Przejdź do treści

Jak starzeje się wzrok kobiet? Sprawdź, co możesz zrobić, by spowolnić ten proces

Jak starzeje się wzrok kobiet? /fot. Pexels
Jak starzeje się wzrok kobiet? /fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

Wzrok, który umożliwia komunikację z otaczającym światem, starzeje się tak samo jak cały organizm. W jaki sposób się to odbywa i czy niekorzystne zmiany można spowolnić?

Czym jest starzenie? To, jak tłumaczą eksperci, stopniowe, postępujące z wiekiem zmniejszanie się aktywności biologicznej oraz psychicznej organizmu. Dochodzi do osłabienia funkcji regulacyjnych układu nerwowego oraz hormonalnego, a także do zmian w strukturze tkanek, co przejawia się m.in. zmniejszeniem zdolności akomodacyjnej soczewki oka.

Upływ czasu. Co dzieje się z twoim okiem?

Starzenie się wzroku to rozległy proces objawiający się mnogością przemian obejmujących wszystkie struktury tego narządu. Autorzy pracy „Okulistyczne aspekty starzenia się człowieka” tłumaczą, jak te przemiany mogą manifestować się w poszczególnych częściach oka: powieki robią się wiotkie na skutek osłabienia mięśnia okrężnego; tkanka tłuszczowa oczodołu ulega inwolucji (wstecznym zmianom), powodując zapadanie się gałki ocznej; spojówka zaczyna tracić komórki śluzowe, naczynia stają się kruche z tendencją do pękania; gruczoł łzowy zanika, co z kolei skutkuje zmniejszeniem produkcji łez; w twardówce dochodzi do odwodnienia i odkładania się lipidów, natomiast rogówka z wiekiem staje się cieńsza i bardziej płaska, odkładają się w niej sole wapnia i cholesterolu.

Ponadto wraz z upływem czasu soczewka staje się grubsza – to efekt powstawania na jej powierzchni nowych warstw. Proces ten prowadzi do zmniejszenia elastyczności soczewki, czego wyrazem jest starczowzroczność, a przeobrażenia składu białek prowadzą do zmętnienia, czyli zaćmy. Z kolei AMD (ang. age-related macular degeneration) to zwyrodnienie plamki żółtej (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) prowadzące do trwałych zmian w siatkówce i naczyniówce oka. Choroba występuje po 50. roku życia. Badania naukowe sugerują, że z AMD częściej zmagają się kobiety – potwierdziło to ogólnopolskie badanie PolSenior. U kobiet bardziej rozpowszechnione są też zaćma oraz jaskra.

Trzeba koniecznie zwrócić jeszcze uwagę na cukrzycowy obrzęk plamki (DME – ang. diabetic macular edema). W Polsce na cukrzycę choruje blisko 8 proc. osób w wieku 20–79 lat. To prawie 3 mln osób, wśród których – jak dowodzą badania – więcej jest kobiet. Im dłużej trwa choroba, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na DME. Stąd tak istotne znaczenie regularnych badań okulistycznych.

Jak dbać o wzrok?

Zła wiadomość jest taka, że starzenie się narządu wzroku to proces nieunikniony i nieodwracalny. Dobra – że poprzez odpowiedni styl życia i dbanie o wzrok można ten proces spowolnić. Ponieważ zmysł wzroku odgrywa niesamowicie ważną rolę w naszym życiu, kluczowa jest profilaktyka chorób oczu.

Stosuj rozsądną suplementację

Suplement diety zapewniający prawidłowe widzenie powinien zawierać beta-karoten, czyli prowitaminę witaminy A, a także witaminę E (nazywaną „witaminą młodości”). Z badań wynika, że niedobór witaminy E, która jest przeciwutleniaczem, sprzyja rozwojowi AMD. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wybierz preparat bez laktozy oraz glutenu. Pamiętaj, że w przypadku suplementacji ważne jest systematyczne i długotrwałe zażywanie preparatu. Możesz jego skład omówić z zaufanym lekarzem albo farmaceutą.

Beauty
Naturell Beta-Karoten + E, 60 tabletek
12,99 zł

Zapobiegaj urazom i infekcjom

Działania profilaktyczne w okulistyce dotyczą m.in. urazów oraz infekcji oczu. Do urazów dochodzić może w związku z wykonywanym zawodem, dlatego w miejscu pracy należy zakładać okulary ochronne i specjalne osłony. Poza miejscem pracy urazy mogą być spowodowane m.in. przez niektóre sporty oraz promieniowanie ultrafioletowe. Dzieci, jak i dorośli w słoneczne dni zawsze powinni stosować okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Groźne są też infekcje, czyli nabyte zakażenia narządu wzroku. Można im zapobiec, unikając kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Badaj oczy

Starzenie się to proces nieodwracalny, ale dzięki wczesnemu wykryciu i leczeniu schorzeń ostrych oraz przewlekłych można go znacząco spowolnić. Zaleca się, aby kontrolne badania okulistyczne osoba dorosła wykonywała co ok. 1-2 lata. Można częściej, ale nie rzadziej. Nie należy też bagatelizować takich objawów jak pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie oczu, nieostre widzenie, nagłe pogorszenie się widzenia, widzenie podwójnego obrazu, częste bóle głowy. Również dzieci oraz młodzież należy co ok. 2 lata wysyłać na rutynowe badania okulistyczne.

