Przejdź do treści

Wścieklizna u ludzi – objawy, leczenie, profilaktyka zakażenia

Osoba w rękawiczkach trzyma szczepionkę na wściekliznę
Fot. Tobias Arhelger/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych dla ludzi chorób zakaźnych odzwierzęcych (tzw. zoonoz). Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, a skutkiem w niemal 100 proc. przypadków jest śmierć. Wirus wścieklizny atakuje przede wszystkim układ nerwowy. Nie ma skutecznego leku na wściekliznę, dlatego w celach profilaktycznych stosuje się szczepienia. Sprawdź, jak rozpoznać, że zwierzę jest chore na wściekliznę i jakie są objawy wścieklizny u ludzi.

Wścieklizna u ludzi może wystąpić po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem, które jest nosicielem wirusa. Zagrożenie stwarzają zwierzęta dzikie (lisy, jenoty, nietoperze, gryzonie), a także domowe psy i koty, u których nie wykonuje się szczepień.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu wścieklizny umiera około 60 tysięcy osób. Wirus wścieklizny występuje na całym świecie, choć najwięcej przypadków wścieklizny u człowieka odnotowuje się w Indiach i w krajach Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji. W Polsce ostatnie dwa przypadki  wścieklizny u ludzi odnotowano w 2000 i 2002 roku – była to 59-letnia kobieta, którą ugryzł jej kot oraz 28-latek, u którego nie znaleziono przyczyn zakażenia. Chorzy nie byli zaszczepieni na wściekliznę.

wściekły pies

Jak można zarazić się wścieklizną?

Zarażenie wścieklizną następuje w momencie kontaktu uszkodzonej skóry człowieka ze śliną chorego zwierzęcia. Jest to choroba wywoływana przez wirusa RNA z rodziny Rhabdoviridae, z rodzaju Lyssavirus, który posiada kilka biotypów, z czego wszystkie są niebezpieczne dla człowieka. Z rany po ukąszeniu przenosi się on do mięśni szkieletowych, gdzie intensywnie się namnaża. Następnie przedostaje się przez włókna nerwowe do rdzenia kręgowego i mózgu. Wirus wścieklizny może się dostać do organizmu również poprzez kontakt śliny chorego zwierzęcia z lekkim otarciem naskórka u człowieka.

Jakie są objawy wścieklizny u ludzi?

Okres inkubacji wirusa wścieklizny u ludzi trwa zazwyczaj od 20 do 90 dni, jednak w rzadkich przypadkach rozwinięcie się pełnoobjawowej choroby może trwać nawet rok.

Pierwsze objawy wścieklizny u człowieka to:

  • pieczenie i mrowienie w miejscu ugryzienia,
  • ból głowy
  • drażliwość,
  • utrata apetytu,
  • pogorszenie samopoczucia,

Kolejna faza choroby zwana jest neurologiczną. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z wścieklizną porażenną, czy mózgową, objawy będą inne.

 

Gdy pojawią się objawy kliniczne, choroba niemal zawsze nieuchronnie prowadzi do śmierci. W przebiegu wścieklizny można wyróżnić pięć kolejnych faz: okres inkubacji, prodromalny, faza ostrych objawów neurologicznych, śpiączka i śmierć. W jednym z badań 98 proc.chorych w momencie przyjęcia do szpitala rozwinęło już ostrą fazę neurologiczną

Anna Moniuszko, Adam Garkowski - „Wścieklizna – niedoceniane zagrożenie”

Wścieklizna mózgowa występuje u 80 proc. przypadków. Jej objawy to:

  • nadmierne pobudzenie lub porażenie,
  • mimowolne skurcze mięśni: przepony, krtani i gardła
  • ślinotok,
  • światłowstręt,
  • wodowstręt,
  • zaburzenia świadomości,
  • niekiedy także omamy
  • rozszerzenie źrenic,
  • toczenie piany z ust.

Wśród objawów wścieklizny porażennej wymienia się:

  • niedowład i osłabienie mięśni,
  • rozprzestrzenianie się niedowładu od miejsca ugryzienia na kolejne obszary ciała
  • brak wodowstrętu i zburzeń świadomości.

Po około 10 dniach od wystąpienia objawów wścieklizny osoba chora zapada w śpiączkę i umiera. W wyniku wścieklizny u ludzi umiera niemal 100 proc. przypadków, dłużej przeżywają pacjenci z wścieklizną porażenną.

Rozpoznanie wścieklizny u człowieka opiera się na stwierdzeniu prawdopodobieństwa zakażenia na podstawie wywiadu epidemiologicznego. Obserwuje się także złapane zwierzę lub przeprowadza jego pośmiertne badanie mózgu w celu stwierdzenia obecności wirusa wścieklizny. Badanie na wściekliznę u człowieka również wykonuje się tylko pośmiertnie za pomocą próby biologicznej i testów serologicznych.

