Przejdź do treści

Fantastyczna masturbacja solo i w duecie

Masturbacja może być fantastyczna tak solo, jak i w duecie / Unslpash
Masturbacja może być fantastyczna tak solo, jak i w duecie / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Orgazm pochwowy bez tabu
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Seks to nie tylko penetracja. Dzięki masturbacji możesz lepiej poznać swoje ciało… i ciało partnera. Jeśli nie w Walentynki – wielkie święto miłości – uwolnić się od zahamowań, to kiedy?

Na przekór uprzedzeniom

Pomimo postępujących przemian obyczajowych masturbacja wciąż jest tematem tabu. Rzadko się do niej przyznajemy, rzadko o niej rozmawiamy. Tymczasem seksuolodzy podkreślają, że jest to naturalne zachowanie będące bezpiecznym sposobem na uzyskanie orgazmu. Z definicji: podczas masturbacji dochodzi do pobudzania własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie pobudzenia seksualnego, jednak masturbacja może też być wzajemna, z czynnym udziałem partnera. Psycholog Agnieszka Ornatowska w książce „Rozwiń swoją inteligencję seksualną” podkreśla, że warto robić to bez wstydu czy niepewności, bo to sposób na to, by lepiej poznać swoje ciało (i ciało partnera), a także swoje potrzeby. To wreszcie sposób na ubarwienie i wzbogacenie życia seksualnego.

Wasze fantazje

„Seksualność to nie tylko to, co się fizycznie dzieje między dwojgiem ludzi, to też cała sfera fantazji – to wszystko, co się dzieje wyłącznie w wyobraźni” – zauważa Agnieszka Ornatowska.

Umiejętność tworzenia, realizowania i rozróżnienia tego, co jest w głowie i w realnym świecie, jest bardzo ważna. Masturbacja jest z fantazjami właściwie nieodłącznie związana – kiedy w głowie pojawia się podniecający obraz, w ciele również pojawia się uczucie podniecenia, które domaga się rozładowania poprzez orgazm. „To bardzo naturalne zjawisko – większość ludzi ma takie doświadczenia i są one ważne. W ten sposób najłatwiej, po pierwsze, nauczyć się reakcji własnego ciała, po drugie – znaleźć swój najlepszy sposób, aby uzyskać orgazm. Dla siebie samego człowiek ma najwięcej uwagi i cierpliwości, i w ten sposób może się poznać jeszcze lepiej”. O fantazjach nie tylko można, ale wręcz warto rozmawiać z partnerem – jeśli nie robiliście tego dotąd, Walentynki to doskonały moment.

Uruchamianie zmysłów

„Nie ma dobrego albo złego sposobu masturbowania się. Pamiętaj, że tu jesteś jedynym autorytetem w sprawach swojej seksualności. Gdzie to robisz, po co to robisz i jak to robisz, zależy wyłącznie od ciebie. Pozwól sobie na wypróbowanie kilku nowych doznań. W samotności, kiedy nikt nie może cię oceniać albo powstrzymywać, możesz sobie pozwolić na prawdziwą zabawę, odkrywanie i chwilę zapomnienia” – tłumaczy seksuolog kliniczny dr Amy Cooper z Instytutu Badań nad Seksualnością w San Francisco, autorka książki „Orgazm. Wyzwól i rozwiń swoją seksualność”. Dlatego dobrze mieć świadomość, że masturbacja nie musi odbywać się wyłącznie w łóżku (choć pewnie w nim czujesz się bezpiecznie i komfortowo). Tak naprawdę każde miejsce, gdzie ci wygodnie, jest dobre. Warto zadbać również o to, żeby w akt masturbacji (solo czy w duecie) włączyć zmysły: wzrok, dotyk, smak, słuch, węch. Dr Amy Cooper:

„Zbuduj scenę dla twojego rytuału, dbając, aby jego otoczenie było piękne i abyś czuła się w nim wygodnie, ciepło, bezpiecznie i żebyś mogła w pełni się zrelaksować”.

Rozwijanie techniki

Być może doskonale wiesz, jaki dotyk sprawia ci największą przyjemność. Możliwe, że świetnie zdaje sobie z tego sprawę twój partner. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby stale rozwijać technikę samomiłości. Przede wszystkim łechtaczka to twoje centrum dowodzenia. Ma więcej zakończeń nerwowych na centymetrze kwadratowym niż jakakolwiek inna część ciała! Jak pisze dr Amy Cooper, niektóre badania wykazały, że górna lewa ćwiartka łechtaczki jest u wielu kobiet najbardziej czuła na dotyk i najsilniej reaguje na stymulację. Warto to sprawdzić. Co jeszcze? Pamiętaj o mięśniach Kegla – przekonaj się, czy ich zaciskanie zwiększa twoje podniecenie. Poza tym niech całe ciało uczestniczy w zabawie.

