu zapalnego. Powinny być one zawsze konsultowane z lekarzem, gdyż podobnie mogą wyglądać niektóre postacie zmian nowotworowych w piersiach – tłumaczy specjalista.

Torbiele w piersiach

Lekarz zdiagnozował u ciebie torbiel? To inaczej cysta, która najczęściej występuje u kobiet między 30. a 50. rokiem życia, rzadziej w młodszym wieku. Zazwyczaj nie jest groźna.

Jak wyjaśnia dr Południewski, torbiele są zbiornikami płynu otoczonymi tkanką łączną.

– To taki balonik z płynem. Mogą one powstawać w różnych miejscach organizmu, najczęściej w tkance gruczołowej. Jeżeli chodzi o piersi, to tego typu torbiele powstają w obrębie gruczołów mlecznych i są dosyć typowymi zmianami łagodnymi. Nie mają one charakteru złośliwego. Jeżeli w obrębie torbieli lekarz stwierdzi jakieś nierówności bądź wyrośla to dopiero wtedy jest się czym martwić i wymaga to dalszego wyjaśnienia – dodaje.

Gruczolakowłókniaki

Zmianami w piersiach mogą być także gruczolakowłókniaki. Ekspert wyjaśnia, że to zmiany łagodne, bardzo często diagnozowane, które nie są związane z predyspozycjami genetycznymi. Mogą pojawić się u każdej z nas.

– Zawsze zmiana w piersi powinna być wyjaśniona i dopiero diagnoza histopatologiczna daje nam pewne rozpoznanie. Należy zdawać sobie sprawę, że jeżeli taką zmianę o charakterze gruczolakowłókniaka stwierdzimy, to należy ją bacznie obserwować. Jeżeli nie ulega ona powiększaniu, to zawsze powinna być konsultowana z lekarzem – tłumaczy ekspert.

Brodawczaki

W piersiach mogą rozwinąć się także brodawczaki. Po czym je poznać? Po wydzielinie wydobywającej się z piersi. To zmiany pojawiające się wewnątrz gruczołów i przewodów mlekowych.

–  Jednym z objawów może być pojawianie się wydzieliny z piersi – brodawki o kolorze zielonym lub krwistym. Pomimo, że są to zmiany łagodne, zawsze wymagają badania lekarskiego i oceny histopatologicznej. Nie należy takich objawów lekceważyć, gdyż mogą być one podobne we wczesnych zmianach bardziej niebezpiecznych. Częściej takie zmiany występują u palaczek – dodaje dr Południewski.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Badania profilaktyczne – dla każdej z nas!

Zaraz obok samobadania, ważne są również badania profilaktyczne. USG piersi powinno być wykonywane mniej więcej raz na 2 lata. Jeżeli lekarz stwierdził zmiany, co roku. W ten sposób w łatwy sposób sprawdzi, czy ulegają one modyfikacji. Po 40.-45. roku życia USG piersi warto robić naprzemiennie z mammografią.

Czym różnią się od siebie te badania? W czasie wykonywania USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a podczas mammografii – promieniowanie rentgenowskie

– Mammografia jest dla kobiet w trochę późniejszym wieku. Dla kobiet, u których piersi mogą być poddane temu badaniu. Nie każde piersi da się prześwietlić i jest to raczej badanie zalecane po 40.-45. roku życia – dodaje dr Południewski.

KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem. Najczęściej padającą diagnozą jest właśnie rak piersi. I nie dopuszczamy do siebie myśli, że będzie źle.

Czy wiesz, czym jest KIORP?

Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który radzi i podpowiada, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdują się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy. Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.

 


Dr n. med. Grzegorz Południewski – praktykujący lekarz ginekolog i położnik. Studia medyczne odbył na Akademii Medycznej w Białymstoku. W kolejnych latach uzyskał specjalizację I i II stopnia z położnictwa i ginekologii, a w 1990 roku obronił doktorat z dziedziny nauk medycznych. Jako asystent a następnie adiunkt pracował w Klinice Położnictwa Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Białymstoku.

Aktualnie prowadzi prywatny gabinet ginekologiczny w Warszawie. Jest autorem publikacji naukowych oraz współautorem książek przeznaczonych dla młodzieży z zakresu edukacji seksualnej i antykoncepcji. Wielokrotnie brał udział w programach radiowych i telewizyjnych związanych z propagowaniem wiedzy z zakresu antykoncepcji i wychowania seksualnego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kate Walsh: Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja

Niemowle

Rak piersi nie przekreśla marzeń o macierzyństwie! Ola „Kobieta rakieta” jest tego przykładem

Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Kobieta na badaniu piersi metodą mammografii

Mammografia – co to za badanie? Jak często ją wykonywać i jak interpretować wyniki?

Anna Puślecka

Zamknięte ośrodki, przerażeni pacjenci, odraczane wizyty. „Chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie”

Kobieta poddaje się badaniu na wykrycie raka piersi

Rak piersi – które zmiany w piersi powinny zaniepokoić?

Bałam się! Bałam tak bardzo, że to mnie mobilizowało, żeby się nie poddawać i jak najszybciej wyzdrowieć! O swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

„Panuje stereotyp, że chory na raka powinien być osłabiony, źle wyglądać i tylko czekać na najgorsze. A my mamy rodziny, robimy kariery, budujemy domy, podróżujemy, zdobywamy szczyty” – o swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

aluminium w antyperspirantach

Biotechnolożka: „Mało racjonalne jest połączenie aluminium z chorobami takimi jak nowotwór piersi”

Samobadanie piersi / istock

Pani Fizjoterapeutka o samobadaniu piersi: „Nagle wyczułam jakąś twardawą grudkę. Znajdowała się bezpośrednio pod prawą piersią. Mogłam ją nieco przesunąć, nic mnie nie bolało…”

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

3 kobiety, które mówią, w jakim wieku zaczeły chorowac na raka

„Nigdy, przenigdy się nie poddawaj”. Kobiety, które przeszły raka, wspierają inne chore

Anna Puślecka

Anna Puślecka: sytuacja chorych onkologicznych jest dramatyczna. Boją się o swoje życie i zdrowie

Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Ból sutków – kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

Kathy Bates

Kathy Bates: Nie mam piersi. Dlaczego mam udawać, że jest inaczej?

Kobieta w bieliźnie

Badanie satysfakcji z wielkości piersi. Pokazuje, że kobiety, które nie są z niej zadowolone, rzadziej się badają

Shannen Doherty o nawrocie raka piersi

Shannen Doherty ze łzami w oczach o nawrocie raka piersi: to gorzka pigułka do przełknięcia

Jak się przygotować do USG piersi

Jak przygotować się do USG piersi?

Janina Ochojska

Janina Ochojska pokazała zdjęcie po chemioterapii. Kończąc swoją walkę z rakiem piersi, chce wesprzeć Tomasza Lisa

Anna Puślecka

Anna Puślecka: Raka należy leczyć i zaakceptować stan, w którym się jest. Może być przejściowy, ale może też zostać z nami na lata

Joanna Górska w związanych włosach na antenie

Joanna Górska pierwszy raz w związanych włosach na antenie. „To tylko włosy. Dla mnie AŻ”

Iga Górecka o Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi

Iga Górecka wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „Będziecie wiedzieli, jak pomóc osobom w swoim otoczeniu”

Badaj swoje piersi! / pexels.com

„Z czym ci się kojarzę? Z cyckami, którymi świecisz!” Blogerka ma dla każdej z nas ważny apel

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?