Przejdź do treści

Mięśnie twarzy – funkcje, ćwiczenia i elektrostymulacja twarzy

Mięśnie twarzy - funkcje, ćwiczenia i elektrostymulacja twarzy Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną

Mięśnie twarzy to grupa około 70 mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy, a także wykonywanie takich czynności jak mówienie, czy mruganie powiekami. Wraz z upływem czasu mięśnie twarzy mogą wiotczeć, co odbija się na wyglądzie twarzy. Wówczas pomocne okazują się ćwiczenia mięśni twarzy oraz elektrostymulacja twarzy. Do zaburzenia pracy mięśni twarzy dochodzi w efekcie porażenia unerwiających je nerwów. Porażenie nerwu trójdzielnego skutkuje opadaniem kącika ust, wiotczeniem mięśnia policzkowego oraz wygładzeniem fałdu nosowo-wargowego. Leczenie porażenia nerwu twarzowego sprowadza się do zabiegów fizykalnych, a niekiedy konieczne jest postępowanie operacyjne.

Ile jest mięśni twarzy?

Mięśnie głowy obejmują bogatą grupę mięśni mimicznych, mięśni poruszających żuchwą oraz mięśni gałki ocznej, ucha i języka. Na twarzy zlokalizowanych jest około 70 mięśni, które dzielą się na pięć grup mięśniowych. Jedną z nich są mięśnie żucia, do których zaliczamy mięsień żwacz, skroniowy, skrzydłowy boczny oraz skrzydłowy przyśrodkowy. Kolejną grupą mięśni twarzy są mięśnie małżowiny usznej, czyli mięsień uszny przedni, mięsień uszny górny oraz mięsień uszny dolny. W skład mięśni otoczenia nozdrzy wchodzą mięsień nosowy i mięsień obniżacz przegrody nosa.

Mięśnie otaczające szparę ust reprezentowane są przez liczną grupę mięśni. Te zlokalizowane wokół ust mięśnie twarzy to:

 • mięsień obniżacz kąta ust,
 • mięsień obniżacz wargi dolnej,
 • mięsień śmiechowy,
 • mięsień bródkowy,
 • mięsień jarzmowy większy,
 • mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa,
 • mięsień dźwigacz wargi dolnej,
 • mięsień dźwigacz kąta ust,
 • mięsień policzkowy,
 • mięsień okrężny ust,
 • mięsień jarzmowy większy.

Mniej licznie reprezentowane są mięśnie otaczające szpary powiek, do których zaliczamy mięsień podłużny oka, mięsień okrężny oka oraz mięsień marszczący brwi.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Funkcje mięśni twarzy

Mięśnie twarzy różnią się od pozostałych grup mięśniowych tym, że nie są przyczepione do kości lub są do nich przymocowane jedynie na jednym końcu. Głównym miejscem ich przyczepu są skóra lub błony śluzowe, a same mięśnie pozbawione są powięzi. Tym, co różni mięśnie twarzy od mięśni szkieletowych jest także brak mięśni antagonistycznych o przeciwstawnym działaniu.

Podstawową funkcją mięśni mimicznych jest zmiana kształtu i wyglądu twarzy na drodze napinania poszczególnych partii skóry twarzy. Mięśnie te umożliwiają m.in. otwieranie i zamykanie ust, uczestniczą w procesach kształtowania kęsów czy artykułowania dźwięków. Pozwalają zamykać i otwierać powieki oraz mrużyć oczy, możliwe są ruchy policzków. Mięśnie mimiczne umożliwiają marszczenie czoła, ściąganie brwi. Mięśnie małżowiny usznej mają za zadanie poruszać małżowinami, ale – jak wiadomo – niewiele osób to potrafi, zatem funkcja tych mięśni jest bardzo ograniczona. Z kolei mięśnie żuchwy odpowiadają za chwytanie, rozdrabnianie i rozcieranie pokarmu. Jest to możliwe dzięki podnoszeniu i obniżaniu żuchwy, jej cofaniu i wysuwaniu, poruszaniu żuchwą na boki. Bardzo istotną funkcją mięśni mimicznych twarzy jest możliwość wyrażania emocji – radości, śmiechu, złości, gniewu czy zdziwienia.

Olga Szemley, joga twarzy

Porażenie nerwu trójdzielnego – paraliż twarzy

Paraliż twarzy spowodowany jest uszkodzeniem nerwu twarzowego lub stanem zapalnym. Najczęstsze przyczyny porażenia nerwu twarzowego (VII nerwu czaszkowego) to:

 • nowotwór lub zapalenie ślinianki przyusznej,
 • półpasiec, borelioza,
 • infekcje ucha środkowego,
 • stwardnienie rozsiane,
 • sarkoidoza,
 • urazy czaszki.

Porażenie nerwu twarzowego u dzieci zdarza się rzadko. Gdy pojawia się zapalenie nerwu trójdzielnego, objawy to przede wszystkim jednostronne opadanie kącika ust, wiotczenie mięśnia policzkowego, ból ucha, wygładzenie fałdu nosowo-wargowego. Jak postępować w przypadku porażenia nerwu trójdzielnego? leczenie polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych, glikokortykosteroidów, antybiotyków – w zależności od przyczyny porażenia nerwu. W późniejszym etapie zalecana jest elektrostymulacja twarzy, biostymulacja laserem czy jonoforeza.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia mięśni twarzy?