Odżywiaj się zdrowo

Nie pierwszy raz profilaktyka i spowolnienie procesów starzenia opierają się na zdrowym jadłospisie. W profilaktyce AMD badacze ważną rolę przypisują odpowiedniej diecie. Produkty spożywcze powinny obfitować w kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w tłustych rybach oraz olejach. Również luteina i zeaksantyna wykazują działanie ochronne przed szkodliwym oddziaływaniem wolnych rodników tlenu na siatkówkę oka. Luteinę i zeaksantynę znajdziesz np. w żółtku jaja kurzego, jarmużu, szpinaku, sałacie, brokułach, cukinii. Do diety należy też włączyć przeciwutleniacze: witaminę A, E, C.

Sokoli wzrok po borówkach - optometrystka wyjaśnia, ile w tym prawdy

Uważaj na cyfrowe zmęczenie wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku/oczu, zespół oka biurowego, zespół widzenia komputerowego – to różne nazwy dla dyskomfortu będącego skutkiem długotrwałego (tzn. powyżej 2 godzin bez przerw) korzystania z ekranów. Nadmierna ekspozycja na pasmo niebieskofioletowe zwiększa ryzyko wystąpienia AMD. Dlatego podczas pracy przed ekranem należy robić regularne przerwy, pamiętać o mruganiu (a o tym przed komputerem bardzo często zapominamy), a ponadto unikać częstego przebywania w pomieszczeniach ze światłem LED.

 


Bibliografia:

  1. „Okulistyczne aspekty starzenia się człowieka”, Agnieszka Kotarba, Ewa Borowiak, Janusz Czajkowski, Problemy Pielęgniarstwa, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 2014.
  2. Choroby oczu – problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji”, Raport Instytutu Ochrony Zdrowia, Warszawa 2016.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nużeniec - jakie daje objawy? / pexels

Dyskomfort, pieczenie, podrażnienie oczu? Uważaj, to może być nużeniec

Kobieta z ręcznikiem na głowie. Na twarzy ma okulary przeciwsłoneczne

Optometrystka sprawdziła okulary przeciwsłoneczne kupione w sklepie. Jej wnioski przerażają

Kobieta leży na łóżku

Twój mózg co jakiś czas potrzebuje odpoczynku i relaksu. Podpowiadamy, jak to zrobić

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? /fot. Pexels

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? „Algorytm zawiera tyle danych, że lekarz musiałby je zbierać przez całe lata”

Kobieta

Pierwsza pomoc przy urazach oczu przez fajerwerki. Większość osób wykonuje ją źle

Oczy kobiety, Presbiopia oczu

Presbiopia oczu (starczowzroczność) – objawy i leczenie

Kobieta zakrywa się kapeluszem

Optometrystka Justyna Nater: Warto myć powieki, tak samo jak myjemy regularnie zęby. To powinna być standardowa poranna i wieczorna rutyna

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, zdjęcie

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – objawy i leczenie

Okulary ajurwedyjskie. Optometrystka jednoznacznie wypowiada się o „odkryciu roku”

Kobieta kąpie się w morzu

„Soczewki kontaktowe to nie szampon, żeby w razie czego kupić sobie inny w pierwszym lepszym sklepie” – pisze optometrystka Justyna Nater odnośnie używania soczewek na urlopie

Sokoli wzrok po borówkach - optometrystka wyjaśnia, ile w tym prawdy

Borówki panaceum na problemy ze wzrokiem? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater

Bierzesz udział w festiwalach kolorów? Uważaj na oczy - ostrzega optometrystka Justyna Nater

Bierzesz udział w festiwalach kolorów Holi? Uważaj na oczy – ostrzega optometrystka Justyna Nater

Kobiece odbicie w lusterku

Kładziesz na oczy ciepłe woreczki z herbatą? Optometrystka Justyna Nater wyjaśnia, czy to dobry pomysł

Dlaczego nie wolno patrzeć „gołym okiem” na Słońce? Wyjaśnia optometrystka

Niewidomy mężczyzna odzyskał częściowo wzrok dzięki eksperymentalnej terapii. To pierwszy taki przypadek

Niewidomy mężczyzna odzyskał częściowo wzrok dzięki eksperymentalnej terapii. To pierwszy taki przypadek

Rana oka, oparzenie, ciało obce w oku – pierwsza pomoc

Twardówka – budowa, funkcje, zapalenie twardówki oka

Tęczówka – budowa, funkcje i zapalenie tęczówki oka

Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu

Zmysły człowieka – rodzaje, funkcje i ich działanie

Ciało szkliste oka – funkcje, zmętnienie, leczenie

Rogówka oka – budowa, funkcje, uszkodzenie i choroby

Płat potyliczny mózgu – budowa, funkcje, uszkodzenia

Plamka ślepa – czym jest, wpływ na widzenie, test

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×