Przejdź do treści

Jest szansa na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Może w tym pomóc jedno, podstawowe badanie

Jest szansa na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Może w tym pomóc jedno, podstawowe badanie
Jest szansa na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Może w tym pomóc jedno, podstawowe badanie / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do tej pory profilaktykę raka piersi stanowiło samobadanie, USG piersi albo mammografia. W przyszłości jednak wykrycie nowotworu może być znacznie prostsze dzięki najnowszemu odkryciu naukowców z Clarkson University.

Przełom w diagnozie raka piersi?

Badacze z Clarkson University przyjrzeli się próbkom mleka od sześciu młodych mam, z których trzy zmagały się z inwazyjnym rakiem przewodowym, najczęstszym rodzajem nowotworu piersi. W produkowanym przez nie mleku zauważono 23 specyficzne białka, charakterystyczne dla tej choroby.

Jak się okazało, są one również wykrywalne we krwi. A to oznacza, że wykrycie raka piersi mogłoby być możliwe również u kobiet, które nie są w ciąży i nie karmią piersią. Jeśli dalsze badania potwierdzą skuteczność nowej metody badania, może okazać się, że wyprze ona USG piersi.

Jeśli nasze przyszłe badania zakończą się sukcesem, może to zmienić sposób monitorowania kobiet pod kątem raka piersi i pomóc we wcześniejszej diagnozie. Może to nawet doprowadzić do wyższego wskaźnika przeżywalności kobiet” – podkreśliła autorka badania Danielle Whitham, która zaprezentowała wyniki badania na konferencji Experimental Biology 2022 w Filadelfii.

Objawy raka piersi

Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka sutka obejmują:

  • punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
  • wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
  • zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
  • wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
  • zgrubienia pod pachą,
  • obrzęk zapalny całej piersi.

Niekiedy można zauważyć zmianę kształtu całej piersi, asymetrię, może pojawić się świąd skóry.

Rak zapalny piersi często jest mylony z zapaleniem gruczołu sutkowego. Jego rozpoznanie jest trudne, gdyż nie jest zlokalizowany w jednym miejscu, a rozsiany w całym gruczole. Charakterystycznym objawem, jaki daje rak zapalny gruczołu piersiowego jest stan zapalny tkanki gruczołu sutkowego. Przewody limfatyczne w piersi są blokowane przez komórki nowotworowe, w związku z tym obserwuje się opuchnięcie i zaczerwienienie piersi. Co więcej, pierś staje się twarda i gorąca w dotyku.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.