Przejdź do treści

Jak wybrać dobry i bezpieczny dla dziecka nebulizator? Wyjaśnia specjalistka

Chłopiec z nebulizatorem
Jak wybrać dobry i bezpieczny dla dziecka nebulizator?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nebulizator powinien znaleźć się w każdej apteczce. To najbardziej popularne urządzenie do walki z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Jak wybrać odpowiedni nebulizator? Pisze o tym Anna Bulczak na instagramowym profilu „Zaufaj położnej”.

Przed nami sezon jesienno-zimowy, kiedy po nebulizator sięga się częściej. Inhalacja przydaje się w szczególności, kiedy w domu mamy malucha, który co rusz przynosi z przedszkola zarazki. Jak zaznacza Anna Bulczak autorka profilu „Zaufaj położnej”, dobrze mieć go pod ręką także podczas takich chorób jak mukowiscydoza czy astma. Warto więc wiedzieć, jak wybrać odpowiedni nebulizator, aby nie zaszkodzić dziecku.

Na czym polega nebulizacja?

Jak wybrać dobry i bezpieczny nebulizator?

Specjalistka wyjaśnia, że istnieją dwa najważniejsze aspekty przy wyborze nebulizatora. Jest to sposób, w jaki nebulizator wytwarza aerozol oraz wielkość wytwarzanych cząsteczek.

  1. Aerozol może być wytwarzany na trzy sposobypneumatyczny, siateczkowy i ultradźwiękowy. Jaki zaleca Pan Tabletka? Inhalatory pneumatyczne i siateczkowe.
  2. Wielkość cząsteczek. Dlaczego ma znaczenie? Niewielka ilość dużych czapeczek dostanie się do oskrzeli czy płuc. Zostaną one w jamie ustnej i gardle. Przy częstym stosowaniu np. sterydów lepszym rozwiązaniem są mniejsze cząsteczki.  Uniwersalna wielkość cząsteczek to 5-10 µm – tłumaczy specjalistka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę ?

  • Frakcja respirabilna – określa jaki procent cząsteczek tworzonych przez nebulizator ma właściwy rozmiar – powinna być > 70 proc.;
  • Martwa objętość – ile płynu zostaje w pojemniczku, inaczej ile leku tracimy – wartość powinna być jak najmniejsza!
  • Osprzęt i dobre maseczki – ważne, by nebulizator miał zmienną wielkością cząsteczki albo kilka końcówek. Zwróć uwagę czy ma dodatkowy zestaw maseczek, albo możliwość dokupienia. Sprawdź, czy w zestawie jest irygator na zatoki – dodaje ekspertka.
Jak wybrać idealny nebulizator?

Zaufaj Położnej

„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.

Profil obserwuje obecnie ponad 25 tys. osób.

View this post on Instagram

Jak wybrać nebulizator? ?  W aptecznej wyprawce dla Malucha to must-have! Ale jak wybrać dobrze, by nie zaszkodzić dziecku? ? Na początek trzeba sobie zdać sprawę, co to jest nebulizator! ? Dostarcza on lek do dróg oddechowych twojego Malucha?.  Używamy tego podczas przeziębień, infekcji dróg oddechowych, ale też podczas przewlekłych chorób układu oddechowego – mukowiscydoza, astma ? Dlaczego wybór odpowiedniego  nebulizatora jest ważny? Ma on spełniać określone funkcje ➡️ nawilżać, rozrzedzać wydzielinę, oczyszczać, dostarczyć lek do dróg oddechowych ? Nebulizatory różnią się wyglądem, ceną… ale też sposobem w jaki wytwarzają potrzebny aerozol i wielkością wytwarzanych cząsteczek –  i to są dwa, bardzo ważne aspekty na które warto zwrócić uwagę❗️? ? Aerozol może być wytwarzany na trzy sposoby -pneumatyczny, siateczkowy i ultradźwiękowy. Jaki zaleca @pantabletka ? Inhalatory pneumatyczne i siateczkowe ? ? Wielkość cząsteczek. Dlaczego ma znaczenie?  Niewielka ilość dużych czapeczek dostanie się do oskrzeli, czy płuc. Zostaną one w jamie ustnej i gardle.  Przy częstym stosowaniu np. sterydów lepszym rozwiązaniem są mniejsze cząsteczki.  Uniwersalna wielkość cząsteczek to 5-10 µm O co jeszcze  warto zapytać przy zakupie❓ ? Frakcja respirabilna – określa jaki % cząsteczek tworzonych przez nebulizator ma właściwy rozmiar – powinna być > 70% ? Martwa objętość – ile płynu zostaje w pojemniczku, inaczej ile leku tracimy – wartość powinna być jak najmniejsza! ? Osprzęt i dobre maseczki – ważne, by nebulizator miał zmienną wielkością cząsteczki  albo kilka końcówek. Zwróć uwagę czy ma dodatkowy zestaw maseczek, albo możliwość dokupienia. Sprawdź, czy w zestawie jest irygator na zatoki. Temat aptecznego sprzętu dla Malucha to nie łatwa i ważna sprawa! Większość z nas się na tym nie zna i nie jest świadoma co jest ważne Warto być uważnym, by jak najlepiej pomóc naszemu Maluchowi ❤️. Już jutro warsztaty z @pantabletka , ekspertem którego przedstawiać nie trzeba! Info i zapisy ➡️ link w bio 🙂 A Ty jak kompletujesz sprzęt apteczny? ?