„Nie musisz podczas masturbacji pozostawać nieruchomo. Wypróbuj różne pozycje. Stań na czworaka i sprawdź, jak ci się to podoba. Wstań albo oprzyj się o ścianę. Pochyl się nad biurkiem albo stołem. Bądź kreatywna” – radzi dr Cooper.

Seks - obniżone libido / unsplash

Zdrowe przygotowanie

Niskie libido, suchość pochwy czy napięcie psychiczne (stres) odbierające apetyt na seks to częste problemy współczesnych kobiet. Dlatego w przestrzeni zakupowej Hello Zdrowie znajdziesz zestaw witamin Wimin Dobry Seks oraz Wimin Lubrykant. Wimin Dobry Seks to kompleks witamin oraz ekstraktów roślinnych, które wspierają kobiece pragnienie seksualne, pomagają się zrelaksować i pozbyć napięcia. Stworzono go z myślą o twoich potrzebach. Wimin Dobry Seks to produkt o czystym składzie, wegański i bez laktozy. Natomiast Wimin Lubrykant wodny zawiera 98,8 proc. składników pochodzenia naturalnego. Działa nawilżająco, zapewniając komfort i ochronę podczas seksu. Sprawdzi się szczególnie, jeśli zmagasz się z suchością pochwy.

 


Bibliografia:

  1. „Rozwiń swoją inteligencję seksualną. Żyj zmysłowo, rozkosznie i w szczęśliwym związku”, Agnieszka Ornatowska, wyd. Sensus 2011,
  2. „Orgazm. Wyzwól i rozwiń swoją seksualność”, Amy Cooper, wyd. Septem 2011.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Dr Marcin Mika: Pacjentki onkologiczne boją się pytać o seksualność. Nie chcą usłyszeć: „Leczy pani raka, a pyta o seks?”

Tydzień Seksualności Sekson / gettyimages

Trwa Tydzień Seksualności z Projektem Sekson. Mamy patronat medialny!

„Syn chciał mi podziękować, że 'robiłam seks z tatą'”. Aleksandra Żebrowska rozbrajająco o tym, jak uświadamia swoje dzieci

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

porno

„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

„Wstawiłeś zmywarkę?”, „powinnaś schudnąć” albo „ostatnio robiłaś to lepiej”. Są zwroty, których nie powinniśmy używać w łóżku!

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Poznaj 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

Zamiast przyjemności odczuwasz ból w trakcie seksu? Zobacz, o czym to może świadczyć

Majówka w pełni, czas pomyśleć więcej o… seksie. Ta prosta metoda pozwoli ci skupić zmysły na tym, czego naprawdę doświadczasz

Seks oralny a higiena. Jak pogodzić jedno i drugie?

Aleksadra Hirszfeld

Aleksandra Hirszfeld: Polki, fantazjując, często myślą o kolorach i zapachach [WIDEO]

"Tylko nie zajdź w ciążę!". Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Tylko nie zajdź w ciążę!”. Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

Bezpieczna seksualność / pexels

„Wiesz, co jest naprawdę seksowne? Wiedza!” Już niedługo 7. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Bezpieczna Seksualność”

„Orgazm może być wywołany nawet przez pocieranie nóg, napinanie mięśni czy samą fantazję”. Czy jest możliwy orgazm bez seksu, mówi edukatorka seksualna Weronika Jóźwiak

Seks po porodzie. Jak się za niego zabrać? Podpowiada seksuolożka Marta Niedźwiecka

8 rzeczy, które chciałabyś wiedzieć o lubrykantach / Getty Images

8 rzeczy, które chciałabyś wiedzieć o lubrykantach

„Przestańmy uważać samomiłość za gorszą formę seksu, przeznaczoną dla starych panien”. Masturbacja to rewelacja!

„Uważałem, że to jakieś dziwne, niemęskie. Nic z tego nie było prawdą”. Czym jest wazektomia i dlaczego o niej nie rozmawiamy?

Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego nuda w łóżku pcha nas w kierunku przygód?

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Tak, "kobiecy" wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, jak go rozpoznać

Tak, „kobiecy” wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, czym dokładnie jest squirting

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

„Inteligencję seksualną możemy rozwijać. Często jest ona gwarancją orgazmu” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Matusiak

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

×