Przejdź do treści

Jak wygląda badanie GBS? Na czym polega i jak się do niego przygotować?

Kobieta podczas badania w kierunku wykrycia GBS.
Yakobchuk Olena/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ćwicz kręgosłup - to proste!
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
„Hashimoto nie jest wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej”. O zależności pomiędzy hashimoto a dietą eliminacyjną, rozmawiamy z endokrynolożką i dietetyczką
Wiosenna pizza na zielonym spodzie
kobieta nurkująca w wodzie
Freediving – podwodna medytacja
lekarka Małgorzata Ponikowska
„Selen to czarny koń wśród suplementów w chorobie Hashimoto”. Lekarka Małgorzata Ponikowska o wspomaganiu chorób tarczycy selenem

Co piąta kobieta w ciąży w Polsce jest nosicielką bakterii paciorkowca GBS. Profilaktykę i badania GBS zaleca się wszystkim przyszłym mamom, ale nie tylko.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

GBS to skrócona nazwa paciorkowca grupy B, zwanego też Streptococcus agalactiae.  Bakteria ta występuje u wielu osób (10–30% kobiet jest bezobjawowymi nosicielami), a jej naturalnym środowiskiem są drogi rodne kobiety oraz dolny odcinek układu pokarmowego.

baketrie candida w 3D

Czym jest GBS? Kiedy może być niebezpieczny?

GBS w normalnych warunkach nie powoduje żadnych przykrych dolegliwości, jednak kolonizacja tej bakterii w drogach rodnych kobiety spodziewającej się dziecka może być niebezpieczna. W czasie ciąży mikroflora w drogach rodnych kobiety stwarza idealne warunki do rozmnażania się bakterii GBS. Paciorkowiec z grupy B może zostać przeniesiony na noworodka w trakcie porodu, kiedy maluszek, przedostając się przez kanał rodny, zachłyśnie się zakażonym płynem owodniowym.

Obecność bakterii GBS w pochwie może wywołać zakażenie wewnątrzmaciczne płodu, a także rozwój niebezpiecznych infekcji u noworodka. Niepożądane bakterie paciorkowca mogą stać się przyczyną powikłań w trakcie ciąży i powodem licznych problemów okołoporodowych.

W 70% przypadków kobiet w ciąży, u których wykryto GBS, dochodzi do przeniesienia paciorkowców grupy B na dziecko. Bakterie te najczęściej osiedlają się w jamie ustnej, w pępku czy uszach maluszka. Dobrą wiadomością jest fakt, że w czasie przebywania dziecka w macicy dochodzi do przekazania mu matczynych przeciwciał, które chronią noworodka przed infekcją. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach np. u wcześniaków może dojść do zakażenia, ponieważ ich organizmy nie rozwinęły się na tyle, by móc zwalczyć paciorkowca.

Zakażenie w pierwszym tygodniu życia dziecka może być przyczyną chorób układu oddechowego, zapalenia płuc czy posocznicy. Jeżeli do zakażenia dojdzie w późniejszym czasie, może skutkować to gorączką, osłabieniem, zapaleniem opon mózgowych, posocznicą czy chorobami układu oddechowego.

Paciorkowiec z grupy B stanowi również wyjątkowe niebezpieczeństwo dla pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby lub osób starszych, u których występuje znaczne upośledzenie odporności. GBS może powodować niebezpieczne zakażenia kości, stawów, płuc, dróg moczowych czy też posocznicę.

GBS – badanie, które może uratować życie dziecka

Wczesne wykrycie obecności w drogach rodnych paciorkowca z grupy B jest dziś możliwe i w pełni dostępne dzięki wypracowanym metodom diagnostycznym i odpowiedniej profilaktyce. Do rozpoznania bakterii u kobiet stosowane jest badanie GBS (Group B Streptococcus).

Badanie GBS to test mikrobiologiczny, który ma na celu wykrycie bakterii paciorkowca z grupy B w drogach rodnych kobiety.

Badanie w kierunku nosicielstwa paciorkowca z grupy B jest wykonywane rutynowo u wszystkich kobiet w ciąży. Jego przeprowadzenie zaleca się nie wcześniej niż pięć tygodni przed planowaną datą porodu, czyli pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Warto zadbać o aspekt higieniczny pochwy oraz nie współżyć na dobę przed wizytą u ginekologa. Polega ono na pobraniu jednego wymazu z przedsionka pochwy i jednego z rejonu odbytu.