 

Ptasia grypa

Leczenie wścieklizny u ludzi

Po wystąpieniu możliwości zakażenia wirusem wścieklizny – ugryzieniu lub kontaktu uszkodzonej skóry ze śliną dzikiego zwierzęcia – należy dokładnie umyć wodą z mydłem powstałą ranę lub skórę w miejscu, gdzie doszło do oślinienia lub zadrapania. Następnie trzeba zdezynfekować ją środkiem ze spirytusem i udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Leczenie wścieklizny u ludzi, u których nie wystąpiły objawy choroby, polega na podjęciu próby uodpornienia bierno-czynnego. W tym celu stosuje się serię (5 dawek) szczepionki oraz surowicę (antytoksynę), która posiada w swoim składzie przeciwciała. Dzięki temu osoba chora jest chroniona do czasu uzyskania odporności czynnej.

Leczenie wścieklizny u pacjentów z objawami choroby polega jedynie na ich łagodzeniu. Nie jest znany żaden skuteczny lek na wściekliznę. Odnotowano tylko kilka przypadków całkowitego wyzdrowienia człowieka.

Przełomem miała być eksperymentalna terapia, którą zastosowano w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych u nastolatki ugryzionej przez nietoperza. Wprowadzono ją w stan śpiączki farmakologicznej i podawano leki przeciwwirusowe. Leczenie wścieklizny powiodło się, a zastosowany schemat nazwano „protokołem Milwaukee”. Próby terapii kolejnych osób za pomocą tej metody, poza jednym przypadkiem, okazały się nieskuteczne, dlatego ten sposób leczenia nie jest już wykorzystywany.

 

Kobieta w staniku czule tuląca kota

Szczepionka na wściekliznę, profilaktyka

Skuteczną metodą zapobiegania zakażeniu jest szczepionka na wściekliznę. Jest ona zalecana przede wszystkim osobom, które są szczególnie narażone na kontakt z chorymi zwierzętami lub ich padliną (wirus wścieklizny jest odporny na procesy gnilne) oraz osobom, które wyjeżdżają do Indii oraz do krajów Ameryki Południowej i Afryki. Zalecane jest przyjęcie 3 dawek w schemacie 0–7–21 (28). Po roku podaje się dawkę uzupełniającą, a raz na 5 lat dawkę przypominającą.

Po kontakcie z chorym zwierzęciem osoby wcześniej szczepione otrzymują dwie dawki szczepionki w ciągu 3 dni od możliwego zakażenia.

Powikłania po szczepieniu na wściekliznę

Po przyjęciu szczepionki na wściekliznę u niektórych osób mogą pojawić się lekkie dolegliwości, rzadziej występują objawy ogólne takie jak:

  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • bolesność,
  • świąd w miejscu podania szczepionki,
  • bóle głowy,
  • problemy ze snem,
  • ból brzucha,
  • kołatanie serca.

"Szczepionka przeciw wściekliźnie to szczepionka inaktywowana, zawiera zabitego wirusa namnażanego w linii komórek. Szczepienie wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) o charakterze miejscowym. Sporadycznie zgłaszano ciężkie odczyny neurologiczne, ale brak jest dowodów na ich związek z podaniem szczepionki”

Państwowy Zakład Higieny szczepienia.pzh.gov.pl.

Elementem profilaktyki występowania wścieklizny u ludzi jest również szczepienie zwierzat. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. W rejonach zagrożonych wścieklizną zaleca się także szczepienia kotów i zwierząt gospodarskich narażonych na kontakt np. z lisami czy kunami.

Jak rozpoznać, że zwierzę jest chore na wściekliznę

U psów objawy wścieklizny to niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, jedzenie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia. Z kolei koty cierpią na podobne objawy, jednak chowają się, uciekają, wciąż miauczą i zachowują się agresywnie. Śmierć w wyniku wścieklizny u kota poprzedzona jest często porażeniem kończyn.

U dzikich zwierząt nasz niepokój powinna wzbudzić utrata wrodzonego naturalnego lęku przed człowiekiem. Objawem choroby może być także agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta i ludzi. U nietoperzy charakterystyczna jest utrata zdolności latania, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, a także aktywność w dzień – niespotykaną u tych zwierząt.

Bibliografia:

  1. Polska Rada Konsultacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących https://www.esccap.pl/category/zagadnienia/choroby-odzwierzece/.
  2. Smreczak M., Żmudziński J. F., Aktualne zagrożenia wścieklizną w Europie i na świecie, Medycyna Weterynaryjna,  2019, 75, 545-548.
  3. Główny Inspektorat Weterynarii, www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wscieklizna [dostęp: 20.06.2023].

 

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.