A post shared by Szkoła Rodzenia ??ONLINE (@zaufajpoloznej) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Coraz więcej osób doświadcza choroby wypoczynkowej - na zdjęciu dziewczyna w krótkim topie i spódnicy w grochy, w tle tropikalna zielona roślinność – Hello Zdrowie

Masz tendencję do chorowania podczas wakacji? Oto możliwe przyczyny choroby wypoczynkowej

Złamany nos – objawy i leczenie. Co robić w przypadku urazu?

Zupa z owczych płuc i macierzanki, pestki śliwki namoczone w winie, rosół, opium i kokaina. Jak kiedyś leczono astmę

„Słyszałam, że nie dożyję osiemnastki” – mówi Anna Bubrowska, która choruje na mukowiscydozę

Ból zatok – jak sobie z nim radzić? Leki i domowe sposoby. Kiedy do lekarza?

Woda morska – do oczyszczania nosa i łagodzenia infekcji nie tylko u małych dzieci

„Przekonanie, że większe i głębsze oddechy lepiej dotleniają organizm, jest błędne” – mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska zajmująca się pracą z oddechem

Kobieta kładzie niemowlę do łóżeczka

Niezwykły projekt polskich uczniów. Stworzyli kamizelkę wykrywającą zanik oddechu u noworodka

Wsłuchaj się w swój oddech. Może on wiele powiedzieć o twoim stanie zdrowia

Jak polskie uzdrowiska zarabiają na smogu? Paulina Górska przedstawia wyniki najnowszego badania

Jak polskie uzdrowiska zarabiają na smogu? Paulina Górska przedstawia szokujące wyniki najnowszego badania

Dlaczego wirusy atakują zimą? Wyjaśnienia naukowców zaskakują / pexels

Dlaczego wirusy atakują właśnie zimą? Wyjaśnienia naukowców zaskakują

W tężni solankowej zadbasz o swoje zdrowie? Poznaj jej niezwykłe właściwości i zastosowanie

Przeziębienie u kobiety / istockphoto.com

Czego nie powinnaś robić, gdy jesteś przeziębiona?

Kobieta

Jak oddychać? Kasia Bem przedstawia proste ćwiczenie, które czyni cuda

Kobieta

Stresujesz się? Oddychaj! Kasia Bem radzi, jak w prosty sposób się rozluźnić

Dlaczego powinniśmy oddychać przez nos? Jak robić to prawidłowo?

Uczucie ucisku w szyi – jak się go pozbyć?

Stridor, czyli świst przy oddychaniu, którego nie warto bagatelizować!

ECMO – urządzenie, które daje płucom i sercu czas na regenerację lub przeszczep

Skala MRC – co mierzy, gdzie jest stosowana, jak przebiega badanie?

Nagłośnia – rak i zapalenie nagłośni. Czym różni się choroba krtani od zapalenia nagłośni?

Wirus RVS atakuje coraz więcej dzieci

Jest lek, który pokona wirusa RSV. Niebezpieczny patogen najbardziej zagraża niemowlętom i małym dzieciom

Karboksyhemoglobina, fiolka krwi

Karboksyhemoglobina – badanie i interpretacja wyniku, objawy zatrucia tlenkiem węgla

Dziecko na badaniu krtani

Krup – objawy zapalenia krtani u dziecka i sposoby leczenia