Przejdź do treści

Endoskopia jelita cienkiego i grubego – wskazania i przebieg

Endoskopia jelita cienkiego i grubego - wskazania i przebieg Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców

Endoskopia jelita cienkiego i grubego to badania diagnostyczno-terapeutyczne wykorzystywane w gastroenterologii.  Gastroskopia i enteroskopia pozwalają na obrazowanie jelita cienkiego, natomiast kolonoskopia (rektosigmoidoskopia i rektoskopia) stosowane są do oceny jelita grubego. Wprowadzenie endoskopu do wnętrza jelit umożliwia nie tylko rozpoznanie zmian patologicznych, ale i przeprowadzanie drobnych zabiegów leczniczych. Jakie są wskazania do endoskopii i jak się do niej przygotować?

Na czym polega endoskopia jelita cienkiego i grubego?

Badanie endoskopowe przewodu pokarmowego polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała elastycznej rurki, na końcu której znajduje się kamera oraz źródło światła. Jeśli endoskop umieszcza się w przełyku, żołądku lub początkowym odcinku jelita cienkiego (części zstępującej dwunastnicy) badanie nazywane jest gastroskopią. Wprowadzenie endoskopu do dalszych odcinków jelita cienkiego określa się jako enteroskopię, a umieszczenie endoskopu do jelita grubego przez odbyt ma miejsce w kolonoskopii. Badanie esicy i odbytnicy określa się mianem (rekto)sigmoidoskopii, a odbytnicy – rektoskopią.

Obraz rejestrowany przez kamerę umieszczoną na endoskopie jest wyświetlany na ekranie komputera i pozwala na ocenę wizualną narządów w czasie rzeczywistym. Podczas badania pobiera się także wycinki, które poddaje się badaniu histopatologicznemu. Endoskopia umożliwia również resekcję niewielkich polipów (polipektomia) oraz hamowanie krwawienia z przewodu pokarmowego.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Rodzaje endoskopii

Wyróżnia się trzy rodzaje endoskopii przewodowej jelita cienkiego: enteroskopię jednobalonową, enteroskopię dwubalonową oraz enteroskopię spiralną. W enteroskopii balonowej endoskop wyposażony jest w lateksowe balony, które napełnia się powietrzem po osiągnięciu przez nie pożądanego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki balonom możliwe jest przesunięcie endoskopu w głąb światła jelita i dokładne zbadanie go. Ta metoda wykorzystywana jest przede wszystkim w diagnozowaniu przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego, a także w celu rozpoznawania choroby Leśniowskiego-Crohna, zespołów złego wchłaniania i polipów. Enteroskopia spiralna przeprowadzana jest przy użyciu endoskopu zaopatrzonego w osłonę ze spiralnym fałdem. Taka konstrukcja umożliwia „nawijanie się” fałdów jelita i przemieszczanie się endoskopu.

Nowoczesną metodą bezprzewodową jest endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego, która pozwala na obrazowanie miejsc niedostępnych dla standardowej endoskopii. Pacjent połyka jednorazową kapsułkę wyposażoną w lampkę i kamerę z nadajnikiem. Kapsułka wraz z ruchami perystaltycznymi jelita pokonuje drogę przez układ pokarmowy, wykonując w jej trakcie nawet kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Czas działania kapsułki wynosi około osiem godzin, w czasie których osoba badana może prowadzić dotychczasowy tryb życia. Do wydalenia kapsułki dochodzi w ciągu 48 godzin od jej połknięcia. Przeciwwskazaniem do wykonania endoskopii kapsułkowej jest zwężenie jelita (ryzyko zatrzymania się kapsułki) oraz zaburzenia motoryki jelit.

Wskazania do endoskopii jelita cienkiego i grubego

Endoskopia pozwala na dokładne zbadanie poszczególnych odcinków jelita cienkiego i grubego. Może stanowić badanie wstępne, uzupełniające lub potwierdzające diagnozę. Służy zarówno do oceny stopnia zaawansowania choroby jak i skuteczności podjętej interwencji medycznej.

Wskazaniem do endoskopii jelita cienkiego jest:

 • krwawienie z przewodu pokarmowego o niewyjaśnionej przyczynie,
 • podejrzenie choroby zapalnej jelit,
 • celiakia i inne zespoły upośledzonego wchłaniania,
 • podejrzenie zespołów polipowatości przewodu pokarmowego i nowotworu jelita cienkiego,
 • obecność przewlekłego bólu w górnej części jamy brzusznej, nudności i wymioty, zgaga.

Kolonoskopia jako badanie przesiewowe zalecana jest osobom o wyższym ryzyku zachorowania na raka jelita grubego. Ponadto wskazana jest u osób z:

 • objawami ze strony przewodu pokarmowego: bólami brzucha, biegunkami, zaparciami, zmianą rytmu wypróżnień, krwawieniem z odbytu, obecnością krwi w stolcu i stolcami smolistymi,
 • przewlekłą chorobą zapalną jelita grubego,
 • jako badanie kontrolne u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit, po polipektomii jelita grubego i terapii raka jelita grubego,
 • jako zabieg usuwania ciał obcych, tamowania krwawień, resekcji polipów i zmian nowotworowych.

Jak przygotować się do badania endoskopii?

