Przejdź do treści

„Każde zabezpieczenie jest lepsze niż żadne”. Prof. Mirosław Wielgoś w kontrze do oficjalnych zaleceń w sprawie maseczek

Kobieta w maseczce ochronnej
Prof. Mirosław Wielgoś zaleca noszenie maseczki ochronnej w dobie pandemii koronawirusa Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks" - podkreśla Pani Seksuolog
„Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks” – podkreśla Pani Seksuolog
Choroby tarczycy a anemia
Choroby tarczycy a anemia. „Niedokrwistość jest częstym stanem klinicznym towarzyszącym chorobom tarczycy”
Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad szczepionką koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne
Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad preparatem koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne
Książka „Jak pokonać insulinooporność, główną przyczynę chorób naszych czasów” Benjamina Bikmana już dostępna! Hello Zdrowie patronem medialnym
„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia
„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia

„Uważam, że powinna nastąpić zmiana stanowiska polskiego rządu w kwestii noszenia masek” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie ginekolog i nauczyciel akademicki, prof. Mirosław Wielgoś. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w swoich mediach społecznościowych opublikował na ten temat post, który wywołał gorącą dyskusję w sieci.

Anna Jastrzębska: W sferze publicznej wciąż jest mnóstwo sprzecznych informacji na ten temat tego, czy na czas pandemii koronawirusa powinniśmy nosić maseczki ochronne. Pan namawia do ich stosowania, choć ani WHO, ani CDC nie zalecają powszechnego noszenia masek.

Prof. Mirosław Wielgoś: Maseczka, jakakolwiek by ona nie była, jest barierą, która w mniejszym lub większym stopniu (w zależności od tego, na ile jest profesjonalna) ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się wirusa, przekazywania go innym. W związku z tym im więcej osób te indywidualne zabezpieczenia stosuje, tym skuteczniejsza jest walka z transmisją wirusa. Mamy bardzo dobre przykłady z krajów, w których było dużo przypadków zakażeń koronawirusem, a które sobie z tym problemem całkiem dobrze poradziły. Takie modelowe miejsca to Hongkong, Singapur. Tam w ogóle, nie tylko podczas epidemii, popularne jest stosowanie maseczek – oczywiście w innym przeznaczeniu. Jest to przyjęte kulturowo.

W Polsce wciąż mamy opór przed noszeniem masek na ulicy, obawiamy się reakcji innych?

U nas do niedawna maska na twarzy wywoływała albo zdziwienie, albo śmiech, albo falę krytyki. Nie mamy tego we krwi. Ale coś, co staje się coraz bardziej powszechne, przestaje być śmieszne. Dlatego sądzę, że podejście Polaków będzie się zmieniać. Choć z drugiej strony – wydawałoby się, że mówimy o dosyć oczywistych rzeczach, a cały czas jakaś część społeczeństwa nie rozumie powagi sytuacji.

Weźmy chociaż sceny ze sklepów, gdzie w kolejkach powinny być zachowywane odstępy, a ludzie przyklejają się sobie do pleców. A gdy zwróci się im uwagę, reagują w ten sposób, że to nadmierna panika, że grypa jest groźniejsza od koronawirusa, co oczywiście jest absolutną bzdurą. Ludzie nie zawsze to rozumieją, dlatego edukacja społeczeństwa, apele do społeczeństwa są wciąż niezbędne. Również w kwestii masek, bo to może być skuteczny element walki z pandemią, ale tylko wtedy, gdy zastosuje się do niego jak najwięcej osób.

Kobieta myje ręce

Ale czy maski nie powinny być zarezerwowane dla ludzi chorych czy bezpośrednio narażonych na zakażenie, pracowników systemu ochrony zdrowia? Masowe wykupywanie maseczek chirurgicznych ograniczy do nich dostęp.

Oczywiście, zgadzam się z tym, że mamy utrudniony dostęp do profesjonalnych środków ochrony i one nie mogą być używane nadmiernie. Stąd pewnie zalecenia Ministersta Zdrowia, żeby wyposażać w nie w pierwszej kolejności pracowników systemu ochrony zdrowia lub osoby, które mogą być zakażone czy podejrzewane o zakażenie. I jak najbardziej uważam, że te maski powinny być zabezpieczone tam, gdzie na pewno będą potrzebne. Natomiast nie ogranicza nas to w żaden sposób przed pozyskiwaniem, wytwarzaniem, zachęcaniem do wytwarzania masek „home made”, domowej roboty. Bo każda bariera, niezależnie od tego, na ile jest skuteczna, na ile może wirusa zatrzymać, jest lepsza niż żadna.

Dużo mówi się o tym, że maseczka, nawet jeśli nie jest profesjonalna, powstrzymuje chociażby przed dotykaniem twarzy.

