Przejdź do treści

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu – przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta z żylakami odbytu idzie do lekarza
Fot. Monthira / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
7 czynników pogarszających objawy alergii
minipizze z żurawiną
Minipizze z żurawiną i camembertem. Domownicy będą prosili o dokładkę
Przeklinanie ma swoje korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź
Czego nie robić podczas infekcji intymnej?
rozstanie
„Nie bez kozery etapy rozstania porównuje się do tych, które są charakterystyczne dla przeżywania żałoby”. Psycholożka o rozstaniach, które bolą

Znajomość przyczyn powodujących powstanie żylaków odbytu umożliwia wprowadzenie profilaktyki tej dolegliwości. Równie ważna jest umiejętność identyfikacji objawów hemoroidów, dzięki której pacjent jest w stanie stwierdzić, czy konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza.

Hemoroidy (guzki krwawnicze) to obecne u każdego człowieka poduszkowate uwypuklenia w kanale odbytu, utworzone przez okalające go sploty żylne. Żylaki odbytu powstają na skutek utrudnionego odpływu krwi z naczyń żylnych, co w konsekwencji prowadzi do wystąpienia choroby hemoroidalnej

Kobieta dostaje zastrzyk na żylaki nóg

Hemoroidy – przyczyny

Żylaki odbytu są dziś powszechną dolegliwością, co ma związek z niezdrowym stylem życia. Zaleganiu krwi w splotach żylnych sprzyja unikanie aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Występowanie hemoroidów często wiąże się z wykonywaną pracą, szczególnie narażeni są np. zawodowi kierowcy, informatycy, pracownicy biurowi.

Kolejną przyczyną powstawania hemoroidów jest dieta. Spożywanie niewystarczającej ilości błonnika i przyjmowanie zbyt małej ilości płynów prowadzi do wystąpienia problemów z wypróżnianiem (zaparć), przeciążenia odbytnicy i osłabienia śluzówki kanału odbytu.

Powszechnie występują również hemoroidy w ciąży. Ma to związek ze wzrostem dziecka, które stopniowo uciska układ żylny i okolicę miednicy. Powstawaniu żylaków odbytu w tym czasie sprzyja również fizjologiczny wzrost objętości krążącej krwi z jednoczesnym osłabieniem ściany naczyń. Po porodzie powiększone guzki krwawnicze najczęściej ustępują samoistnie. Długo utrzymujące się hemoroidy po porodzie wymagają konsultacji specjalistycznej. Ryzyko wystąpienia uporczywych żylaków odbytu wzrasta wraz z każdym urodzonym dzieckiem. Jeżeli występują hemoroidy u dzieci, to warto jak najszybciej udać się do pediatry.

Znacznie bardziej narażone na wystąpienie hemoroidów są osoby otyłe (BMI >30), co wiąże się z większym naciskiem na układ żylny i częstszymi problemami z krążeniem u tej grupy osób. Nie bez znaczenia pozostają kwestie obciążeń genetycznych. Szczególną profilaktykę powinny wprowadzić osoby, u których żylaki odbytu występują rodzinnie.

Żylaki odbytu – objawy

Ze względu na umiejscowienie powiększonych guzków krwawniczych w kanale odbytu wyróżnia się hemoroidy zewnętrzne hemoroidy wewnętrzne. Podział ten opiera się na położeniu żylaków w stosunku do linii grzebieniastej, która znajduje się ok. 2 cm powyżej odbytu i jest miejscem połączenia nabłonka jelita z nabłonkiem skóry.

W przypadku hemoroidów wewnętrznych wyróżnia się ich cztery kliniczne stopnie:

  • I – guzki są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz,
  • II – guzki przemieszczają się na zewnątrz podczas wypróżniania i cofają się po zaprzestaniu parcia,
  • III – guzki przemieszczają się na zewnątrz podczas wypróżniania i wymagają odprowadzenia ręcznego,
  • IV – guzki pozostają na zewnątrz i nie dają się odprowadzić ręcznie.

Guzki zewnętrzne zazwyczaj przebiegają bezobjawowo. Wystąpienie ostrego bólu w chorobie hemoroidalnej jest najczęściej związane z zakrzepicą.

Często pierwszym objawem zwiastującym pojawienie się żylaków jest narastający świąd odbytu. Następnie dochodzi do uczucia niepełnego wypróżnienia. Zwiększając parcie na stolec, chorzy doprowadzają do jeszcze większego zalegania krwi w żyłach, co prowadzi do wzrostu hemoroidów. Kolejnym, bardzo niepokojącym symptomem jest krwawienie z okolicy odbytu i występowanie świeżej krwi w stolcu. Objaw ten zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ może się wiązać z innymi, groźnymi zmianami w jelicie.

Warto również wiedzieć, jak wyglądają hemoroidy. Są one uwypukleniem ściany naczyń i śluzówki, które prezentuje się jako zaczerwienione, twarde w dotyku guzki.

Zobacz także

Jak leczyć hemoroidy?

Objawy hemoroidów bywają bardzo dokuczliwe, jednak wielu pacjentów odkłada wizytę u lekarza ze względu na wstydliwy charakter dolegliwości. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia żylaków odbytu, dlatego nie warto zwlekać z udaniem się do specjalisty, ponieważ choroba może szybko postępować.

To, jak leczyć hemoroidyzależy od stopnia ich zaawansowania. Wyróżnia się postępowanie farmakologiczne i zabiegowe. Leczenie miejscowych dolegliwości, takich jak świąd, ból i pieczenie, polega na stosowaniu czopków na hemoroidy i maści doodbytniczych zawierających środki, które działają znieczulająco i przeciwzapalnie. Jeżeli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, to dokonuje się obliteracji guzka (redukcji przepływu krwi w naczyniu poprzez podanie środka farmakologicznego). Hemoroidy wewnętrzne IV stopnia wymagają usunięcia operacyjnego.

Domowe sposoby na hemoroidy to ciepłe nasiadówki, stosowanie zimnego prysznica w okolicach odbytu (obkurcza naczynia), stosowanie zimnych okładów i przemywanie odbytu chusteczkami nasączonymi wyciągiem z rumianku. Jeśli chodzi o tabletki na hemoroidy, to warto rozważyć witaminę C, ponieważ ma ona właściwość uszczelniające naczynia krwionośne. Przyjmowanie drogich suplementów diety, zawierających suszone składniki roślinne, niekoniecznie musi przynieść lepsze efekty. Jeżeli chodzi o najlepszą maść na hemoroidy, to warto wybrać taką, która ma komponent przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Pękające naczynka na udach i łydkach to zmora wielu z nas. Dermatolook wie, jak z nimi walczyć

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Jak dbać o nogi w podróży?

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii