2 min.
Koronawirus z Wuhan. Skąd wiedzieć, czy jest się zakażonym? Mama i stetoskop opisuje objawy

Lek. Katarzyna Woźniak, Mama i stetoskop o koronawirusie z Wuhan / Fot. Screen z YouTube
Koronawirus z Wuhan rozprzestrzenia się po całym świecie. Dotarł już do Europy. Odnotowano przypadki zakażenia wirusem w Niemczech i we Francji. Czy wirus, który zbiera śmiertelne żniwo, dotrze do Polski? Jak przebiega zakażenie i po czym poznać, że jest się zakażonym? Czy możemy coś zrobić, żeby nie zachorować? Na te i inne pytania, które kłębią się w głowach Polaków od kilku dni, odpowiedziała lekarka Katarzyna Woźniak, znana w mediach społecznościowych jako Mama i stetoskop.
Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Mapa
Wykres
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Dolnośląskie7 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Kujawsko-pomorskie9 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Lubelskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Lubuskie2 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Łódzkie12 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Małopolskie19 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Mazowieckie7 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Opolskie2 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Podkarpackie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Podlaskie1 zgon
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Pomorskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Śląskie24 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Świętokrzyskie10 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Warmińsko-mazurskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Wielkopolskie5 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Zachodniopomorskie1 zgon
(dane z 01.06.2021)
Zobacz statystyki
Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności
Lekarka przyznała, że po serii medialnych doniesień o kolejnych przypadkach koronawirusa w Europie, dostała mnóstwo zapytań o to, po czym można poznać, że jest się zakażonym i jak wygląda przebieg tej choroby. Odpowiedzi postanowiła udzielić w formie materiału wideo, który opublikowała na swoim kanale na YouTube.
Spis treści
Koronawirus z Wuhan – co o nim wiemy?
Jak wyjaśnia Mama i stetoskop w swoim nagraniu, wirus 2019-nCoV – to jeden z wirusów z rodziny koronawirusów. „Nie jest to pierwszy wirus z tej rodziny, który atakuje ludzi. Wcześniej były już takie wirusy jak Sars czy Mers” – tłumaczy lekarka i dodaje, że w większości koronawirusy bytują i wywołują choroby u zwierząt, ale niestety niektóre – co potwierdza przypadek wirusa z Wuhan – przenoszą się też na człowieka.
„W ten sposób wirus Sars przeniósł się na ludzi najprawdopodobniej od kotów, wirus Mers od wielbłądów, a wirus z Wuhan prawdopodobnie od nietoperzy, ale to jest jeszcze niepotwierdzone. Badania genotypu tego wirusa trwają i za jakiś czas będziemy dokładnie wiedzieli” – wyjaśnia Mama i stetoskop.
Lekarka, powołując się na oficjalne dane, podaje, że pierwszy przypadek zakażenia wirusem z Wuhan wśród ludzi został odnotowany w Chinach w grudniu 2019 roku.
„Od tamtej pory do dnia dzisiejszego według danych, do których mamy dostęp, zachorowały 3 tysiące osób i zmarło 80 osób” – podaje Woźniak.
Koronawirus rozprzestrzenia się jednak w zastraszającym tempie, i od wtorku, czyli od momentu publikacji nagrania Mamy i stetoskop, liczba zachorowań wzrosła dwukrotnie. Na ten moment liczba zarażonych koronawirusem z Wuhan wynosi 6057 przypadków, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 80 do 132. Przypadki choroby odnotowano m.in. w Chinach, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Kanadzie, Niemczech i Francji.
W Polsce jak dotychczas pod obserwację trafiło kilka osób z podejrzeniem zakażenia, ale u żadnego z pacjentów nie potwierdzono obecności wirusa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Koronawirus z Wuhan – jak przebiega zakażenie?
Czy w związku z tym, że na mapie opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, z godziny na godzinę pojawiają się kolejne przypadki zarażenia koronawirusem (2019-nCoV) nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie, coś nam grozi? Czy jako osoby przebywające w Polsce powinniśmy bać się wirusa z Wuhan?
„Wirus z Wuhan przenosi się drogą kropelkową i wedle aktualnych informacji nie ma zagrożenia, że zarazimy się na przykład odbierając paczki z Chin. Wirus nie przenosi się na przedmiotach w ten sposób, ale zarażamy się nim podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą” – uspokaja Katarzyna Woźniak.
Lekarka informuje, że przebieg zakażenia wirusem z Wuhan jest bardzo zróżnicowany. „Niektórzy chorzy przechodzą wirusa z Wuhan prawie bezobjawowo lub z takimi objawami typowymi dla przeziębienia, a niektórzy niestety bardzo ciężko i wręcz wymagają hospitalizacji na OIOM-ie, czyli na oddziale intensywnej opieki medycznej” – tłumaczy Mama i stetoskop i dodaje, że dość ciężko zakażenia wirusem przechodzą osoby starsze, osoby obciążone różnymi dodatkowymi chorobami, głównie chorobami związanymi z układem oddechowym, a także małe dzieci.
„W większości przypadków choroba objawia się gorączką, wysoką gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza i różnymi objawami ze strony układu oddechowego. To może być sam kaszel, to mogą być wręcz duszności czy poważne problemy z oddychaniem” – podkreśla.
Woźniak uspokoiła swoich widzów, tłumacząc, że lekarze w Polsce dostali już instrukcję, w jakich przypadkach mogą podejrzewać zakażenie wirusem z Wuhan.
„Zakażenie wirusem z Wuhan możemy podejrzewać u osoby, która ma gorączkę, ma objawy ze strony układu oddechowego, a także i to jest niezbędny punkt – w ciągu ostatnich 14 dni podróżowała w rejony, gdzie są już udokumentowane przypadki zakażeń – chodzi o rejony Azji Południowo-Wschodniej lub też miała kontakt bezpośredni z kimś, kto w te rejony podróżował i kto wykazywał objawy choroby z takimi dolegliwościami ze strony układu oddechowego” – wyjaśnia lekarka.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, co zrobić, żeby nie zachorować, obejrzyjcie całość materiału wideo Mamy i stetoskop. Lekarka w bardzo zrozumiały i precyzyjny sposób tłumaczy i odpowiada na najbardziej nurtujące pytania o wirusa z Wuhan.
Poleć artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023