Przejdź do treści

Krwawienie z odbytu – co może oznaczać? Jakie mogą być jego przyczyny i sposoby leczenia?

Krwawienie z odbytu - Poznaj przyczyny krwawienia i dowiedz się jak reagować
Krwawienie z odbytu - Poznaj przyczyny krwawienia i dowiedz się jak reagować
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krwawienie z odbytu to jedna z najbardziej niepokojących dolegliwości, jaka może nas dotknąć. Często oznacza ona problemy z hemoroidami, choć w niektórych przypadkach może oznaczać też inne — poważniejsze schorzenia. W tym tekście przybliżamy temat krwawienia z odbytu oraz podajemy najczęstsze przyczyny. Podpowiadamy też, co należy zrobić w takiej sytuacji i jak na nie zareagować. 

Krwawienie z odbytu

Krwawienie z odbytu to obecność świeżej krwi lub zakrzepów krwi w stolcu. Może ono mieć dwie formy i pochodzić bezpośrednio z odbytu lub z wcześniejszych części przewodu pokarmowego. Krwawienie takie będzie charakteryzowało się zabarwieniem całego stolca lub skrzepami, a krwawienie z samego odbytu krwią na papierze toaletowym.

Przyczyny

Pierwszą przyczyną krwawienia są hemoroidy – żylaki odbytu. To łatwo krwawiące guzki — poszerzone żyły splotu odbytniczego. Jeśli krwawienie z odbytu jest spowodowane właśnie hemoroidami, krew ma jasną, świeżą postać. Możemy zaobserwować ją na papierze toaletowym oraz samym stolcu. Hemoroidy cechują się również świądem oraz pieczeniem w okolicy odbytu czy niepełnym wypróżnianiem się, co wymaga od nas silnego parcia. Dolegliwość ta może być leczona czopkami czy regulacją regularności wypróżnień. W bardziej inwazyjnej metodzie leczenia guzki wycina się operacyjne wraz z nadmiarem błony śluzowej. Szczelina odbytu jest kolejnym możliwym powodem krwawienia. Są to długie i wąskie pęknięcia końcowego odcinka odbytu spowodowane urazami mechanicznymi lub chemicznymi wywołane poprzez zbyt silne parcie, zaparcia czy częste biegunki. Dolegliwość ta cechuje się właśnie krwawieniem oraz silnym bólem odbytu. Leczenie to przeważnie przyjmowanie środków farmakologicznych i odpowiednia dieta.

Polipy jelita grubego to kolejna przyczyna krwawienia z odbytu, która odpowiedzialna jest za  5 – 10% przypadków. Są podatne na zezłośliwienie, dlatego należy je usuwać. Można zrobić to poprzez kolonoskopię lub w bardziej skomplikowanych przypadkach chirurgicznie. Do rzadszych przyczyn krwawienia z odbytu należą uchyłki jelita grubego, zapalenie jelit, angiodysplazja jelit, choroby pasożytnicze czy wrzuty.

Krwawienie z odbytu — diagnostyka i leczenie

Diagnostyka i leczenie krwawienia z odbytu to niezwykle ważne elementy tej dolegliwości. Z pewnością nie może być ona ignorowana, a wszystkie niepokojące objawy muszą być konsultowane z lekarzem. Jeśli krwawienie nie ma jedynie jednorazowego epizodu i nie jest spowodowane wiadomą przyczyną, powinniśmy udać się do lekarza. Krwawienie z odbytu leczy się na różne sposoby — w zależności od tego, czym jest spowodowane. Najczęściej są to środki farmakologiczne. Leczenie jest leczeniem zapobiegawczym i miejscowym. Niektóre zmiany mogą wymagać leczenia operacyjnego. Same środki farmakologiczne — leki używane do terapii mogą często wpływać na intensywność krwawienia. W takich sytuacjach należy zmienić daną terapię.

Powodem, dla którego nie wolno bagatelizować krwawienia z odbytu jest możliwość choroby nowotworowej. Rak jelita również daje objawy w postaci krwawienia z odbytu. Odpowiednio wcześnie wykryty daje szanse na wyleczenie. Jest to dość rzadki przypadek i narażone są na niego osoby powyżej 50 roku życia, ale to jeden z najważniejszych powodów, dla którego należy wykonać diagnostykę oraz odbyć konsultację lekarską podczas krwawienia z odbytu.

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.