Przejdź do treści

Zwolnienie lekarskie wypisze też pielęgniarka lub ratownik

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 23 października asystenci medyczni mogą wystawiać e-zwolnienia lekarskie w imieniu lekarzy. Ministerstwo podkreśla, że o samym zwolnieniu lekarskim nad będzie decydował wyłącznie lekarz, a asystent będzie wykonywać jedynie techniczne czynności. Asystentem może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny, należą do nich m.in.: pielęgniarki, sekretarki oraz ratownicy.

Od jakiegoś czasu co drugie zwolnienie wydawane jest już w formie elektronicznej. Od 23. października nie tylko lekarze są uprawnieni do wystawiania zwolnień lekarskich, a także asystenci medyczni, którzy podlegają obowiązku wpisania się do rejestru asystentów medycznych. Wprowadzona regulacja ma na celu wsparcie lekarzy, którzy nie będą musieli osobiście wypisywać zwolnień, co w konsekwencji pomoże eliminować papierowy obieg dokumentów. Rozwiązanie to będzie dotyczyć ok. 186 tys. lekarzy i lekarzy dentystów.

 

Stanowisko ministerstwa

„Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie odbywać się w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-zwolnienie” – podkreśla resort. „Asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-zwolnienia będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz” – informuje ministerstwo.

E-zwolnienie od grudnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od początku 2016 r. lekarze wystawili 6,7 mln e-zwolnień. We wrześniu ponad 40 procent zaświadczeń lekarskich zostało wydanych w formie elektronicznej. Od 1 grudnia 2018 roku jedyną obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. Obecnie ZUS prowadzi szkolenia dla osób, które będą pełnić funkcję asystentów medycznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od grudnia ubiegłego roku udostępnia również lekarzom certyfikat ZUS czyli darmowy podpis elektroniczny, którym szybko i bezproblemowo można podpisywać e-zwolnienia.

 

Korzystasz ze zwolnień lekarskich?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.