Trening mięśni twarzy nie powinien być zaniedbywany – te mięśnie tak jak każde inne wymagają regularnej aktywności. Taką codzienną gimnastykę twarzy może wykonać absolutnie każdy. Bardzo często na ćwiczenia mięśni twarzy decydują się osoby dotknięte rozmaitymi dysfunkcjami mięśni mimicznych, np. towarzyszącymi porażeniu nerwu twarzowego. Wskazaniem do wykonywania regularnych ćwiczeń mięśni twarzy jest także profilaktyka anti-aging i zredukowanie widoczności oznak starzenia się twarzy.

Facefitness, czyli gimnastyka twarzy i aktywowanie odpowiednich mięśni pozwala na poprawę owalu twarzy, wygładzenie zmarszczek i bruzd, ujędrnienie twarzy. Skutkuje to zauważalnym odmłodzeniem twarzy i spowolnieniem pojawiania się zmarszczek i utraty owalu twarzy. Ponadto gimnastyka twarzy pobudza krążenie krwi w skórze, dzięki czemu zyskuje ona promienny blask i zdrowy koloryt. Aby móc uzyskać zadowalające efekty, należy pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest regularność. Sesja ćwiczeń twarzy nie zajmuje wiele czasu – to około 10-15 minut dziennie. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie – i wówczas już po 30 dniach zauważyć można zadowalające efekty.

kobieta trzymająca się za kącik ust

Jak ćwiczyć mięśnie twarzy?

Facefitness, czyli gimnastyka twarzy powinna być wykonywana po dokładnym oczyszczeniu skóry i zaaplikowaniu odpowiedniego kosmetyku – kremu lub olejku. Ćwiczenia można wykonać o dowolnej porze, rano lub wieczorem. Każde ćwiczenie należy wykonywać przez kilka lub kilkanaście sekund, powtarzając dany ruch kilka razy. Przed właściwymi ćwiczeniami dobrze jest wykonać rozgrzewkę, w ramach której wystarczy lekko oklepywać skórę opuszkami palców, delikatnie ją szczypać oraz masować ją.

Przykłady ćwiczeń mięśni twarzy są następujące:

 • w celu wygładzenia lwiej zmarszczki, czyli pionowej bruzdy między brwiami należy przyciskać dłonią powierzchnię czoła, trzymając przyciśniętą dłoń przez sekundę i zwalniając nacisk na sekundę, nie odrywając dłoni od czoła,
 • doskonałym ćwiczeniem na „chomiczki” jest wciągnięcie warg do buzi i uniesienie kącików ust w uśmiechu,
 • aby poprawić wygląd opadających powiek, należy położyć dłoń na czole, aby zapobiec jego marszczeniu; w kolejnym kroku należy unosić jak najwyżej powiek.

 

Bibliografia:

 1. Michałowicz R., Obwodowe porażenie nerwu twarzowego u dzieci, Pediatria Polska, tom 82, nr 7, 2007.
 2. Atamanova K., Facefitness. Sekrety odmładzającej gimnastyki twarzy,2021.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sandra Kubicka choruje na tężyczkę. "Pierwszy atak był tak silny, że przez pół godziny leżałam na podłodze

Sandra Kubicka choruje na tężyczkę. „Pierwszy atak był tak silny, że przez pół godziny leżałam na podłodze”

Masz słabą siłę chwytu? To może oznaczać poważne problemy zdrowotne

Jak bezpiecznie trenować?

Jak trenować bezpiecznie? Sprawdź, co radzi ortopeda

Beta alanina – co to, jak działa, jak ją brać i czy warto?

"Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione". Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust

„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust

„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

Bolące mięśnie - co robić?

Ból mięśni – przyczyny, zapobieganie, leczenie i dieta

Hipotonia mięśniowa – przyczyny, objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Zmęczona kobieta

9 sygnałów, że nie jesteś w formie. Sprawdź, czy nie powinnaś zatroszczyć się o swoją kondycję

Trening Jacobsona – skuteczny sposób walki ze stresem, nerwami i napięciem mięśni

małe dziecko bez zmarszczek

Zmarszczka nakątna – jak wygląda, czy znika i co oznacza?

Mięśnie przedramienia – budowa, zapalenie, ból, ćwiczenia

ćwicząca kobieta

Mięsień nadgrzebieniowy – leczenie ścięgna, tendinopatia

kobieta w stroju sportowym

Mięsień ramienny – funkcje, budowa, ćwiczenia, topografia

kobieta trzymająca się za mięsień

Mięsień naramienny – budowa, funkcje, ćwiczenia

Kobido. Masaż zamiast liftingu? To możliwe!

Kobieta na siłowni

Mięsień dwugłowy uda – budowa, funkcje, ćwiczenia

Kobieta ćwicząca mięśnie brzucha

Mięsień poprzeczny brzucha – funkcje i ćwiczenia po ciąży

Kobieta ćwicząca mięsień czworoboczny

Mięsień czworoboczny – lokalizacja, funkcje, ćwiczenia

Biegająca kobieta

Mięśnie nóg – anatomia, funkcje, ćwiczenia

kobieta ćwicząca w lesie

Mięśnie posturalne – czym są, ćwiczenia wzmacniające

ćwiczenia mięśni pośladkowych

Mięśnie pośladkowe – anatomia, przyczyny bólu, ćwiczenia

ćwicząca kobieta

Mięsień trójgłowy ramienia – budowa, przyczepy, ćwiczenia

kobieta w stroju do ćwiczeń

Mięśnie skośne brzucha – anatomia, ból, ćwiczenia

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×