Przejdź do treści

Jak prawidłowo kichać, by nie zrobić sobie krzywdy? To bardzo ważne dla kobiet!

Kobieta kicha w łokieć
Jak prawidłowo kichać, by nie zrobić sobie krzywdy? To bardzo ważne dla kobiet!/ iStock sneezes on the elbow. Concept of the spread of the virus.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zwracasz uwagę na to, w jaki sposób kichasz? Większość z nas robi to nieprawidłowo. W ten sposób narażamy się na osłabienie mięśni dna miednicy. „Nasze nieprawidłowe nawyki mogą prowadzić nawet do wysiłkowego nietrzymania moczu!” – ostrzega na swoim profilu na instagramie Anna Bulczak.

Pandemia spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2 nauczyła nas, że najbezpieczniej jest kichać w łokieć. W ten sposób nie roznosimy wirusa dalej. Jednak nie tylko powinnyśmy zwrócić uwagę na to, „w co” kichać, ale także „jak” kichać. Na ten problem zwróciła uwagę Anna Bulczak, autorka profilu na instagramie „Zaufaj Położnej”.

Kichając nieprawidłowo możesz zrobić sobie dużą krzywdę! – ostrzega ekspertka.

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Kichanie a mięśnie dna miednicy

Kichanie przede wszystkim niekorzystnie wpływa na mięśnie dna miednicy i osłabia je. W jaki sposób się to dzieje?

Zazwyczaj podczas kichania czy kaszlu pochylamy się do przodu jednocześnie zaciskając nogi – w ten sposób w naszej jamie brzusznej wytwarza się duże ciśnienie, co prowadzi do niekorzystnego naciskania na nasze dno miednicy – tłumaczy specjalistka.

Do czego prowadzą osłabione mięśnie dna miednicy? Do nietrzymania moczu, niemożności wypróżnienia do końca, bólu podczas stosunku, bólu w podbrzuszu a także uczucia pełności w pochwie czy wysuwania narządów.

Kobieta w kostiumie kąpielowymm trzyma papaję

Jak kichać prawidłowo?

W jaki sposób więc kichać, aby nie osłabiać mięśni dna miednicy

Podczas kichania skręcaj swoje ciało w dowolną stronę (do boku) – wyjaśnia Bulczak.

Ważne także, aby nie kichać np. siedząc na toalecie. W takiej pozycji twoje mięśnie dodatkowo nie mają podparcia, przez co jeszcze bardziej je osłabiasz.

O czym jeszcze warto pamiętać, kichając lub kaszląc? To ważne szczególnie, jeśli chodzi o roznoszenie wirusów.

  • Staraj się kichać „w łokieć” a nie w ręce – dzięki temu mniej bakterii będziesz roznosić przy codziennych czynnościach.
  • „Poszło w ręce?” czasami odruch jest silniejszy – to co się przyda to po prostu szybka dezynfekcja rąk. Noś mały żel antybakteryjny w torebce .
  • Nie kichaj w powietrze! W ten sposób narażasz innych na kontakt z twoimi zarazkami

– dodaje ekspertka.

„Zaufaj Położnej”

„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.

Profil obserwuje obecnie prawie 15 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia ??ONLINE (@zaufajpoloznej)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.