Przejdź do treści

Lekarz hepatolog – czym się zajmuje i w jakich sytuacjach należy się do niego udać?

lekarz
Fot. Khunatorn / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarz hepatolog specjalizuje się w leczeniu schorzeń wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Należy udać się do niego w przypadku problemów trawiennych, a także gdy pojawi się ból w okolicach wątroby.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Hepatologia nie jest traktowana jako specjalność lekarska. Lekarze zajmujący się chorobami wątroby to najczęściej specjaliści w dziedzinie chorób zakaźnych oraz gastroenterolodzy. Wybór odpowiedniego specjalisty zależy od jednostki chorobowej.

Kobieta

Czym się zajmuje hepatolog?

Wiele osób mających problemy z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowych w pierwszej kolejności udaje się do lekarza rodzinnego, czyli internisty. Ten z kolei może skierować daną osobę do specjalisty od chorób zakaźnych lub gastroenterologa. Lekarz hepatolog specjalizuje się przede wszystkim w kłopotach z funkcjonowaniem wątroby, a także pęcherzyka żółciowego czy dróg żółciowych. Zajmuje się przede wszystkim ich funkcjonowaniem, a także zlecaniem odpowiednich badań i leczeniem. Należy pamiętać o tym, że schorzenia wątroby mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże, dlatego wybór odpowiedniego specjalisty jest tutaj kluczowy.

Kiedy należy wybrać się do lekarza hepatologa?

Wizyta u hepatologa jest niezbędna w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z wątrobą. Im szybciej osoba chora uda się do lekarza, tym większa szansa, że choroba nie będzie postępowała. Pacjenci, którzy pojawiają się u gastroenterologów i osób zajmujących się hepatologią, skarżą się najczęściej na problemy ze strony układu trawiennego. Najważniejsze z nich to trwające tygodniami zaparcia, biegunki, nudności i częste wymioty, a także nawracająca zgaga i odbijanie. Istnieje kilka objawów, które mogą niemal jednoznacznie wskazywać na problemy z układem trawiennym – zażółcenie gałek ocznych, skóry i błon śluzowych jamy ustnej czy ciemna barwa moczu. Do lekarza hepatologa należy również udać się w sytuacji, gdy pojawia się częsty ból wątroby – jest to objaw, który może świadczyć o bardzo poważnym stanie. Jeśli do tego dochodzi wyczuwalne powiększenie wątroby, wizyta u hepatologa powinna nastąpić niezwłocznie. Powyższe objawy u dziecka skłaniają do wizyty u hepatologa dziecięcego – lekarz rodzinny doradzi, do jakiego specjalisty warto się udać.

Zobacz także

Co leczy hepatolog?

W pierwszej kolejności lekarz hepatolog przeprowadzania szczegółowy wywiad z pacjentem. Warto na wizytę zabrać wszystkie dotychczasowe wynik badań – nie tylko badania wątroby, ale też wynik badań krwi lub moczu. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz hepatolog zleci wszelkie niezbędne badania – w pierwszej kolejności będą to badania krwi i próby wątrobowe ALT, AST, GGTP i LDH, a także poziom bilirubiny, cholesterol, ferrytyna, amoniak oraz fosfataza zasadowa. Niezbędne może być również wykonanie ultrasonografii (USG) jamy brzusznej. W przypadku podejrzenia wirusowego zapalenia wątroby lekarz zleci badania wirusowe, takie jak anty-HCV, anty-HAV i anty-LKM, badania genetyczne, a nawet biopsję wątroby. Zlecone przez hepatologa badania zależne są od stanu zdrowia oraz wyników przeprowadzonego wywiadu.

Jakimi chorobami zajmują się hepatolog, gastroenterolog i specjalista od chorób zakaźnych?

Z uwagi na szerokie pole zainteresowań hepatologia obejmuje wszelkie schorzenia wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Lekarz hepatolog, gastroenterolog czy specjalista od chorób zakaźnych mogą zająć się leczeniem takich chorób, jak: wirusowe zapalenie wątroby każdego typu, zapalenie i marskość wątroby, choroba alkoholowa wątroby, zapalenie wątroby, choroby autoimmunologiczne, na przykład choroba Wilsona. Schorzenia, którymi również zajmuje się hepatolog, to: naczyniaki, torbiele, choroby nowotworowe wątroby, kamica dróg żółciowych czy inne choroby dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Podczas wizyty warto upewnić się, czy dany lekarz specjalizuje się w leczeniu konkretnej choroby – być może pacjent otrzyma skierowanie do gastroenterologa lub specjalisty od chorób zakaźnych wątroby.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.