Przejdź do treści

„Każde zabezpieczenie jest lepsze niż żadne”. Prof. Mirosław Wielgoś w kontrze do oficjalnych zaleceń w sprawie maseczek

Kobieta w maseczce ochronnej
Prof. Mirosław Wielgoś zaleca noszenie maseczki ochronnej w dobie pandemii koronawirusa Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak dbać o zęby z próchnicą?
Jak dbać o zęby z próchnicą? Wyjaśnia dentysta Tomasz Kupryś
Kobieta trzyma niemowlaka
Dlaczego dziecko chce być przy piersi mamy? Nie zawsze chodzi o głód
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
kobiety w łóżku
„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka
Dziecko w szkole
Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

„Uważam, że powinna nastąpić zmiana stanowiska polskiego rządu w kwestii noszenia masek” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie ginekolog i nauczyciel akademicki, prof. Mirosław Wielgoś. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w swoich mediach społecznościowych opublikował na ten temat post, który wywołał gorącą dyskusję w sieci.

Anna Jastrzębska: W sferze publicznej wciąż jest mnóstwo sprzecznych informacji na ten temat tego, czy na czas pandemii koronawirusa powinniśmy nosić maseczki ochronne. Pan namawia do ich stosowania, choć ani WHO, ani CDC nie zalecają powszechnego noszenia masek.

Prof. Mirosław Wielgoś: Maseczka, jakakolwiek by ona nie była, jest barierą, która w mniejszym lub większym stopniu (w zależności od tego, na ile jest profesjonalna) ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się wirusa, przekazywania go innym. W związku z tym im więcej osób te indywidualne zabezpieczenia stosuje, tym skuteczniejsza jest walka z transmisją wirusa. Mamy bardzo dobre przykłady z krajów, w których było dużo przypadków zakażeń koronawirusem, a które sobie z tym problemem całkiem dobrze poradziły. Takie modelowe miejsca to Hongkong, Singapur. Tam w ogóle, nie tylko podczas epidemii, popularne jest stosowanie maseczek – oczywiście w innym przeznaczeniu. Jest to przyjęte kulturowo.

W Polsce wciąż mamy opór przed noszeniem masek na ulicy, obawiamy się reakcji innych?

U nas do niedawna maska na twarzy wywoływała albo zdziwienie, albo śmiech, albo falę krytyki. Nie mamy tego we krwi. Ale coś, co staje się coraz bardziej powszechne, przestaje być śmieszne. Dlatego sądzę, że podejście Polaków będzie się zmieniać. Choć z drugiej strony – wydawałoby się, że mówimy o dosyć oczywistych rzeczach, a cały czas jakaś część społeczeństwa nie rozumie powagi sytuacji.

Weźmy chociaż sceny ze sklepów, gdzie w kolejkach powinny być zachowywane odstępy, a ludzie przyklejają się sobie do pleców. A gdy zwróci się im uwagę, reagują w ten sposób, że to nadmierna panika, że grypa jest groźniejsza od koronawirusa, co oczywiście jest absolutną bzdurą. Ludzie nie zawsze to rozumieją, dlatego edukacja społeczeństwa, apele do społeczeństwa są wciąż niezbędne. Również w kwestii masek, bo to może być skuteczny element walki z pandemią, ale tylko wtedy, gdy zastosuje się do niego jak najwięcej osób.

Kobieta myje ręce

Ale czy maski nie powinny być zarezerwowane dla ludzi chorych czy bezpośrednio narażonych na zakażenie, pracowników systemu ochrony zdrowia? Masowe wykupywanie maseczek chirurgicznych ograniczy do nich dostęp.

Oczywiście, zgadzam się z tym, że mamy utrudniony dostęp do profesjonalnych środków ochrony i one nie mogą być używane nadmiernie. Stąd pewnie zalecenia Ministersta Zdrowia, żeby wyposażać w nie w pierwszej kolejności pracowników systemu ochrony zdrowia lub osoby, które mogą być zakażone czy podejrzewane o zakażenie. I jak najbardziej uważam, że te maski powinny być zabezpieczone tam, gdzie na pewno będą potrzebne. Natomiast nie ogranicza nas to w żaden sposób przed pozyskiwaniem, wytwarzaniem, zachęcaniem do wytwarzania masek „home made”, domowej roboty. Bo każda bariera, niezależnie od tego, na ile jest skuteczna, na ile może wirusa zatrzymać, jest lepsza niż żadna.

