Przejdź do treści

Leczenie osoczem bogatopłytkowym – wszechstronne zastosowanie i efekty preparatu krwiopochodnego

Kobieta na zabiegu osoczem bogatopłytkowym
Fot. Robert Przybysz / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Terapia osoczem bogatopłytkowym ma coraz szersze spektrum działania w leczeniu schorzeń z dziedziny dermatologii, kosmetologii estetycznej, medycyny sportowej i ortopedii. Sekret terapeutyczny preparatu krwiopochodnego to intensywna stymulacja komórek uszkodzonych tkanek do regeneracji.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym z powodzeniem wykorzystuje również stomatologia, gastroenterologia, kardiochirurgia oraz okulistyka. Osocze bogatobiałkowe pochodzenia autogennego, bez względu na metodę produkcji i stężenia, nie wywołuje uczuleń i zakażeń wirusowych czy bakteryjnych, ale poza leczniczymi efektami może powodować również niepożądane skutki uboczne.

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe to autogenny preparat krwiopochodny zawierający zwiększoną liczbę płytek krwi przy niewielkiej objętości osocza. Substancje tego typu otrzymuje się z krwi obwodowej pobranej od pacjenta, a rozdzielenie poszczególnych elementów morfotycznych dokonuje się przy pomocy laboratoryjnej wirówki do osocza bogatopłytkowego. Produkt inżynierii tkankowej cechuje się zwiększonym stężeniem białek wydzielanych z ziarnistości, czyli płytkopochodnych czynników wzrostu komórek, które odgrywają znaczącą rolę we wspieraniu procesów regeneracyjnych uszkodzonych tkanek.

Zabieg osoczem bogatopłytkowym ma stosunkowo szerokie zastosowanie w chirurgii twarzowo–szczękowej, ortopedii, kardiochirurgii, medycynie sportowej i estetycznej, dermatologii, a nawet okulistyce i stomatologii. W zależności od metody produkcji enzymu i miejsca aplikacji do ciała osocze bogatobiałkowe może występować w formie żelowej lub płynnej.

kobieta lekarz trzymająca zdjęcie rentgenowskie kości

Osocze bogatobiałkowe – efekty zastosowania

Zabieg z osocza bogatopłytkowego po raz pierwszy zastosowany został w 1987 roku podczas operacji kardiochirurgicznej. Dzięki ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym uniknięto transfuzji krwi pacjenta oraz zmniejszono koszty leczenia. Od tego czasu metoda leczenia postępuje w szybkim tempie, m.in.:

  • przyspiesza procesy naprawcze chrząstki, wspiera wzrost tkanki kostnej i regeneracji ścięgien oraz zmniejsza intensywność dolegliwości bólowych przeciążeniowych czy pourazowych; korzystnie wpływa na mikrośrodowisko struktur stawowych, spowalniając postępujące procesy zwyrodnieniowe; ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym w przebiegu artroskopii minimalizuje i uwstecznia stan zapalny stawu i tkanek okołostawowych oraz skraca czas leczenia zachowawczego i gojenia się uszkodzonych włókien mięśniowych;
  • osocze bogatopłytkowe na twarz cieszy się największą popularnością wśród osób ceniących sobie cerę bez zmarszczek; mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, czyli podanie preparatu igłą przez skórę do zwiotczałych tkanek uwalnia zawarte w osoczu aktywne enzymy pobudzające namnażanie nowych i jędrnych komórek oraz tworzenie się nowych naczyń włosowatych i struktur kolagenowych; podawane w ten sposób osocze bogatopłytkowe pod oczy i w okolice skroni powszechnie nazywa się liftingiem wampirzym i stanowi alternatywę dla chirurgicznego naciągania skóry oraz ostrzykiwania botoksem;
  • osocze bogatopłytkowe na skórę głowy polecane jest osobom cierpiącym na łysienie plackowate, wypadanie włosów oraz posiadających włosy o osłabionej kondycji wymagających intensywnego odżywienia. Leczenie łysienia osoczem bogatobiałkowym polega na uwalnianiu aktywnych czynników wzrostowych stymulujących mieszki oraz komórki macierzyste włosów do przejścia ze stanu uśpienia w stan aktywności i wznowienie procesów odrastania. Wstrzykiwanie osocza bogatobiałkowego odbywa się na zasadzie mezoterapii skóry głowy w obszarach najbardziej dotkniętych przerzedzeniem włosów; dla optymalnej skuteczności osocza bogatobiałkowego na włosy zaleca się serię trzech zabiegów w odstępach dwumiesięcznych.

Zobacz także

Osocze bogatobiałkowe – skutki uboczne i przeciwwskazania

Mimo że osocze bogatobiałkowe jest produktem autogennym (pochodzi z własnych komórek pacjenta), nie stanowi zagrożenia zakażeniem np. WZW typu C czy HIV oraz wykazuje brak reakcji uczuleniowych na preparat, może wywoływać skutki niepożądane, np. brak efektu leczniczego, stan zapalny w miejscu zabiegu, zasinienie i wybroczyny podskórne w miejscu mezoterapii, dolegliwości bólowe czy świąd skóry. Do zabiegów osoczem bogatopłytkowym również nie kwalifikują się osoby z przeciwwskazaniami, m.in. z nowotworami, w ciąży, z chorobami naczyniowymi lub twardziną, ostrymi i przewlekłymi zakażeniami ogólnoustrojowymi, schorzeniami zaburzającymi funkcje i ilość płytek krwi oraz zaburzeniami psychicznymi.

Bibliografia

Gołos, J. Treliński, „Kliniczne zastosowanie osocza bogato białkowego”, [Dostęp: 15.03.2019 r.], https://journals.viamedica.pl/hematologia/article/viewFile/40225/27757.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.