Przejdź do treści

Które z leków na nadciśnienie mogą zwiększyć ryzyko raka?

Tabletki
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał oświadczenie w sprawie hydrochlorotiazydu, który jest składnikiem ponad 70 leków na nadciśnienie tętnicze. Wykazano, że podczas stosowania preparatu istnieje ryzyko rozwoju nowotworu skóry, który nie jest czerniakiem, a rakiem podstawnokomórkowym skóry oraz kolczystokomórkowym.

Leki zawierające hydrochlorotiazyd są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków o etiologii związanej z chorobami serca, wątroby, nerek i niewydolności serca. Z raportu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) wynika, że składnik ten występuje w ponad 70 popularnych lekach stosowanych w opisanych wyżej dolegliwościach.

Hydrochlorotiazyd a stanowisko URPL

Produkty lecznicze zawierające hydrochlorotiazyd są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków związanych z chorobami serca. Urzędnicy odwołali się do dwóch badań farmakologicznych, które były w ostatnim czasie przeprowadzone w Danii przez Duński Rejestr Nowotworów Złośliwych i Krajowy Rejestr Recept. Wskazują one związek pomiędzy przyjmowaniem substancji hydrochlorotiazyd, a występowaniem nowotworu skóry – raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego.

Urzędnicy apelują, aby informować pacjentów, którzy przyjmują preparat w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami o ryzyku wystąpienia nowotworu skóry oraz zgłaszanie wszelkich podejrzanych zmian skórnych. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych radzi także, aby rozważyć zasadność stosowania leków z hydrochlorotiazydem oraz ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne i promienie UV.

Nowotwór skóry, który nie jest czerniakiem, występuje rzadko. Zapadalność zależy w dużym stopniu od fenotypu skóry, ryzyka oraz zmiennej zapadalności w różnych krajach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.