Do endoskopii jelita cienkiego należy przyjść na czczo. Ostatni posiłek może być zjedzony ok. sześć lub osiem godzin przed badaniem. Chory powinien poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i zastosować się do ewentualnej modyfikacji farmakoterapii jako elementu przygotowania do badania.

W przypadku kolonoskopii konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita, jako warunek konieczny do kompletnej oceny zmian patologicznych. Na dwa lub trzy dni przed badaniem choremu zaleca się dietę ubogoresztkową, która polega na wykluczeniu z jadłospisu owoców pestkowych (m.in. winogron, porzeczek, truskawek, malin) i ziaren (pieczywo z ziarnami, siemię lniane). Należy zrezygnować z tłustych potraw i kasz, dozwolone są mięso, ryby, białe pieczywo, drobne makarony, klarowne soki, jasne galaretki i kisiel. Potrawy powinny być przygotowane technikami gotowania, duszenia lub grillowania. Na dzień przed badaniem można zjeść jedynie śniadanie, które jest ubogie w błonnik i nie zawiera surowych warzyw i owoców oraz napojów gazowanych. Przykładowo można przygotować zupę krem, kisiel albo galaretkę.

brzuch

Endoskopia jelita cienkiego i grubego – przebieg badania

Przebieg badania endoskopowego jelita cienkiego i grubego różni się w zależności od rodzaju wybranej metody. W przypadku kolonoskopii pacjent układany jest w pozycji leżącej na lewym boku z podkurczonymi nogami, a w rektoskopii przyjmuje pozycję kolanowo-łokciową. W trosce o komfort pacjenta podawane jest znieczulenie ogólne (sedacja) lub miejscowe. Następnie lekarz wprowadza endoskop i analizuje wyświetlany obraz. Czasem pobierane są wycinki błony śluzowej bądź usuwa się małe polipy. Po zakończeniu badania endoskop jest wysuwany, a wybudzony pacjent pozostaje w gabinecie na czas obserwacji.

Zabiegi endoskopii i kolonoskopii wykonywane są bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu zdrowia, mogą też być zrealizowane prywatnie. Cena kolonoskopii waha się od 350 do ok. 600 zł, natomiast badanie endoskopii kapsułkowej wynosi ok. 3000 zł (endoskopia jelita cienkiego) lub 4000 zł (endoskopia jelita grubego).

Bibliografia:

 1. A. Szczeklik, P. Gajewki, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, 2017.
 2. J. Milewski, Enteroskopia w gastroenterologii — przydatność w diagnostyce i terapii na podstawie medycyny opartej na faktach, Gastroenterologia Kliniczna 2019;11(2):61-65.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Gdyby nie wizyta w salonie fryzjerskim, nie wiedziałaby, na co choruje. Teraz chce uświadamiać innych

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Laparotomia – wskazania, przebieg i dieta po operacji jamy brzusznej

W Poznaniu wykryto dwa przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

W Poznaniu wykryto przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

Ileostomia – rodzaje, wskazania, pielęgnacja i dieta. Jak żyć ze stomią?

Co mają pocałunki do mikrobioty? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Jak pocałunki wpływają na naszą mikrobiotę? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Transpłciowa kobieta będzie mogła zostać matką? Narendra Kaushik, lekarz z Indii, chce przeszczepiać macicę

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Mikrobiota jelitowa – badanie i wskazania, co ją niszczy?

Nadzwyczajny wzrost liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Część naukowców uważa, że może mieć to związek z COVID-19

Nadzwyczajny wzrost liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Część naukowców uważa, że może mieć to związek z COVID-19

Jak twój mikrobiom zmienia się wraz z wiekiem? / pexels

Jak twój mikrobiom zmienia się wraz z wiekiem?

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska znów stanowi zagrożenie. WHO ostrzega: to może być nowa pandemia

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska znów stanowi zagrożenie. WHO ostrzega: to może być nowa epidemia

Gastrostomia, czyli o żywieniu dojelitowym. Wskazania i przeciwwskazania, jak powinno przebiegać

Anna Dymna podczas nagrania spektaklu „Pan Jowialski” / MWmedia

„Chciałabym jeszcze chwilę pożyć, bo wciąż mam dużo rzeczy do zrobienia”. Anna Dymna o problemach ze zdrowiem

Jelita a stres – czy mają ze sobą coś wspólnego? Psycholożka i gastroenterolog wyjaśniają

jelita

6 rzeczy, które pomogą zadbać o zdrowe jelita

Ślina – skład, funkcje, zaburzenia wydzielania. Co sygnalizują zaburzenia pracy ślinianek?

Kobieta

Zmagasz się z nadmiernymi wzdęciami? Wystarczy kilka ruchów, by poczuć ulgę

Męczą cię zaparcia? Zobacz, jakie produkty powinnaś jeść, aby się ich pozbyć

Prof. Maciej Kielar

„Chirurgia jednego dnia jest dla pacjentów korzystna, ale nie wszyscy są na nią mentalnie przygotowani” – mówi prof. Maciej Kielar

Hepatomegalia, badanie

Hepatomegalia – przyczyny, objawy i leczenie powiększonej wątroby

„Jelita to twój drugi mózg. Warto wejść na matę, by je uspokoić” – mówi Karolina Jaworska, nauczycielka jogi

Kobieta biegnie na środku ulicy

Jesteś aktywna fizycznie? Twoje jelita też na tym korzystają

Sposób na leczenie bąblowicy

Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

×