Przejdź do treści

Jaki wpływ ma niewłaściwa postawa na ból głowy? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Kobieta stoi, ma zamknięte oczy
Jaki ma wpływ niewłaściwa postawa na ból głowy?/ Pexels, fot. Rachel Claire
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Znów dzień zaczynasz z bólem głowy? Z twojej torebki niepostrzeżenie zniknął kolejny blister leków przeciwbólowych? Przyjrzyj się swojej postawie ciała! To, jak siedzisz, ma ogromne znaczenie. Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk. 

Ból głowy powszechnym schorzeniem

Na bóle głowy o różnym stopniu nasilenia cierpi nawet 90 proc. Polaków, z czego 12 proc. to osoby, u których zdiagnozowano migrenę. Przyczyn bólu głowy jest mnóstwo. Warto więc przyjrzeć się tym najpopularniejszym i uwolnić się od ciągłego bólu głowy. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk, autorka profilu „Rehab.fizjo” w mediach społecznościowych.

Przyczyny bólu głowy

Ból głowy może złapać nas o każdej porze dnia. Najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy jesteśmy zmęczeni, głodni, odwodnieni, kiedy łapie nas przeziębienie, mamy stan podgorączkowy lub zmienia się ciśnienie atmosferyczne. Co jeszcze może przyczynić się do tego, że „pęka” nam głowa?

Przyczyn bólu głowy jest wiele.

  • Jednym z nich jest reakcja na stres.
  • Jednak najczęstsze to: złe siedzenie np. ze zgarbioną głową i sposób patrzenia na telefon

– wymienia Mikołajczyk.

Kobieta trzyma się za szyję

Praca za biurkiem a ból głowy

Nie tylko wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora może powodować ból głowy. Jak tłumaczy fizjoterapeutka, największy wpływ w tej sytuacji ma nasza niewłaściwa postawa.

Wysuwanie jej (głowy – dop. red.) mocno do przodu powoduje wzmożone napięcie mięśniowe z tyłu głowy i osłabienie mięśni.

Mało kto wie, ale z tyłu głowy – to znaczy od podstawy czaszki do samego czoła – rozciąga się czepiec ścięgnisty. Jest to wspólne ścięgno dla mięśni podpotylicznych i skroniowych. Jest zrośnięty ściśle ze skórą głowy i okostną

– wyjaśnia ekspertka.

Mikołajczyk opisuje także, że napięciowy ból głowy można zwalczyć ćwiczeniami. Ważne także, aby prawidłowo się poruszać, czyli „mieć głowę w linii osi kręgosłupa”, dodaje specjalistka. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Rehab.fizjo, czyli Magdalena Mikołajczyk

Magdalena Mikołajczyk to fizjoterapeutka, która – jak sama pisze – pomaga aktywnym fizycznie ćwiczyć świadomie, bez zbędnych kontuzji. Profil „Rehab.fizjo” prowadzony przez Mikołajczyk obserwuje coraz więcej osób.

View this post on Instagram

Dlaczego boli głowa? Kliknij dwa razy w ekran i zostaw serce na znak że czytasz i jesteś❤️.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Przyczyn bólu głowy jest wiele??. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️Jednym z nich jest reakcja na stres. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️Jednak najczęstsze to złe siedzenie np. ze zgarbioną głową ?i sposób patrzenia na tele. Wysuwanie jej mocno do przodu powoduje wzmożone napięcie mięśniowe z tyłu głowy i osłabienie mięśni. Mało kto wie ale z tyłu głowy to znaczy od podstawy czaszki do samego czoła rozciąga się czepiec ścięgnisty. Jest to wspólne ścięgno dla mięśni podpotylicznych i skroniowych. Jest zrośnięty ściśle ze skórą głowy i okostną.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ✔Napięciowe bóle głowy można zmniejszyć przez odpowiednie ćwiczenia. Poza tym należy się prawidłowo poruszać. Co to znaczy prawidłowo się poruszać? Mieć głowę w linii osi kręgosłupa.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ??‍♀️Ćwiczenia omawiam na blogu! Są to ćwiczenia, które zadaje moim pacjentom w gabinecie. Uczą się ich i są bardzo bardzo zadowoleni. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ✨ Moją misją jest wspierać osoby, które spełniają swoje marzenia ciężko, pracują przed biurkiem i czują że osiągają sukces kosztem swojego zdrowia. Nie chcę abyś się tak czuli – abyś Ty się tak czuł więc dzielę się wiedzą, doświadczeniem klinicznym mojej kilkuletniej pracy. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ??‍♀️Jestem bardzo ciekawa jak to jest u ciebie. Czy wprowadzasz już jakiś nawyk dbania o kręgosłup szyję i ramiona? A co powiesz na bezpłatny webinar na którym podsumuje my całą wiedzę na ten temat? Jesteście chętni dajcie znać! Myślałam też o zrobieniu wyzwania pięciodniowego– gdzie pozbędziemy się spięcia mięśni i wyprostujemy ciało?! Daj znać czy to jest dla ciebie interesujące. Jeżeli będziecie chętni to ja oczywiście to zorganizuje dla was.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #góry #tatry #szyja #ćwiczenia #aktywnie #polskakobieta #bólgłowy #ciało #dbamozdrowie #zdrowie #odporność #głowa #forma #październik #magdalenamikołajczyk #matazmegii #ćwiczświadomiezfizjo #natural #zakopane #biegaczka #treningbiegacza #kręgosłup #webinar #joga #równowaga

A post shared by Magdalena Mikołajczyk (@rehab.fizjo) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.