Przejdź do treści

Do czego służy nebulizator i kiedy się go stosuje?

Jak wybrać idealny nebulizator?
Jak wybrać idealny nebulizator?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jest jedną z inwestycji, których musi dokonać większość rodziców ze względu na swoje dzieci. Nebulizator jest aktualnie najbardziej popularnym urządzeniem do walki z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Czym jest nebulizator i co odróżnia go od inhalatora? Jak się go używa? Czym kierować się przy zakupie?

Co to jest nebulizator?

Nebulizacja jest zabiegiem, który bez problemu można przeprowadzić w domu. Daje możliwość nowoczesnej inhalacji, z której można korzystać profilaktycznie lub w leczeniu chorób układu oddechowego. Urządzenie, które do tego służy, nosi nazwę nebulizatora. Za jego pomocą aerozol jest dostarczany bezpośrednio do dróg układu oddechowego i łagodzi podrażnienia wynikające z choroby. Nebulizatorem może być zarówno inhalator pneumatyczny, membranowy, jak i ultradźwiękowy.

Nebulizatory od zwykłych inhalatorów różnią się przede wszystkim tym, że są zdecydowanie prostsze w obsłudze. Wszystko dzięki temu, że nie jest konieczna koordynacja wdechu z jednoczesnym uwolnieniem wskazanej dawki leku. Jest to szczególnie przydatne w inhalacji dzieci i osób starszych, a także w przypadku leczenia chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, mukowiscydozę.

Nebulizatory – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nebulizatorów. Różnią się między sobą budową, sposobem użytkowania, parametrami i oczywiście ceną.

Nebulizatory ultradźwiękowe – mgiełka z lekarstwem powstaje na skutek oddziaływania fal ultradźwiękowych i jest zdecydowanie gęstsza. Nebulizatory ultradźwiękowe pracują znacznie ciszej, są lżejsze i wydajniejsze od innych urządzeń tego typu. Jednak ich główną wadą jest to, że za ich pomocą nie można podawać niektórych leków.

Nebulizatory pneumatyczne – zwane są inaczej tłokowymi lub kompresorowymi. Mgiełka tworzona jest za sprawą sprężonego powietrza, które przepływa przez dyszę. Nebulizatory pneumatyczne wyposażone są w kompresor, przez który pracują znacznie głośniej, niż nebulizatory ultradźwiękowe. Są jednak zdecydowanie tańsze, a co najważniejsze, można dzięki nim podawać wszystkie leki.

Nebulizatory membranowe – zamontowana jest w nich specjalna wibrująca membrana. Włączenie urządzenia powoduje drgania, dzięki którym lek przepuszczany jest przez mikrometrowe otwory w membranie, co powoduje powstanie aerozolu. Za pomocą nebulizatora tego typu można podawać wszystkie leki. Na jego korzyść przemawia też cicha praca. Wadą z kolei jest wysoka cena i fakt, że co jakiś czas trzeba zmieniać zużytą membranę, która dość dużo kosztuje.

Przed zakupem nebulizatora warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • wskaźnik MMAD (wielkość kropli, jakie są rozpylane przez urządzenie),
  • pojemność rezydualną (ilość leku, który pozostaje w urządzeniu po zabiegu; wskaźnik powinien być jak najmniejszy),
  • czas nebulizacji (im krótszy, tym lepiej),
  • wydajność sprężarki,
  • łatwość czyszczenia urządzenia.

Nebulizator — jak go używać?

Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi podaną na opakowaniu oraz zaleceniami dotyczącymi dawkowania lekarstwa do inhalacji. Zanim rozpocznie się nebulizację, należy przyjąć odpowiednią postawę, czyli usiąść lub położyć się w taki sposób, by głowa była lekko odchylona do tyłu. Następnie należy przyłożyć maskę do twarzy w taki sposób, by dokładnie do niej przylegała. Dzięki temu lek nie będzie się ulatniał i trafi bezpośrednio do dróg oddechowych. W trakcie całego zabiegu powinno się pamiętać o wykonywaniu głębokich, powolnych wdechów.

Nebulizacja trwa zazwyczaj 10-20 minut. Jej finalny czas zależy od tego, czy do nebulizatora zostało wlane samo lekarstwo, czy lekarstwo z roztworem soli fizjologicznej. Po zakończeniu inhalacji powinno się przemyć twarz i przepłukać jamę ustną. Następnie należy rozkręcić urządzenie, dokładnie umyć wszystkie elementy i pozostawić je do dokładnego wyschnięcia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.