Próbka wydzieliny z pochwy pobrana przez lekarza jest następnie poddawana ocenie mikrobiologicznej. Pobrane próbki umieszczane są na specjalnej płytce. Specjalistyczne oprzyrządowanie umożliwia identyfikację bakterii po mniej więcej pięciu dniach.

Zobacz także

GBS dodatni – co oznacza?

Jak interpretować wyniki testu GBS? Jeśli wyniki badania GBS są negatywne, przyszła mama może być spokojna – nie ma bakterii paciorkowca z grupy B. Dodatni GBS oznacza, że w organizmie kobiety znajdują się niepożądane bakterie i konieczne jest podjęcie antybiotykoterapii podczas porodu, o ile pacjentka nie skarży się na dolegliwości związane z infekcją. GBS dodatni może oznaczać jedynie nosicielstwo, nie chorobę.

W przypadku stwierdzenia nosicielstwa bakterii paciorkowca stosowana jest antybiotykoterapia, polegająca na dożylnym podawaniu lekarstw podczas porodu, które mają na celu zapewnienie ochrony dziecku.

U 3 na 4 kobiet, które mimo dodatniego wyniku GBS nie podjęły stosownego leczenia, dochodzi do przeniesienia drobnoustrojów przez jamę ustną noworodka do jego do układu oddechowego i pokarmowego. Konsekwencje braku podjęcia antybiotykoterapii mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Każda świadoma przyszła mama powinna wykonać badanie GBS dla dobra swojego oraz dziecka. Warto pamiętać, że partnerzy zakażonych bakterią kobiet również mogą być nosicielami paciorkowca.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

kobieta ciąża

Planujesz ciążę? Przygotowania zacznij już dziś

jak schudnąć po ciąży

„Pociążowa oponka” nie zniknie od robienia brzuszków. Kasia Bigos krok po kroku wyjaśnia, jak schudnąć po ciąży

Jestem ciągle zmęczona. Dlaczego? Jakie mogą być przyczyny?

„Mieliście rację” – Amy Schumer szczerze o porodzie i pierwszych chwilach z synem

Mamy fragment książki Małgorzaty Rozenek-Majdan o in vitro. Przeczytaj historię Artura i Moniki

kobieta w ciasnym pomieszczeniu

Klaustrofobia – na czym polega schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

znudzone dziecko

ADHD – czym się objawia i kogo dotyka najczęściej?

„Poród ma IV okresy”. Jak długo trwa rodzenie dziecka? Pisze ginekolog Wojciech J. Falęcki

kobieta trzymająca się za bolący prawy bark

Ból stawów barkowych, czyli objaw o charakterze miejscowym i rzutowanym – domowe sposoby walki z dolegliwością

Amy Schumer

Amy Schumer urodziła! „Nasze królewskie dziecko przyszło na świat”

Kobieta siedzi po turecku na biurku i medytuje. Przed nią stoi na biurku laptop, za nią regał z książkami, fotel i okno

5 biurowych trików, które ratują kręgosłup

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega ten zabieg i czy jest skuteczny?

Kobieta cierpiąca na obsesję korzysta z telefonu komórkowego

Obsesja – jak może się objawiać? Czy leczenie może pomóc pozbyć się obsesji?

kobieta siedząca na łóżku trzymająca się za lędźwie

Co może oznaczać ból w kościach? Przyczyny, charakter, sposoby łagodzenia dolegliwości

„Nieprawdą jest, że to defekt, z którym borykają się głównie kobiety w ciąży” – dermatolog Michał Rogowski-Tylman o rozstępach na udach

Pink

Pink po raz pierwszy o poronieniu. „Czułam, że moje ciało mnie nienawidzi”

alergolog

Lekarz alergolog – kim jest, czym się zajmuje i jak wygląda wizyta?

Hemoroidy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

„Ważne jest zrozumienie przez kobiety, że ich ciała mają wszystko, co potrzebne do urodzenia dziecka” – mówi położna Izabela Dembińska

Nadmierna potliwość to sygnał od organizmu, że coś ci dolega. Poznaj 7 rzeczy, o których informuje twój pot

Osoba cierpiąca na osteomalację

Czym jest osteomalacja? Poznaj objawy choroby i dowiedz się, jakie leczenie można zastosować

Kobieta na wizycie u lekarza na badaniu profilaktycznym

Badania profilaktyczne – jak często je wykonywać? Najlepszy sposób na kontrolę stanu zdrowia