Przejdź do treści

Histeroskopia – dowiedz się, jak się do niej przygotować i jakie są zalecenia po zabiegu

Kobieta przed histeroskopią rozmawia z lekarką.
rh2010/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem, które pozwala na dokładną ocenę wnętrza macicy. Histeroskopia operacyjna pomaga pozbyć się zdiagnozowanych problemów.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Histeroskopię wykorzystuje się przede wszystkim do diagnozy oraz leczenia zaburzeń rozrodu, a także stanów przednowotworowych czy nowotworów. Rozróżniamy histeroskopię diagnostyczną i zabiegową/operacyjną.

Histeroskopia – co to jest?

Histeroskopia jest nowoczesnym badaniem, które pozwala na dokładne zbadanie wnętrza macicy. Jest ono wykonywane przy wykorzystaniu histeroskopu (rodzaj endoskopu), który umożliwia bardzo dokładną obserwację wnętrza kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia jajowodów. W czasie histeroskopii lekarz ma możliwość skontrolowania stanu błony śluzowej, pobrania próbek tkanki do dalszych badań oraz zdiagnozowania zrostów, polipów, mięśniaków, guzów -nawet tych bardzo niewielkich.

Kobieta podczas USG dopochwowego.

Histeroskopia diagnostyczna

Jakie są wskazania do histeroskopii diagnostycznej? Badanie to wykonywane jest w przypadkach:

  • zbyt obfitych miesiączek,
  • podejrzenia wad budowy macicy,
  • podejrzenia przerwania ciągłości ścian macicy,
  • występowania przegrody macicy,
  • polipów,
  • zrostów,
  • mięśniaków,
  • krwawień,
  • zaburzeń cyklu menstruacyjnego,
  • podejrzenia niepłodności,
  • problemów z donoszeniem ciąży,
  • ciała obcego w jamie macicy.

Zabieg ten trwa kilkanaście minut, odbywa się w gabinecie lekarskim i przeprowadzany jest w tej samej pozycji, co zwykłe badanie ginekologiczne. Histeroskopię diagnostyczną wykonuje się przy krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, które podawane jest dożylnie. Badanie polega na wprowadzeniu do jamy macicy histeroskopu i wypełnieniu jej wnętrza solą fizjologiczną, dzięki czemu znacznie łatwiejsze staje się badanie ujścia jajowodów oraz powierzchni endometrium.

Tulejka wyposażona jest w źródło światła i maleńką kamerę. W czasie zabiegu przyrząd optyczny podłączony jest bezpośrednio do monitora, który na bieżąco przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę wewnątrz macicy.

Histeroskopia operacyjna

Histeroskopia operacyjna czy też zabiegowa ma na celu wyleczenie powikłań wykrytych wcześniej podczas histeroskopii diagnostycznej. Histeroskop stosowany do usunięcia zmian ma nieco większą średnicę niż ten wykorzystywany przy diagnostyce. Podczas badania lekarz może pobrać wycinek z ewentualnych zmian znajdujących się wewnątrz macicy, żeby mieć materiał do badania histopatologicznego. Zmiany te może również usunąć. Czynności te wykonywane są przez lekarza z wykorzystaniem tulejki, poprzez którą wprowadza mikronarzędzia do macicy.

Wczesne wykrycie zmian wewnątrz macicy pozwala na ich sprawniejsze usunięcie. Dzięki zastosowanej profilaktyce nie zdążą się rozwinąć czy zmienić w zmiany złośliwe.

Zobacz także

Histeroskopia – cena. Jak się przygotować do badania?

Cena histeroskopii jest bardzo różna, w zależności od miasta i lekarza. Histeroskopia operacyjna kosztuje od około 2 do około 4 tysięcy złotych. Histeroskopię taką można wykonać również bezpłatnie. Minimalna cena histeroskopii diagnostycznej zaś wynosi 700 zł, a najwyższy koszt za ten zabieg to około 3700 zł.

W którym dniu cyklu powinno się wykonać histeroskopię? To zależy. Histeroskopię diagnostyczną bowiem można wykonywać każdego dnia cyklu, natomiast histeroskopię operacyjną przeprowadza się na początku cyklu, zaraz po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Warto również pamiętać, że przez sześć godzin przed zabiegiem histeroskopii obowiązuje zakaz jedzenia, żucia gumy i picia. W tym czasie nie powinno się też przyjmować żadnych leków. Przed samym zabiegiem powinno się opróżnić pęcherz.

Przed histeroskopią należy wykonać serię badań dodatkowych:

  • badanie grupy krwi,
  • cytologię,
  • posiew z kanału szyjki macicy,
  • VDRL,
  • HBsAg,
  • Anty HCV-Ab,
  • Anty-HIV-1,2,
  • Anty HBC IgM.

Do wykonania znieczulenia koniecznego przy histeroskopii operacyjnej niezbędne są następujące badania:

Bezpośrednio przed zabiegiem wykonywane jest także dokładne badanie ginekologiczne, którego celem jest przybliżenie wielkości macicy, doprecyzowanie jej położenia i ruchomości.

Histeroskopia zalecenia po zabiegu

Jeśli lekarz nie wykrył żadnych przeciwwskazań, pacjentka po histeroskopii może wrócić do domu już trzy godziny po zabiegu. Specjaliści zalecają jednak, aby przez kilka dni po zabiegu odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego. W niektórych przypadkach zalecane jest jednak pozostanie w szpitalu przez dobę. Czasami lekarz zaleca też przyjmowanie antybiotyku w celu uniknięcia infekcji. Kluczowa jest konsultacja z lekarzem oraz stosowanie się do jego wskazówek, które mogą zależeć od indywidualnego stanu pacjenta.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.