Przejdź do treści

Kamica nerkowa – dieta. Co jeść przy kamicy nerkowej?

Kobieta z kamicą nerkową ściska okolice nerek
Fot. ivanmollov / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Kamica nerkowa charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem w jamie brzusznej. Mogą pojawić się też nudności, wymioty oraz objawy ogólne. Dieta przy kamicy nerkowej powinna uwzględniać przede wszystkim zwiększoną podaż płynów. Szczegółowe zalecenia dietetyczne zależą od rodzaju kamicy. Najczęściej diagnozowanym schorzeniem się kamica szczawianowo-wapniowa, moczanowa, fosforanowo-wapniowa i fosforanowo-magnezowo-amonowa.

W przypadku dolegliwości, jaką jest kamica nerkowa, dieta pełni ważna rolę obok leczenia farmakologicznego i inwazyjnego. Częstą przyczyną kamicy nerkowej są błędy żywieniowe, stąd jej leczenie zakłada zmianę nawyków dietetycznych. Prawidłowo dobrana dieta na kamicę nerkową zapobiega odkładaniu się złogów w układzie moczowym i przyspiesza proces usuwania kamieni.

Kamica żółciowa – dieta. Ogólne zalecenia

Dieta przy kamicy nerkowej zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Jednak istnieje grupa zaleceń dietetycznych, z których skorzystać może każdy cierpiący z powodu tej dolegliwości. Do ogólnych zaleceń należy przyjmowanie zwiększonej ilości wody, tak aby dzienna objętość wydalanego moczu przekraczała 2 litry. Płyny należy podawać w formie naparów z surowców roślinnych (np. z ziela skrzypu, liścia brzozy, liścia borówki brusznicy czy liścia pokrzywy), polecana jest też słaba herbata, herbatki owocowe, przegotowana woda oraz soki owocowe, zwłaszcza z cytrusów. Wyjątek stanowi sok grejpfrutowy, który może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych. Ponadto, zwraca się uwagę, aby płyny przyjmować także przed snem, w celu rozcieńczenia moczu w godzinach nocnych. Przeciwwskazana jest mocna herbata i mocna kawa naturalna. Dieta w kamicy nerkowej obejmuje ograniczenie spożywania soli kuchennej i produktów z nią bogatych. Niepożądane w diecie są środki spożywcze zawierające glutaminian sodu, a także produkty typu instant (zupy, sosy) oraz czekolada i kakao.

Kamica szczawianowo-wapniowa. Dieta przy kamicy nerkowej

Właściwa dieta na kamicę nerkową szczawianowo-wapniową charakteryzuje się zmniejszoną podażą produktów bogatych w kwas szczawiowy (np. szczaw, rabarbar, szpinak, szparagi). Wśród produktów przeciwwskazanych znajdują się m.in. konserwy mięsne i rybne, smalec, słonina, margaryny twarde, a także ostre przyprawy. Natomiast, zaleca się zwiększyć spożycie produktów z dużą zawartością magnezu, cytrynianów oraz fosforanów. Szczególnie polecane są soki owocowe, owoce cytrusowe, miód, a także pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby, płatki, kasze i ryż.

Kamica fosforanowo-wapniowa. Dieta na kamicę nerkową

Dieta przy kamicy fosforanowo-wapniowej zakłada ograniczone przyjmowanie alkalicznej wody mineralnej, nasion roślin strączkowych, a także produktów bogatych w kwas szczawiowy. W przypadku nadwagi lub otyłości przeciwwskazane są produkty zbożowe z białej mąki, a także mąka pszenna, płatki kukurydziane oraz kasza manna. Niezalecane jest również mleko i przetwory mleczne (np. twarogi i żółte sery pełnotłuste, sery pleśniowe, jogurty zawierające cukier). Zalecane są soki owocowe, cytrusy, kasze (gryczana, pęczak, jęczmienna), mięso (wołowina, cielęcina, wieprzowina) i ryby (np. dorsz, tuńczyk, pstrąg). Zamiast ostrych przypraw, zwłaszcza z glutaminianem, polecane są przyprawy warzywne, ziołowe, np. natka pietruszki, ziele angielskie, rozmaryn, bazylia, estragon czy oregano.

Kamica moczanowa – dieta przy kamicy

W przypadku kamicy moczanowej zalecana jest dieta mleczno-jarska. Zaleca się zmniejszenie podaży puryn w diecie, czyli związków obficie występujących w podrobach, baraninie, wieprzowinie, a także roślinach strączkowych. Przeciwwskazane są ryby (m.in. szproty, śledzie, sardynki), a także zupy przyrządzone na wywarach mięsnych i grzybowych. Bogatym źródłem białka dla osób z kamicą moczanową są produkty mleczne, najlepiej naturalne, niesłodzone. Podobnie wygląda dieta w kamicy nerkowej fosforanowo-magnezowo-amonowej.

Kamica cystynowa – dieta w kamicy nerkowej, jadłospis

Prawidłowo dobrana dieta na kamicę nerkową cystynową polega na ograniczenie podaży w diecie takich aminokwasów, takich jak cystyna i metionina, które występują obficie w mięsie i jego przetworach, a także w rybach, jajach i soi. Polecane są zwłaszcza mleko i przetwory mleczne oraz produkty pochodzenia roślinnego. Jadłospis należy wzbogacić o produkty bogate w witaminę B6.

Posiłki należy spożywać regularnie, spokojnie, bez pośpiechu. Posiłki powinny być lekkostrawne i bogate w błonnik (np. świeże owoce i warzywa). Należy unikać potraw smażonych w głębokim tłuszczu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

plaster serduszko

Trisomia 18 – czym jest zespół Edwardsa i jak się objawia?

dziecko z rurką w nosie

Trisomia 13 – jakie są przyczyny i objawy tej rzadkiej choroby genetycznej?

Dieta dr Dąbrowskiej – wady i zalety

Dziewczyna tańczu podczas zajęć fitness

Wskaźnik BMR. Przy odchudzaniu niezbędny

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Przepis na fit omlet z bananem – śniadanie mistrzów

szczepienie

Tężec – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę?

naukowiec

Objawy salmonelli – jak je szybko rozpoznać?

dziecko z wysypką

Różyczka – objawy u dzieci i dorosłych. Jak je rozpoznać?

dziecko z rotawirusem

Rotawirus u dzieci i niemowląt – jakie daje objawy?

reumatyzm

Reumatyzm – objawy chorób tkanki łącznej. Jak rozpoznać reumatyzm?

lekarka ogląda zdjęcie płuc

Rak płuc – rokowania, objawy, przebieg i leczenie