Tak. Mamy taki nawyk, że kilkadziesiąt razy dziennie dotykamy twarzy, ust, nosa, a na rękach możemy przenosić wirusa, więc maseczka może chronić chociażby w taki sposób.

kobieta w maseczce robi zakupy

Inna kwestia, że większość osób (niezwiązanych z personelem medycznym) nie umie z masek korzystać. Zakłada, zdejmuje, poprawia, używa wiele razy nawet w przypadku produktów jednokrotnego użytku.

Dlatego trzeba pamiętać, że na czas pandemii należy wszędzie stosować wzmożoną higienę. Jeśli mamy możliwość zmiany maski, to powinniśmy się do tego stosować. Chciałabym jednak zwrócić uwagę, że te maski „home made” można zwykle prać, prasować, a to zabija wirusa. Najlepiej byłoby mieć kilka maseczek, podpisanych (bo maski nie powinny krążyć między różnymi osobami) i ponumerowanych, żebyśmy mogli je zakładać według jakiegoś schematu, w czasie kiedy te pozostałe będą poddawane „odzyskowi”.

To błąd, że rząd nie zaleca noszenia masek, tak jak jest to np. w Czechach czy Słowacji, gdzie brak osłoniętej twarzy na ulicy skutkuje mandatem?

Widzieliśmy w mediach, jak pani prezydent Słowacji, przyjmując dymisję rządu, występowała w masce,  stosowali je również uczestnicy spotkania, członkowie gabinetu. Biorąc pod uwagę obawę Ministerstwa Zdrowia, że może zabraknąć profesjonalnego sprzętu tam, gdzie go nie może zabraknąć, uważam, że powinna nastąpić zmiana stanowiska polskiego rządu w kwestii noszenia masek. Ze wskazaniem tej możliwości stosowania mniej profesjonalnych środków ochrony, takich, które nie uszczuplają zasobów systemu ochrony zdrowia.

Powtórzę jeszcze raz: jestem przekonany, że każda forma zabezpieczenia i ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa powinna być wykorzystywana. Noszenie maseczek może być bardzo powszechnym i prostym elementem walki z pandemią. Powinniśmy go wykorzystać.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czwarta fala pandemii pojawi się już jesienią? Wiemy, kogo będzie dotyczyć

Lekarka ze szczepionką

Od poniedziałku rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia. Ponad 15 mln dawek za nami

Od 15 maja luzowanie obostrzeń. Koniec z maseczkami na zewnątrz, otwarte ogródki restauracyjne

Poruszające zdjęcie pielęgniarki pracującej na oddziale covidowym zwyciężyło w kategorii portret w konkursie Grand Press Photo 2021

Poruszające zdjęcie pielęgniarki pracującej na oddziale covidowym zwyciężyło w kategorii „Portret” w konkursie Grand Press Photo 2021

San Marino

San Marino oferuje turystom szczepionkę wliczoną w koszty pobytu. Jest jeden haczyk

Szczepionki

Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych

Szpital w Indiach

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

kobieta po szczepieniu na covid

Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 – które występują najczęściej? Porównanie

Kobieta

Gdzie są wolne terminy na szczepienie? Rząd udostępnił mapę z danymi

Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą

Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą

Będzie krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19, ale niekoniecznie dla wszystkich. Co z tymi, którzy już przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19. Co z tymi, którzy przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Szczepienia przeciw COVID-19 dostępne dla dzieci w kolejnym kraju. FDA dopuściła tam podawanie jednej ze szczepionek już 12-latkom

Kolejny kraj wprowadza szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. Szczepionkę mogą przyjąć już 12-latkowie

Będą krótsze przerwy pomiędzy dawkami przeciw COVID-19

Szybciej przyjmiemy drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Duża zmiana czeka też ozdrowieńców

Unia Europejska nie przedłużyła kontraktu z AstraZeneką. Za to jest nowe, duże zamówienie od innego dostawcy

Unia Europejska nie przedłużyła kontraktu z AstraZeneką. „Obserwujemy sytuację”

Kobieta

Jak wygląda kwestia szczepień na COVID-19 u ozdrowieńców? Wyjaśnia prawniczka

Szczepienie

Rosja zatwierdziła do użytku jednodawkową szczepionkę Sputnik Light

Kobieta w maseczce ochronnej

Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?

Kobieta w maseczce ochronnej

Naukowcy potwierdzili 11 wariantów koronawirusa na Śląsku. Wśród badanych próbek stwierdzono także wariant brazylijski

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Jednak na razie zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Lekarka ze szczepionką

Polska odkupi zapas szczepionek od Danii? Premier napisał w tej sprawie list

Z koronawirusem chcieli wsiąść do samolotu. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia

Chcieli wsiąść do samolotu z koronawirusem. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia

Jakie badania zrobić po COVID-19? Ozdrowieńcy a powikłania po koronawirusie

Kobieta w maseczce ochronnej

Indyjski wariant koronawirusa w Polsce. Wykryto dwa ogniska zakażeń

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?