Dużo mówi się o tym, że maseczka, nawet jeśli nie jest profesjonalna, powstrzymuje chociażby przed dotykaniem twarzy.

Tak. Mamy taki nawyk, że kilkadziesiąt razy dziennie dotykamy twarzy, ust, nosa, a na rękach możemy przenosić wirusa, więc maseczka może chronić chociażby w taki sposób.

kobieta w maseczce robi zakupy

Inna kwestia, że większość osób (niezwiązanych z personelem medycznym) nie umie z masek korzystać. Zakłada, zdejmuje, poprawia, używa wiele razy nawet w przypadku produktów jednokrotnego użytku.

Dlatego trzeba pamiętać, że na czas pandemii należy wszędzie stosować wzmożoną higienę. Jeśli mamy możliwość zmiany maski, to powinniśmy się do tego stosować. Chciałabym jednak zwrócić uwagę, że te maski „home made” można zwykle prać, prasować, a to zabija wirusa. Najlepiej byłoby mieć kilka maseczek, podpisanych (bo maski nie powinny krążyć między różnymi osobami) i ponumerowanych, żebyśmy mogli je zakładać według jakiegoś schematu, w czasie kiedy te pozostałe będą poddawane „odzyskowi”.

To błąd, że rząd nie zaleca noszenia masek, tak jak jest to np. w Czechach czy Słowacji, gdzie brak osłoniętej twarzy na ulicy skutkuje mandatem?

Widzieliśmy w mediach, jak pani prezydent Słowacji, przyjmując dymisję rządu, występowała w masce,  stosowali je również uczestnicy spotkania, członkowie gabinetu. Biorąc pod uwagę obawę Ministerstwa Zdrowia, że może zabraknąć profesjonalnego sprzętu tam, gdzie go nie może zabraknąć, uważam, że powinna nastąpić zmiana stanowiska polskiego rządu w kwestii noszenia masek. Ze wskazaniem tej możliwości stosowania mniej profesjonalnych środków ochrony, takich, które nie uszczuplają zasobów systemu ochrony zdrowia.

Powtórzę jeszcze raz: jestem przekonany, że każda forma zabezpieczenia i ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa powinna być wykorzystywana. Noszenie maseczek może być bardzo powszechnym i prostym elementem walki z pandemią. Powinniśmy go wykorzystać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

starszy mężczyzna w maseczce

„Osoby zbliżające się do setki są niezniszczalne”. 90-latkowie lepiej radzą sobie z koronawirusem niż młodsi seniorzy?

lekarz zakładający rękawiczki jednorazowe

Poradnie specjalistyczne na nowo otwarte. Szpitale jednoimienne powoli wracają do działalności sprzed epidemii

Para starszych osób nad morzem - sanatorium

Koronawirus a sanatoria. Sprawdź, na jakich zasadach będą działać

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

Kobieta na plaży

Koronawirus a plażowanie. Znamy zalecenia Państwowego Zakładu Higieny

Globus a pod nim ręka

Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny

„Zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz”. Psycholog o hejcie wobec pielęgniarek i lekarzy w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Jaka będzie normalność po koronawirusie?

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Fizjoterapeuta tłumaczy, jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu. Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? „Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz” – mówi fizjoterapeuta Mateusz Mróz

Kobieta na wizycie u fryzjera patrzy się w lusterko, które trzyma w rękach

Przez pandemię koronawirusa klienci poniosą dodatkowe opłaty za usługi? Sprawdziliśmy!

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Jak dbać o kręgosłup, pracując w domu?

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness

Dziecko bawi się klockami

W Łodzi przebadano pracowników żłobków i przedszkoli na okoliczność koronawirusa. Wyniki są alarmujące!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?