Przejdź do treści

Jak złagodzić objawy migreny? Farmaceutka Zofia Winczewska ma kilka propozycji

Migrena u kobiety / istockphoto.com
Migrena u kobiety / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból głowy może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Gdy czujesz ten nieznośny ucisk w skroniach, jest ci wszystko jedno. Często do migreny dochodzi także światłowstręt. W rezultacie marzysz tylko o tym, by położyć się do łóżka i szczelnie przykryć kołdrą. Niestety, ból głowy nie zwalnia nas z pracy. Musisz więc radzić sobie z nim w inny sposób. Jaki? Skorzystaj z rad farmaceutki.

Farmaceutka pomagająca w racjonalnej suplementacji, blogerka, szkoleniowiec – tak o sobie mówi mgr Zofia Winczewska. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych, a jej konta na Instagramie i Facebooku obserwuje coraz więcej osób. Do sieci trafił właśnie post, w którym mgr Winczewska opisuje sposoby na zniwelowanie bólu migrenowego

Migrena – jak ją zwalczyć?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Zdrowie okiem farmaceuty ? (@zosia_winczewska)

Migrena – suplementacja mikroskładników

„Mimo, że migrena nie jest schorzeniem zagrażającym życiu, wpływa na obniżenie jakości życia, a niekiedy wręcz upośledza funkcjonowanie w życiu społecznym czy zawodowym. Czy można zapobiegać napadom migreny? Albo zmniejszać nasilenie napadów?

Jako że doraźne leczenie migreny jest powszechnie znane (za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także tryptanów), dziś chciałabym napisać Wam kilka słów na temat suplementacji niektórych mikroskładników w zapobieganiu migreny. Co wiemy? Choć nadal potrzeba większych, kontrolowanych badań w tym obszarze, mamy już kilka wartościowych konkluzji:

1. Koenzym Q10 (100 mg dziennie) może zmniejszać liczbę dni migrenowych i skracać czas ich trwania.
2. Połączenie koenzymu Q10 z kurkuminą może zmniejszać częstotliwość, nasilenie i czas trwania migreny (podawano 300 mg Q10 i 80 mg kurkuminy przez 8 tygodni).
3. Witamina B2 (ryboflawina) – może zmniejszać liczbę ataków migreny (podawano 200-400 mg dziennie przez 3-6 miesięcy).
4. Witaminy: B12, B6 oraz kwas foliowy (B9) ich uzupełnianie może mieć korzystny wpływ na przebieg migreny, szczególnie w migrenach z tzw. aurą. W badaniach suplementacja tych składników zmniejszyła częstość występowania migren oraz nasilenie bólu głowy (podawano odpowiednio 400 mcg B12, 25 mg B6 oraz 2 mg kwasu foliowego przez 6 miesięcy).
5. Witamina E – może zmniejszać nasilenie bólu głowy, zwłaszcza przy migrenie menstruacyjnej.

Ponadto wiele pacjentek doświadcza nasilenia bólu głowy nawet po krótkotrwałym odstawieniu tryptanów i NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tj. ibuprofen). Podawanie witaminy E zmniejszyło ból głowy związany z odstawieniem leków (podawano witaminę E w dawce 400 j.m. przez 5 dni podczas menstruacji przez 3 cykle)” – wyjaśnia mgr Zofia Winczewska, farmaceutka.

Migrena – sposoby na ból

W komentarzach pod postem inna znana w mediach społecznościowych farmaceutka, mgr Anna Wyrwas z „Będąc Młodym Farmaceutą” zapytała o wpływ magnezu na ból głowy. „Najlepiej wypada cytrynian w dawce 600 mg i siarczan mg dożylnie (1000 mg)” – odpowiedziała mgr Winczewska.

Suplementacja naprawdę działa. „Mi suplementację koenzymem Q10 i wit. B12 poleciła lekarz rodzinna i po ponad pół roku faktycznie jest lepiej i migreny występują rzadziej” – pisze jedna z użytkowniczek.

Następnym razem nie czekaj aż migrena pokaże swoją całą moc. Zacznij suplementować mikroskładniki już teraz.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.