Przejdź do treści

Laser wysokoenergetyczny – wskazania i przeciwwskazania, przebieg zabiegu

Laser wysokoenergetyczny – wskazania i przeciwwskazania, przebieg zabiegu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Laser wysokoenergetyczny (High Intensity Laser) to aparatura znajdująca zastosowanie w gabinetach fizjoterapeutycznych. Wspomaga leczenie dolegliwości bólowych, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Dlatego laser wysokoenergetyczny może być stosowany w terapii kontuzji sportowych, w celu przyspieszenia gojenia ran pooperacyjnych oraz łagodzenia bólów kręgosłupa.

Laser wysokoenergetyczny – co to jest? 

Laser wysokoenergetyczny to urządzenie emitujące monochromatyczną wiązkę światła laserowego. Nie narusza ciągłości skóry, oddziałuje natomiast na głębsze tkanki. Prowadzi do powstania i rozchodzenia się w tkankach miękkich fali fotomechanicznej. Jej oddziaływanie na organizm polega na aktywowaniu krążenia krwi i limfy, co ułatwia gojenie się ran. Ponadto fala fotomechaniczna wpływa na receptory bólowe i zakończenia nerwowe, redukując dolegliwości bólowe. Dzięki wykorzystaniu monochromatycznej, spójnej wiązki światła umożliwia precyzyjne określenie dawki energii i jej lokalizacji.  

Działanie lasera uzależnione jest od częstotliwości: 

  • laser o częstotliwości od 2 do 100 Hz ma działanie przeciwbólowe, 
  • laser działający z częstotliwością w przedziale 500-1000 Hz wykazuje działanie biostymulujące, 
  • laser o trybie pracy o częstotliwości powyżej 2000 Hz działa przeciwzapalnie. 

Zastosowanie lasera wysokoenergetycznego 

Laser wysokoenergetyczny znajduje zastosowanie w leczeniu bólu, stanów zapalnych, a także w celu aktywowania i usprawnienia procesów regeneracyjnych organizmu. Co daje laser w rehabilitacji? Pozwala zredukować ból i stan zapalny towarzyszący takim stanom jak: 

  • zapalenie ścięgna Achillesa, 
  • złamania, 
  • urazy ścięgien, 
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych, skokowych czy biodrowych;
  • przykurcze mięśni, 
  • zapalenie kaletki maziowej, 
  • zwichnięcia i skręcenia, 
  • zespół cieśni nadgarstka. 

A jak działa laser na kręgosłup? Łagodzi dolegliwości bólowe towarzyszące zmianom zwyrodnieniowym, urazom, rwie kulszowej, nadmiernemu napięciu mięśni grzbietu. Laser wysokoenergetyczny wykorzystywany jest we wspomaganiu regeneracji nie tylko po urazach, ale także zabiegach operacyjnych. 

Kobieta wykonuje ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka

Jak wygląda zabieg laserem wysokoenergetycznym? 

Zabiegi laserowe i rehabilitacja z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać o założeniu wygodnego ubrania, a także przyniesieniu ze sobą istotnych wyników badań, np. badań obrazowych. Zabieg polega na przykładaniu głowicy lasera do wybranego obszaru ciała.  

Dobór parametrów pracy lasera zależy od takich czynników, jak wiek, budowa ciała i obszar ciała, na którym wykonywany jest zabieg. Uwzględniając moc pracy lasera, wyróżnić można dwa tryby jego pracy: 

  • tryb impulsowy, stosowany w terapii bólu; cechuje się wykorzystaniem wiązki lasera o wyższej mocy, nie towarzyszy temu odczucie ciepła; głowica lasera przykładana jest początkowo w niewielkiej odległości od ogniska bólu, po czym wykonywane są koncentryczne ruchy, zbliżające głowicę do punktu, w którym odczucie bólu jest najsilniejsze; 
  • tryb ciągły, stosowany w celu biostymulacji tkanek; wykorzystuje wiązkę o mniejszej mocy i generuje przyjemne odczucie ciepła; podczas zabiegu wykonywane są ciągłe ruchy głowicą wzdłuż mięśnia czy wybranego obszaru ciała. 

 Techniki wykorzystywane podczas zabiegu laserem wysokoenergetycznym to: 

  • technika dynamiczna, stosowana w większości zabiegów i polegająca na powolnym przesuwaniu głowicy lasera prostopadle do skóry; 
  • technika statyczna, znajdująca zastosowanie w leczeniu niewielkich zmian zapalnych i polegająca na trzymaniu głowicy w jednym punkcie; 
  • technika łączona, stosowana w przypadku zabiegów koncentrujących się na mięśniach. 

Jednorazowe leczenie laserem trwa kilka-kilkanaście minut. Wskazane jest wykonanie serii naświetleń, w których wykorzystywany jest laser wysokoenergetyczny. Ile zabiegów warto wykonać? Najlepiej jest powtórzyć procedurę co najmniej kilka razy. Ostateczna liczba wizyt w gabinecie laseroterapii jest kwestią indywidualną. Koszt pojedynczego zabiegu to około 40-60 zł (w zależności od lokalizacji). Terapia laserem jest bezbolesna i całkowicie nieinwazyjna. 

Laseroterapia - opis terapii i przeciwwskazania

Przeciwwskazania do terapii laserem wysokoenergetycznym 

Nie każdy może poddać się zabiegowi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego. Przeciwwskazania to przede wszystkim ciąża, padaczka i nowotwory. Zabieg nie powinien być wykonywany u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, cierpiących na źle kontrolowaną cukrzycę czy takie choroby układowe jak toczeń. Kolejne przeciwwskazania to posiadanie tatuażu na obszarze zabiegowym, obecność infekcji skórnych czy nadwrażliwość skóry na światło. 

 


Źródła: 

  1. Song HJ, Seo HJ, Lee Y, Kim SK. Effectiveness of high-intensity laser therapy in the treatment of musculoskeletal disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Medicine (Baltimore). 2018 Dec;97(51):e13126. 
  2. Ezzati K, Laakso EL, Salari A, Hasannejad A, Fekrazad R, Aris A. The Beneficial Effects of High-Intensity Laser Therapy and Co-Interventions on Musculoskeletal Pain Management: A Systematic Review. J Lasers Med Sci. 2020 Winter;11(1):81-90. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.